Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahramanmaraş'ta

Sağlık-Sen Genel Başkanı Kahramanmaraş'ta

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, özel sağlık kuruluşlarını merkeze alarak yapılacak bir yapılanmanın sosyal devlet olgusuna ciddi anlamda zarar vereceğini söyledi.

Kaçar, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere geldiği Kahramanmaraş'ta Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Nedim Şerefoğlu'nu makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kaçar, sağlıkta geri dönüşümün kısa orta ve uzun vadede başarılı olabilmesi için 400 bin sağlık personelinin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti. Sağlık-Sen olarak her zaman diyalogu önemsediklerini belirten Kaçar, "Sendikacılığın artık kavga zemininden çıkartılıp yönetim ve idarenin bir karşı taraf olarak algılanması gerekir" dedi.

Kaçar, hastanelerde çalışan personellerden yemek ücreti alınmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:
"Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı bir tebliğle yataklı tedavi kurumlarında yani hastanelerde görev yapan, nöbet tutan arkadaşlarımızın yemek ücretleri kendilerinden alınıyor. Tabii hastaneler diğer kurumlar gibi değildir. 24 saat esasına göre çalışılır ve insan hayatıyla yakından ilgilidir. Bu anlamda arkadaşlarımız ciddi anlamda mağduriyete uğramışlardır. Bugüne kadar yapılan bütün girişimlere göre rağmen herhangi bir gelişme olmamıştı. Biz de Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüştük ve en kısa zamanda bu değişikliğin sağlanabileceğini sanıyorum."

Eczacılar ile hükümet arasında yaşanan ilaç krizine de değinen Kaçar, "Eczacı arkadaşların yaptıkları hizmetin karşılığındaki ücreti zamanında almaları önemli. Sonuçta ticari bir kuruluş. Bu işin döngüsünü sağlayabilmeleri için devletimizin de buna yardımcı olması gerekiyor. Ancak yaşanan aksaklıkları siyasi mülahazalara meydan vermeden büyütmeden, diyalog kanallarını sürekli açık tutarak uzlaşma konusunda bir birbirlerine yardımcı olmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Sağlıkta kamunun, sağlık hizmetlerine mutlaka devam etmesi gerektiğini belirten Kaçar, "Özel sektörün teşvik edilmesi gerekli ancak belirli sınırlandırılma mutlaka getirilmeli. Onun için sosyal devlet gereği kamunun sağlık hizmetlerini devam ettirmesi gerekiyor. Ancak özel sağlık kuruluşları hiçbir zaman merkeze alınarak yapılacak bir yapılanma sosyal devlet olgusuna ciddi anlamda zarar verecektir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2009, 07:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63