Muhtarlar, intihar konusunda bilgilendirildi…

Muhtarlar, intihar konusunda bilgilendirildi…

Kahramanmaraş'ta geçen nisan ayında, 4 kardeşin intihar etmesinin ardından oluşturulan "İntihar Kriz Komisyonu"nun çalışmaları kapsamında, muhtarlara yönelik toplantı yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Özdemir, komisyonun çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

İlk kez halka yönelik iletişim konusunda bir faaliyette bulunduklarını ifade eden Özdemir, "Burada muhtar arkadaşlarımız intihar eğilimi gösteren kişiler konusunda, teknik bilgiye sahip olacaklar. Amacımız toplumun önde gelen kişileri olan muhtarlarımızda farkındalık oluşturmaktır" diye konuştu.

Toplantıda sunum yapan Uzman Doktor Enver Analan da muhtarların mahallelerinde yaşayan insanlarla ilgili olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Muhtarlarımız çoğu zaman birçok hastayı, hastanelere kendileri getiriyor. Onlarla ilgileniyor. Bu çok güzel bir şey ve bundan mutluluk duyuyoruz. Onlar mahallenin sivil yönden hâkimi. Dolayısıyla yaşadıkları bölgede kimin hasta, kimin tedaviye ihtiyacı var, hepsini yakından biliyor. Bu amaçla özellikle ruhsal sorunu olan ve tedaviye ihtiyacı olduğunu düşündüğü kişileri bizlere bildirmesini istiyoruz."

Analan, bu çalışmalarla intihar vakalarını önlemeyi amaçladıklarını ifade ederek, "İntihar sosyal bir olay. Dolayısıyla bunun nedenleri konusunda desteğe ihtiyacımız var. Sadece tedavi ile çözülemeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden muhtarlarımızın bu konuda daha da bilinçlenmesini istiyoruz" dedi.

Analan, daha sonra muhtarlara dünyada ve Türkiye'deki intihar vakaları ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi, sorularını cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63