Öğretmenlerden örnek kan bağışı

Öğretmenlerden örnek kan bağışı

Türkiye genelinde kan ihtiyacını tamamlamanın gönüllü, düzenli ve sürekli kan bağışçılarından karşılanması amacıyla, Türkiye genelinde ve Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Öğretim Hizmetleri Sosyal İlişkiler Daire Başkanlığı ve Türk Kızılay işbirliği ile yürütülen kan bağışı kampanyasında öğretmenler kan bağışında bulundu.

Kahramanmaraş Kızılay Şubesi Doktorlarından Dr. Nurettin Kiper ve Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Nilgün Gökşen başta olmak üzere Kızılay ekibi tarafından Kahramanmaraş Öğretmenevinde personel ve Öğretmenlerden kan alındı. Kızılay ekibine ilk kan bağışında Kahramanmaraş Öğretmenevi Müdürü Murat Devrek verirken ikinci sırayı da Kahramanmaraş Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Akif Eker aldı. Daha sonra Kahramanmaraş merkez ve ilçelerden gelen öğretmenlerden sırayla kan alandı.

Öğretmenevi personelinin ve öğretmenlerin kan bağışına yoğun ilgi göstermesi Kahramanmaraş Kızılay Şubesi yetkililerini sevindirirken personel ve öğretmenlerden kan alınmadan önce tansiyonları, kan değerleri ve nabızları ölçüldü. Gerekli ölçümlerden sonra kan vermeye müsait olan personel ve öğretmenlerden kanları alındı. Personel ve Öğretmenler yan yana duran sedyelere yatarak beraber kan verdi.

Kahramanmaraş Öğretmenevi Müdürü H. Murat Devrek, yaptığı açıklamada kurum olarak yaptıkları bu çalışmanın diğer kurumlara örnek olması gerektiğini söyledi. Türkiye genelinde kan ihtiyacını tamamlamanın gönüllü, düzenli ve sürekli kan bağışçılarından karşılanması amacıyla, Türkiye genelinde ve Kahramanmaraş’ta Milli Eğitim Bakanlığı Öğretim Hizmetleri Sosyal İlişkiler Daire Başkanlığı ve Türk Kızılay iş birliği ile yürütülen kan bağışı kampanyasına personellerinin ve öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Devrek şöyle devam etti; “ Biz Kahramanmaraş Öğretmenevi olarak bu tür faaliyetlerin her zaman yapılmasını istiyoruz ve kurum olarak bu faaliyetlerin her zaman destekçisi olacağız. Çünkü, insanlar her zaman Kızılay Kan Merkezi'ne gidip kan veremiyorlar. O nedenle bu tür organizasyonların arada sırada yapılmasını istiyoruz." dedi.

Kahramanmaraş Kızılay Şubesi Doktorlarından Dr. Nurettin Kiper ise kanvermenin yararları hakkında bilgiler verdi. Kiper kan vermenin; “ Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Kan bağışçısı her kan verdiğinde:

AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.”dedi.

Kahramanmaraş Kızılay Şubesi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Nilgün Gökşen ise kan bağışında bulunacak kişilerde aranan şartlar hakkında bilgi verdi:

“18- 65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin düzeyi uygun olan herkes 3 ayda 1 kez, yılda toplam 4 kez kan bağışında bulunabilir. Kan bağışı öncesinde yorgun ve uykusuz olmamanız tercih edilir. Kan bağışından önceki öğünde bir şeyler yemiş olmanız ve aç karına kan bağışlamamanız önerilmektedir.

Viral hepatitlerle ilgili test sonuçlarınızda herhangi bir pozitiflik var mı?

10 yaşından sonra bulaşıcı sarılık geçirenler, B ve C sarılığı testlerde pozitif olduğu tespit edilmiş olan bireyler hiçbir zaman kan bağışında bulunamazlar. Organ veya doku nakli yapıldı mı? Akupunktur, dövme, cildinizin herhangi bir yerini deldirme (kulak deldirme vb) işlemi yaptırdınız mı? Bu sorulara cevabınız evet ise 12 ay süreyle kan bağışı yapmamalısınız. HIV pozitif olanlar hiçbir zaman kan bağışı yapamazlar.

Son 3 yıl içinde sıtma hastalığı geçirenler kan veremezler. Sıtma hastalığının salgın olarak bulunduğu coğrafi bölgelerde 6 aydan fazla kalanlar 2 yıl süre ile; 6 aydan az kalanlar ise 12 ay kan bağışında bulunamazlar. Tegison, Akutan, Proscar, Propecia, Soriatane. Tegison (etretinat) sedef hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve bu ilacı alanlar hiçbir zaman kan veremezler. Soriatane (acitretin) de aynı hastalığın tedavisinde kullanmakla beraber son doz alımından 3 yıl sonra kan bağışı yapılabilir. Aşağıdaki ilaçları alanlar, ilacın son dozunu aldıktan 1 ay sonra kan bağışında bulunabilirler: Akutan (isotretinoin) akne tedavisi için kullanılır. Proscar (finasteride) iyi huylu prostat bezi büyümesinin tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Propecia (finasteride) saç dökülmesi için kullanılan bir ilaçtır. Bazı aşılar kan bağışı için süre kısıtlaması getirmezken bazıları 12 aya kadar kan bağışı için engel teşkil edebilmektedir. Soğuk algınlığı geçirenler şikayetlerinin kesilmesinden 3 gün sonra kan bağışı yapabilirler. Diğer solunum rahatsızlıkları olanlar muayene sonucuna göre kan merkezi doktoru tarafından değerlendirilirler. Bu tür hastalıklar hastalığın derecesine ve tipine göre kan merkezi doktoru tarafından değerlendirilerek donörlük için uygun olup olmadığınıza karar verilir. Örneğin kalp enfarktüsü geçiren bir kişi kan veremez. Burada değerlendirme kriteri; kan bağışının kanı verecek kişinin sağlığını olumsuz etkilememesi ve bağışlanan kanın verilecek hasta için güvenli bir kan olmasıdır.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2009, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63