Şendiller: Kürtül'e çöplük yaptırmayacağım!

Şendiller: Kürtül'e çöplük yaptırmayacağım!

Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden ve kendi deyimi ile ‘Üzerindeki ölü toprağını kaldırabilmek için” memleketi Kahramanmaraş’a geçen Şubat ayında irtibat bürosu açarak ‘kentin tek kişilik tek muhalefeti’ konumuna gelen Ökkeş Şendiller, şimdi de yeni çöp alanı çalışmalarına kafayı taktı. Şendiller; “Kürtül’e çöplük yaptırmayacağım” dedi.

Daha önce Gaziantep yolu üzerindeki Tomsuklu’ya yapılması planlanan hatta alt yapı çalışmaları ihale edilerek inşaatına başlanmasına rağmen bölge halkının tepkilerinin Başbakan Erdoğan’a kadar gitmesi sonucu vazgeçilen yeni çöp dökme alanının şimdi de merkeze bağlı Kürtül beldesine yapılacak olması nedeni ile Ökkeş Şendiller harekete geçti.

Geçen hafta içerisinde Çevre Bakanlığı’na giderek Kürtül’e yapılacak olan çöplük alan hakkında bilgi ve belge temin ederek üzerinde çalışmalar yapan Şendiller, hafta sonunda ise memleketi Kahramanmaraş’a geldi.

Şendiller, ilk olarak Kahramanmaraş Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Poyraz’ın Mercimektepe semtindeki Başkanlık Konutu’nda çim biçme işinde çalıştırılan ve büyük ihtimalle 30 Nisan’da sözleşmesi sona eren Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne hizmet sunan şirketin elemanları olduğu tahmin edilen kişilerin SGK müfettişleri tarafından tutanakla tespit edilmesi çalışmalarını yakından takip etti. SGK yetkilileri ile görüştüğünü belirten Şendiller; “Kahramanmaraş Belediyesi’ndeki kayıt dışı istihdamın sıkı takipçisi olmaya devam edeceğim. Kimse kimsenin emeğini ve alın terini aba altından sopa gösterir gibi iş tehdidi ile sömüremez, buna hakları yok.” diye konuştu.

KÜRTÜL BELDESİNE GİDEREK VATANDAŞLARLA GÖRÜŞTÜ

8 Mayıs cumartesi günü öğleden sonra ise Kürtül beldesine giden Şendiller, burada vatandaşlar ile görüşmelerde bulunarak beldeye yapılacak çöp alanının zararlarını anlattı. Kentin batısında çöp alanı bulunmasının sakıncalarını dile getiren Şendiller; “Yeni çöplük alanı olarak yapılması planlanan yer ormanlık içerisinde ve su havzasında yer alıyor. Böyle güzelim bir yere Kahramanmaraş’ın günde en az 300 tonu bulan çöpleri dökülerek kirletilebilir mi? Bu yanlış icraata herkesin karşı koyması gerekir. Ben şahsen sonuna kadar Kürtül beldesi sınırlarına çöplük yapılmaması için mücadele vereceğim. Sizler yanımda olsanız da olmasanız da sadece konu hakkında sizlere bilgi vermek üzere buraya geldim” diye konuştu.

Şendiller’in bu anlamlı ziyaretinde son derece memnun kalan belde sakinleri ise; “Aslında beldede yaşayan herkes bu konudan muzdarip ve buraya çöplük yapılmamasını istemiyor ama sesini ve tepkisini ise henüz ortaya koyamıyor. Aramızdan bazı kişileri belediye Mersin’e götürerek oradaki güya modern çöp dökme ve işleme merkezini göstermiş. Ne kadar modern tesis yaparsanız yapın çöpün kokusunu nasıl önleyeceksiniz ki…Bu iş için bize önder lazım. Allah sizlerden razı olsun. Nasıl ki Tomsuklu’ya yapılacak çöplük için bölge halkı itirazlarını yükselterek yaptırmadıysa bizler de beldemize çöplük istemiyoruz. Allah sizlerden razı olsun, bizlere güç verdiniz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

‘KAMYONLARDAN SIZAN PİS SULAR BİLE OLUMSUZ ETKİ YAPAR’

Beldenin içerisinde geçen Kayseri yolundan günde onlarca kamyonun çöp taşıyacağını ve bunlardan sızan pis suların bile beldede hayatı çok olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Şendiller, yolda karşılaştığı beldenin AK Partili Belediye Başkanı Muhammet Uzun’a da konu hakkında bilgi verdi. Beldede yapılmakta olan bir düğün törenine de katılarak burada vatandaşlarla görüşen Ökkeş Şendiller; “Görüştüğüm vatandaşlar (Devlet istediği yere istediğini yapar) şeklinde bir inanışa sahipler. Ama böyle bir şey yok. Devlet bizler için vardır. Bizler demokratik yollardan tepkilerimizi ortaya koyacağız ki, devlet te bu yanlıştan dönsün. Sizleri ve dolayısı ile Kahramanmaraş’ı olumsuz yönde etkileyecek olan yeni çöplük alanının güzel beldemiz Kürtülümüze yapılmaması için sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

BASIN TOPLANTISI YAPACAK

Vatandaşların büyük ilgi göstererek sıcak bir şekilde karşıladığı Ökkeş Şendiller, 11 Mayıs Salı günü sabah saat 09.30’da irtibat bürosunda yapacağı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunacağını belirterek, beldeden kent merkezine akşam saatlerinde döndü. (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 07:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66