'Sanayi kuruluşlarının tümünde ön arıtma yapılıyor'

'Sanayi kuruluşlarının tümünde ön arıtma yapılıyor'

"Boyarmadde İçeren Atıksular İçin Deşarj Renk Standardının Belirlenmesi ve Arıtım Teknolojilerinin Araştırılması" projesi bilgilendirme toplantısı KATSO Meclis Salonunda yapıldı.


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, toplantı öncesi yaptığı konuşmasında “Kahramanmaraş’ta ki sanayi kuruluşlarının tümünün ön arıtma yaptığına dikkat çekti.”


Balcıoğlu, yaptığı açılış konuşmasında herkesin fikir yürüttüğü önemli bir konu da aslında insanların çok fazla bilgi sahibi olmadığına dikkat çekerek. Çevre konusunda bilgi sahibi çok az insan olduğuna vurgu yaptı ve şunları söyledi:


“Bilgi sahibi olmayan insanların ve herkesin fikir yürüttüğü bir konumuz var. Herkes çevre müdürü, herkes çevre mühendisi herkes bu işi çok iyi bilir, ama maalesef bu işi bilen çok az insan var. Özer hocam bunlardan bir tanesidir. Biliyorsunuz çevre mevzuatı Avrupa Birliğinin olmazsa olmazlarından bir tanesi. Bunun sebebini zannederim hepiniz biliyorsunuz. Çok çabuk yasa çıkan, çok çabuk uygulanan bir mevzuat. Henüz Avrupa’nın dışında çok uygulanan bir mevzu değil. Yani Avrupa birliği için iyi bir Pazar. Krizlerin yaşandığı günümüzde kimse bu pazarı kaybetmek istemiyor. Bu da bizim işimize geliyor. Biz bu arada çevreye olan uyumu ve çevreyle olan ilişkilerimizi, yapımızı çok daha rahat ve kıyaslanabilir yapabiliyoruz. Ama bunun şöyle bir dezavantajı var. Bu işi bilen çok az insan olduğu için soracak, bilgi alacak insan sayısı çok az. Ama aşılmayacak bir şey değil. Bu tür sorunlar şöyle yada böyle aşıldı ve çok yol alındı. Şuan ki yasaya göre gördüğünüz psikolojik olarak rahatsız eden suyun rengi ama ben suyun arıtılmadan atılmadığını söylüyorum. Çevre yasası artık bunu sanayiciye bıraktı. Sanayiciler bunu ayda üç kez kontrol ettirmek, laboratuarda bunu analiz ettirmek ve çıkan sonuçları da dijital ortamda saklamak zorunda. Hem de bakanlığın dosyasına gönderip onların incelemelerine sürekli açık tutmak zorunda. Dolayısıyla bunun artık çevre mühendislerinin, müdürlüklerinin elinde değil. Analizler akredite laboratuarlara gönderiliyor. Çıkan sonuçlarda açık bir şekilde Bakanlıkla paylaşılıyor. Fakat aynı şeyi şehir için söyleyebilirmiyiz. Hayır. Sanayi atığı gibi olmayan ama şeffaf, beyaz olmasına rağmen daha da kirli olan atıklar var. Maalesef bunlar da var. Ama bunları zamanla düzenleyeceğiz. Hep beraber düzelteceğiz. Bu nedenle bu toplantı Ticaret ve Sanayi Odası içinde çok önemli bir toplantı. İyi sonuçların çıkmasını diliyorum.”


Daha sonra Prof. Dr. Özer Çınar "Boyarmadde İçeren Atıksular İçin Deşarj Renk Standardının Belirlenmesi ve Arıtım Teknolojilerinin Araştırılması" projesi bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi.


 


 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 05:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63