ŞOK: Sağlıkta balık 'baştan' kokuyor!

ŞOK: Sağlıkta balık 'baştan' kokuyor!
Sağlık Teşkilatı’ndaki personeli denetleyecek olan yetkilinin kendisi bu kez denetimde yakayı ele verdi…..

AK Parti Hükümetinin en başarılı bakanları arasında gösterilen ve kendisi de bir çocuk doktoru olan Recep Akdağ’ın Sağlık Bakanı olarak, halkın büyük destek verdiği tam gün yasası sonrasında özelde de çalışan doktorlarla ilgili ‘mesai saatlerine dikkat edilmesi’ titizliği ve bu yöndeki genelgesi herkes tarafından çok iyi biliniyor.

Bu sıkı titizlik ve genelgeye rağmen; başta doktorlar olmak üzere sağlık personelinin mesai denetimini yapacak olan üst düzey bir sağlık yetkilisi doktorun, yasaların aksine mesai saatleri içerisinde işyeri hekimliği yaptığı ‘denetim’de ortaya çıktı. Tespit edilen bu korkunç gerçek tutanakla imza altına alındı.

Hâlbuki yasa; resmi kurumların yanında özelde de çalışan doktorların işyeri hekimliklerini mesai saatleri sonrasında yapmalarını emrediyor.

İŞTE KAHRAMANMARAŞ GÜNDEMİNİ SARSACAK OLAY:

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kahramanmaraş Tabip Odası Yönetim Kurulu üyelerinden Dr. Demirhan Öksüz ile Dr. Lütfi Tiyekli, oda başkanlığının görevlendirmesi sonucu Kahramanmaraş’taki işyeri ve işçi sağlığı ile ilgili olarak çalışma yapmaya başladı. Bu amaçla, fabrikaları ziyaret etmeye başlayan iki denetici, 22 Eylül Çarşamba günü sabahleyin gittikleri Arıkan Mensucat’ta korkunç bir gerçekle karşılaştı.

Sabah saat 08.45 sıralarında fabrikaya giden iki denetici, güvenlik tarafından içeriye alındı. Öksüz ve Tiyekli içeriye girdiklerinde aynı zamanda Kahramanmaraş İl Sağlık Müdür Yardımcısı da olan Dr. Murat Özkars’ı karşılarında buldular. Bakanlığın genelgesine göre tam gün yasası sonrasında mesai saatlerinde dışarıda çalışan doktorları denetlemesi ve resmi görevinin başında olması gereken Özkars’ı karşılarında gören iki denetici hayli şaşırdı.

İsterseniz bundan sonrasını imza altına alınan tutanaktan okuyalım:

“Kahramanmaraş Tabip Odası’nın (KTO) 2010/190 sayılı görevlendirmesine istinaden işyeri hekimliği uygulamalarını denetleme amacıyla 22.09.2010 tarihinde Arıkan Mensucat A.Ş.’ye gidilmiştir. Saat 08.45’de işyeri hekimi Dr. Murat Özkars’ın işyerinde hazır olduğu görülmüştür.

İşyeri hekimi Dr. Murat Özskars’a denetim için gelindiği söylenmiştir. Dr. Murat Özkars bunun üzerine arabasına binerek oradan ayrılmıştır. İşyeri güvenlik görevlilerine denetleme ekibinin dışarı çıkarılması talimatını vermiştir. Daha sonra denetleme ekibinin yanına tekrar gelerek; “S…..rin gidin!..Siz kim oluyorsunuz?!...Akıllı olun!...” vb. tehdit ve hakaret sözler sarf ederek tekrar gitmiştir.

İşyeri güvenliğinin daveti üzerine fabrika dışına çıkılmıştır. Fabrikanın genel müdürü, personel müdürü veya işyeri güvenliği uzmanına ulaşılmaya çalışılmıştır. Saat 09.30’a kadar beklenmesine rağmen hiçbir gerekçe gösterilmeden görüşmeler gerçekleştirilememiştir. Bunun üzerine bu tutanak tutularak bir nüshası da işyeri yönetimine verilmek üzere güvenlik elemanlarına verilmiştir. 22.09.2010 Saat: 09.35..”

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ’IN MESAİ KONUSUNA GÖSTERDİĞİ HASSASİYET 17 TEMMUZ 2010 TARİHİNDE ULUSAL BASINDA ŞÖYLE YER BULMUŞTU:

"BİR DOKTORU MESAİ SAATİ İÇİNDE ÖZEL MUAYENEHANESİNDE GÖRÜRSEM GEREĞİNİ YAPACAĞIM"


Anayasa Mahkemesi'nin doktorlara getirdiği tam gün uygulamasını kısmi iptal kararının subjektif olduğunu belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yasanın yüzde 80'lik kısmının uygulanabilir hale gelmesini olumlu bulduğunu belirtti.

Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendiren Bakan Akdağ, 30 Temmuz'dan sonra mesai saati içinde vatandaşın sağlık hakkını vermesi gereken doktorların özel muayenehanesinde görüldüğü takdirde tutanak tutularak gereğinin yerine getirileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anayasa Mahkemesi'nin tam gün yasası ile ilgili kararını değerlendirdi. Kararın yapmak istediklerini yüzde 20 oranında olumsuz etkilediğini vurgulayan Akdağ, vatandaşa çile çektirenlere artık ‘dur’ denilmesi gerektiğini belirterek “Mesai saatinde muayenehanede görülen doktor kendi kurumumda çalışıyorsa gereğini yerine getiririm. Silahlı kuvvetlerde çalışıyorsa oraya ya da YÖK'e bağlı ise oraya göndereceğim. Sağlık Bakanı olarak sürekli bu meselenin peşinde olacağım.” dedi.

“Yeter artık. Bu millete çektirilen çile yeter. Bu milletin muayenehanelere gidecek bıçak parası verecek gücü yok.” diyen Bakan Akdağ, yüzde yüzlük düzeltme isteklerinin yüzde 80'nin gerçekleştiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'na bağlı 26 bin doktordan 3 bin 500'ünün muayenehanesinin olduğunu ve bunların artık kapanacağını vurgulayan Akdağ, “Vatandaş ekstradan ücret ödememiş olacak. Yasanın sadece üniversite hastaneleriyle ilgili kısmı olumsuz. Geneli olumlu.” dedi. Mahkemenin öğretim üyelerinin zorunlu ders saati sayısını iptalinin tıp eğitimini sekteye uğratmayacağını dile getiren Akdağ, “Bu iptal önemli değil. Çünkü yasaya ve verilen karara göre öğretim üyeleri kendi mesaileri bittikten sonra özel işyerlerine gidebilecekler.” şeklinde konuştu.

Tabipleri Birliği'nin bu iptal kararının devlet hastanesi doktorlarını da kapsadığı yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Akdağ, “Tabipler Birliği Hekimleri hukuk dışı davranmaya teşvik ediyor ve provokasyon yapıyor. Yapmasınlar. Değerli hekimlerimiz bundan zarar görür.” Uyarısında bulundu. Anayasa mahkemesinin gerekçeli kararını beklediklerini kaydeden Akdağ, “Merak ediyorum. Acaba üniversite hocalarının özel muayenehane açmasını anayasanın hangi ilkesine dayandıracaklar? Bu gerekçelerin gecikmesi çok mahzurlu. Bu gerekçeler yazılmalı ve kararlar öyle verilmeliydi.”

“Kaynak: Cihan”

BAKALIM BAKAN AKDAĞ, DR. ÖZKARS’A NE YAPACAK?

Kahramanmaraş sağlık camiasında ve kent kamuoyunda büyük yankı yapması beklenen bu olayın ardından Sağlık Bakanı Akdağ’ın kendisini ve bakanlığını Kahramanmaraş’ta temsil eden isimlerden birisi olan ve mesai saati içerisinde resmi kurumu dışında çalışmakta olanları denetleyerek yakalaması gerekirken kendisi yakalanan ve AK Parti hükümeti döneminde İl Sağlık Müdür Yardımcılığına getirilen Dr. Murat Özkars’ın tutanakla tespit edilen bu suçüstü durumu ile ilgili olarak ne yapacağı büyük bir merakla bekleniyor. (www.kanal46.com)
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2010, 12:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre tutan
emre tutan - 10 yıl Önce

Bu saglık müdürlüğünden ne bekleniyordu ki.. yıllardır bunlar oluyor.. müdürün sağ kolu oldugu için dr. Murat beye bir şey olmaz.. boşuna haber yepmışsınız.. Zaten başlıgıda güzel atmışsınız..BALIK BAŞTAN KOKAR.. diye..

fatma kara
fatma kara - 10 yıl Önce

Dün buna benzer örnekleme yapmıştım.Bu zatı muhterem 4 yıldan beri sabahleyin mesaiyeye zaten gelmiyor bazen günlerce gelmediği oluyor.Öğleyin saat 12 den sonra mesai ye teşrif eder.Bunu sağlık müdürlüğündeki md yrd ve şube müdürleri biliyor.kimsenin olmadığı yerde çoooookkkk konuşuluyordu.Bu haberin doğru olduğuna çok kişi ifade verir.Hatta bazı müdür yardımcıları şube müdürleri evrak dahi sunar bilgi verir şahitlik yapar.Ama valilik müdür ve bu müdür yardımcısı hakkında soruşturma açamaz görüşündeyim.Bu şahıslar koltuklarından indiklerinde neler olur ne bilgiler çıkar hayret edersiniz.Görelim bakalım yetkili merci ne yapacak.

hasan demir
hasan demir - 10 yıl Önce

Sağlık yönetimindeki bitmişlik keşmekeşlik son haddinde patlayacak bırakılmış bir atom bombası gibi görüyorum.her an patlayacak ama kimin elinde.V........ mi yoksa yerel siyasilerinmi (il- İlçe başkanları)Ya perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.Bu doktorun zaten kurumla ilgisi yok biliyorduk.ben özelde çalışıyor sanıyordum.ama müdür yardımcısıymış vay be.Bu kuruma bu idareciler kadar zarar veren halkın hizmetini durduran hiç bir katkısı olmayan insanlardan oluşuyor.2007 den sonra hizmet varmı göstersinler.İyiki Sıtkı bey varmış.Kaos saldırı tehditle nasıl bir yönetim ayakta durur hayret ediyorum.Benim memleketimde böyle idareciler olsa halk onları 1 haftada ordan indirir.O sebeble benim memleketim Gaziantep büyükşehirliğe değil metropol il olmaya namzet.Eşim nedeniyle burdayız.Bu büyük bi,r suç.Valilik geregini yapacaktır.ama bu soruşturmacı kişi gerçek soruşturma yaparmı bilmem.BU zat 4 yıldan beri sabhları işe gelmiyormuş.Mobesa kayıtları ve müdürlüğün meşhur GÜVENLİK kameraları bu şahsın işe gelmedini zaten isbatlar.bunu bakanlğın sitesine yazacagım.bakan bey ne yapacak bakalım.teşekür kanal 46.

kemal ören
kemal ören - 10 yıl Önce

Ne yani 2-3 yıldan beri bu şahıs zaten gelmiyor işe sabhleyin sağlık müdürlüğüne gelinde milletin imza için saatlerce beklediklerini görün.Sağlıkta hizmet 3-4 yıl önce bitti.Kurumda nahoş seslerin geldiği idareciler arasındaki kavga iftiralar soruşturmalar dışında yapıcı ve hizmete yönelik bir göstersinler.bunu valilik ve siyasiler bilmiyormu? Valiliğin eli bağlı yaaa şu meşhur halkın içinden gelen Halkın başkanı ne iş yapıyor.El öpüp teslim bayragımı gösteriyor.gelecegini garanti altınamı alacak.çok bekler çok.İcraat bekliyor halk.personelin bel bağladığı kişiler çılk çıktı halk tabiriyle.Ama sabır edenler muradına erecektir.bu olay bakanlığa intikal edecek bakan bey gereğini yapacaktır.Allah için nasıl mesaiyeye gelmeden bankamatik memuru gb maaş alacaksın ve müdür yardımcısı olacaksın.Müdür bu duruma neden göz yumuyor menfaati ne? allah rızasını kazanmak içinmi göz yumuyor Yakışır koçuma yakışır.Hacada gitti bunlar kul hakkından haberleri yok.

kemal ören
kemal ören - 10 yıl Önce

Bizim mahallenin bir doktoru vardı selahattin can.Adam 15 dk mesaiye geç geldi diye başına gelmedik bırakmayan insanların yaptıklarına bak.Üstelikte bir doktora yakışmayacak şekilde küfürle konuşuyor.Diyecek bir şey bulamıyorum.Yorumu memleketi idare ettiğini sanan başta sayın vekillere ve siyasilere bırakıyorum.

hasan pamur
hasan pamur - 10 yıl Önce

Güzel haber ama duyarlı insanlar olduğu takdirde.TOB yönetimi işlevsel durumda görmek halkın ve çalışanın meslektaşlarının yanında görmek güzel bir çalışma.Ancak bu sosyal hayatı gelişmiş illerde olur.Maraş gibi kısır çekişmenn olduğu illerde akrabam olsun yeter düşüncesinde olan dar görüşlü insanlarların yaşadığı yerde anlamlı olmaz.Bu büyük bir suç.Devlet belirlemiş senin nasıl çalışman gerektiğini.kamunun mesaisinden halka hizmet saatinden nasıl çalıp kendi menfaatin doğrultusunda çalışırsın.Bu kişinin derhal açığa alınması gerekir soruşturma yüzde bir milyon açılı soruşturmanın sonucunu etkilemesi muhtmel olduğundan açığa alınmalı.Ya bune terbiyesizlik etikmi doktor arkadaşlarına s..... r denirmi.Sen seçimlere katılıp oy vermedinmi.sen kim oluyorsun neye güveniyorsun.ayıp ayıp yakıştmı elit olan bu insanlara küfür edip hakaret edip tehdit etmek.Bakanlığa oda yazı yazmalı.müfettiş istemeli.utandım bir sağlıkcı olarak.

hasan kazmacı
hasan kazmacı - 10 yıl Önce

Çok Büyük bir ihtimalle bu haberi yine ne sayın Erkoç okur nede vekiller.Hatırlatsanız bile yaaa öylemi derler.Bu memlekette bu kadar vurdum duymazlık varken yine bir şey olmazzzzzzzzzz.Siz kime kimi şikayet ediyorsunuz.Siz nasıl denetlersiniz koskoca adamı.İsterse iş yerine hiç gelmez.Sizine ilğilendirir.Onun ortağı var,ortağınında paşa dayıları var.varda var.Amaaaaa bizimde Allahımız var.

ali sabuncu
ali sabuncu - 10 yıl Önce

Herkez burnunu tutuyorda,her nasılsa bu kokuyu bir Vekiller ve Akp yöneticileri duymuyor.Baştada sayın il Başkanı sanırım başka bir şehirde oturuyor.Şehirde benim ninem bile (73 yaşında) oğlum malum müdürlükte gene ne olmuş derken,ilğinçtirki bu olan olayları bir yönetenler duymuyor.Sayın vekiller,sayın il yöneticileri bir vatandaşa çıkında bir zahmet bir sorun.Kendi yalakalarınıza değil,gerçek vatandalara sorun bir zahmet.Yetmedimi bu memleketin bu insanlardan çektiği.


SIRADAKİ HABER

banner63