Metabolik cerrahide yeni dönem

Metabolik cerrahide yeni dönem

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Çelik, "Bundan sonra metabolik cerrahi ve obezite hastalarımızda dünya standartlarına uygun farklı bir anestezi tekniği uygulayacağız" dedi.


Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, bundan sonraki dönemde metabolik cerrahi ve obezite hastalarında dünya standartlarına uygun farklı bir anestezi tekniği uygulayacaklarını belirterek, "Bu anestezi tekniği hastalarımızın daha çabuk toparlanmasına, iyileşmesine yol açacaktır" dedi.


Çelik, Taksim Alman Hastanesi Metabolik Cerrahi Kliniği'nde obezite ve metabolik cerrahi ameliyatı olan hastaların yatış süresini kısaltan anestezi tekniğine ilişkin basın toplantısı düzenledi.


Alper Çelik, 3 yıl önce kamuoyuyla metabolik cerrahiyi paylaştıklarını ve o süre içerisinde çok çalıştıklarını ifade ederek, "Bu operasyonla 700'e yakın diyabet hastasını başarıyla tedavi ettik" dedi. 


Bu sürede Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı'nı, Türkiye Metabolik Cerrahi Derneği'ni kurduklarını anlatan Çelik, bu kuruluşların tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi konusunda tetkik, tedavi, eğitim ve araştırma faaliyetleri yürüttüğünü söyledi.


Çelik, metabolik cerrahinin, obezite cerrahisinden farklı olduğunu ve bu ameliyatların herhangi bir ekip, cerrah tarafından herhangi bir klinikte yapılamayacağını dile getirdi.


"Bu operasyonlar ayrı bir uzmanlık gerektirir"


Doç. Dr. Alper Çelik, bu operasyonların ayrı bir uzmanlık kadar ayrı bir anestezi tekniği de gerektirdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:


"Bu sebeple Avrupa Obez Hasta Ameliyat Dönemi Bakım Derneği Başkanı Dr. Jan Paul Mulier ile beraber, bir çözüm ortaklığı anlaşması imzalanmasına karar verdik. Bundan sonra metabolik cerrahi ve obezite hastalarımızda dünya standartlarına uygun farklı bir anestezi tekniği uygulayacağız. Bu anestezi tekniği hastalarımızın daha çabuk toparlanmasına, iyileşmesine yol açacaktır. Bütün çabamız metabolik cerrahinin ülkemizde yaygınlaşması, farkına varılması ve bu tedavi yönteminin hak ettiği yere gelmesi içindir."


Dr. Jan Paul Mulier de Taksim Alman Hastanesi Metabolik Cerrahi Kliniği'nin dünya standartlarını yakaladığını aktararak, bundan sonraki dönemde narkoz uygulamaları ve anestezi tekniklerinin de hastalara uygun, dünya standartlarında olacağını kaydetti. 


Mulier, bu durumun içinde yer almaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Çelik ile Mulier, çözüm ortaklığı anlaşmasını imzaladı. 


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67