SAĞLIK: Tam günü delen doktor Medimagazin'de!...

SAĞLIK: Tam günü delen doktor Medimagazin'de!...

Sağlık Profesyonellerinin gazetesi olan Medimagazin, geçen günlerde mesaide olması gereken Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars'ın fabrikada işyeri hekimliği yaparken Tabipler Odası Denetim Ekibi'ne yakalanmasını okuyucularına duyurdu.

Kahramanmaraş ve Türkiye kamuoyuna ilk kez Kanal 46 tarafından duyurulan bu ilginç olay; sağlık camiasının en yaygın ve en etkin haber kanalı www.medimagazin.com.tr'de aynen şöyle yer aldı:

“İl Sağlık Müdür Yardımcısı Tam Gün’ü deldi”

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısının, Bakanlığın tam gün felsefesine aykırı olarak mesai saatleri içinde bir fabrikada işyeri hekimliği yaptığı ileri sürüldü

Sağlık Bakanlığının hayata geçirmeye çalıştığı Tam Gün Yasası’na ilk muhalefetin bir Sağlık Bakanlığı idarecisinden geldiği iddia edildi. Mesai saatleri içinde resmi kurumu dışında çalışanları tespit etmesi gereken Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars’ın, mesai saatleri içinde bir fabrikada işyeri hekimliği yaptığı ileri sürüldü. Kahramanmaraş Tabip Odası denetim ekibinin tesadüf eseri ortaya çıkardığı skandal hakkında tutanak tutuldu. Tabip Odası yönetimi, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Özkars hakkında suç duyurusunda bulundu ve Özkars’ı Onur Kurulu’na sevk etti.

Kahramanmaraş Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Demirhan Öksüz ve Dr. Lütfi Tiyekli, işyeri ve işçi sağlığıyla ilgili olarak yapılan çalışmalar doğrultusunda, 22 Eylül’de denetim için Arıkan Mencusat’a gitti. Sabah 08.45’te fabrikayı ziyaret eden Tabip Odası üyelerinin, fabrikada İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars’la karşılaştığı iddia edildi.

Tam Gün Yasası’na göre o saatte fabrikada bulunmaması gereken Özkars’ı karşılarında gören denetim ekibinin büyük şaşkınlık yaşadığı belirtildi.

İddialara göre, kendisine denetim için gelindiği söylenen Özkars, fabrikanın güvenlik görevlilerine Tabip Odası denetçilerinin çıkarılması talimatını verdi ve arabasına binerek oradan ayrıldı. Dr. Özkars, daha sonra yine denetleme ekibinin yanına geldi. Tabip Odası denetçilerine hakaret eden Özkars, tekrar fabrikadan ayrıldı.

Bunun üzerine fabrika dışına çıkan denetçiler Dr. Demirhan Öksüz ve Dr. Lütfi Tiyekli, fabrikanın genel müdürü, personel müdürü veya işyeri güvenliği uzmanına ulaşmaya çalıştı. Fabrika önünde bir süre daha bekleyen ekip, herhangi bir görüşme gerçekleşmeyince bir nüshası işyeri yönetimine verilmek üzere bir tutanak hazırladı ve orayı terk etti.

Denetlemesi gerekirken kurala uymadı

Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. İrfan Karadutlu, Tam Gün Yasası’nı destekleyen bir Oda olduklarını, mesai denetimi yapması gereken bir idarecinin buna uymamasının şaşırtıcı olduğunu söyledi. Karadutlu, “Sağlık Bakanlığının çıkardığı Tam Gün Yasası’nı takip etmesi gereken kurum Sağlık İl Müdürlüğü iken, Türkiye’de bir ilk olarak Kahramanmaraş Tabip Odası, Bakanlığın Tam Gün Yasası’nı destekler mahiyette, mesai kontrolüne başladı. Bizim kontrolümüzde olan işyeri hekimlerinin nasıl çalıştığını denetlerken arkadaşlarımız böyle bir durumla karşılaştı” dedi.

Bakan Akdağ’ın kendi atadığı bir yöneticinin Tam Gün’e karşı bir pozisyonda işyeri hekimliği yapmasının “tuhaf” olduğunu dile getiren Karadutlu, “Denetim yapan arkadaşlarımız olayla ilgili tutanak tuttu. Ama İl Sağlık Müdür Yardımcısı, idareciliğin verdiği ‘büyüklükle’ ağır hakaretlerde bulundu. Bu da basına yansıdı” diye konuştu.

Durum ironik

Dr. İrfan Karadutlu, işyeri hekimlerinin çalışma saatlerinin sabah 07.00-08.00 veya 17.00-18.00 arasında olması gerektiğini ifade etti. Mesai denetlemesi yapması gereken bir idarecinin mesai saatlerine uymamasının şaşırtıcı olduğunu belirten Karadutlu, “Sağlık Bakanımızın Tam Gün için bütün performansını ortaya koyduğu bir dönemde, kendi yöneticisi olarak atadığı birinin mesai denetimi yapması gerekirken, Tabip Odası’nın bunu ortaya çıkarması ironik bir durum yarattı. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Murat Özkars, Tabip Odamızın Onur Kuruluna sevk edildi. Mesai saatleri içinde işyeri hekimliği yaptığı ve gelen hekimlere ahlaki olmayan sözler söylediği için Valiliğe ve İl Sağlık Müdürlüğüne idari olarak suç duyurusunda bulunduk. Sağlık Bakanlığı ile de irtibat kuracağız” dedi.

Gözler Sağlık Bakanlığında

Bakan Akdağ, 17 Temmuz 2010 tarihli bir demecinde, “Mesai saatinde muayenehanede görülen doktor kendi kurumumda çalışıyorsa gereğini yerine getiririm. Silahlı Kuvvetler’de çalışıyorsa oraya ya da YÖK’e bağlı ise oraya göndereceğim. Sağlık Bakanı olarak sürekli bu meselenin peşinde olacağım” demişti.

Kahramanmaraş Tabip Odasının Sağlık Bakanlığına yapacağı başvuru üzerine Bakanlığın nasıl bir tutum izleyeceği, mesai saatlerine uymayan İl Sağlık Müdür Yardımcısı hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda gözler Sağlık Bakanlığına çevrilmiş durumda." (Kaynak: //www.medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-il-saglik-mudur-yardimcisi-tam-gunu-deldi-2-12-29700.html)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 07:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut er
mahmut er - 10 yıl Önce

Sağlık Bakanının tüm zorluklara karşı uygulamaya kalkıştığı Tam Gün yasasını Kendisinin atamasını yaptığı İdareciler tarafından uygulanmaması yürekler acısıdır.Bu olay Sağlığın K.Maraştaki göstergesi ve bazı idarecilerin nasıl hareket ettiklerine örnektir..Bakan bey ne kadar çalışırsa çalışsın Hükümetin Bakanlığın aldığı kararlar karşısında ayak direyen menfaati uğruna tüm çalışmaları sekteye uğratan bir kamu personelini affetmemeli.Bakanlığın bütçesi bu proğrama ayrıldı.Bu kadar para bakanlığın bu projesinin başarısız olması içinmi dökülüyor yoksa halk hizmet alsın diyemi?Sayın Bakanımız tarafından atanan bu personelide kendisi tarafından görevine son verecegi umudundayım.Yoksa çok kötü örnek teşkil eder.Bakanlığın Türkiyede uyguladığı çalışması liyakatsız bir kaç yönbetici yüzünden sekteye uğratılması karsısında Bu görevlileri tamamen Part Time'ye ayırması gerekir.Devletin üstünden avanta para kazanılması devri bitti.Belli kurallara uymak zorumdasın kişilere (müdürün Sağ kolu oldu diye) özel hareket etme yetkisi verilmemiştir....15 dakikanın hesabını soruyorsan yıllardan beri sabah mesaisi yapmayan çalışandanda hesap soracaksın.

SIRADAKİ HABER

banner63