Tıp literatürüne geçecek bebek!

Tıp literatürüne geçecek bebek!

Gaziantepli Demirel çiftinin ikizlerinin yapışık olduğu doğumda anlaşıldı. İkizlerden biri doğumda ölürken, kardeşinden ayrılan Hasan bebek, tıpta 4'üncü örnek oldu.

Yaklaşık 1.5 ay önce 18 yaşındaki anne Türkan Demirel, doğum sancıları tutunca, hastaneye gitti. Gittiği hastanede normal doğuma alınan annenin, karnında taşıdığı ikiz bebeklerin yapışık olduğu önceden anlaşılamadı. Doğumda bir terslik olduğu anlaşılınca, ilk bebek dünyaya geldi. Doğumdan sonra anne, bir bebeği rahmin dışında, diğeri ise anne rahminin içinde birbirine yapışık olarak hastane hastane Gaziantep'te dolaştırılmaya başlandı. Özel bir hastaneye giden anne, hastane tarafından acilen sezaryene alındı. Ancak bu arada dışarıda kalan bebek yaşamını yitirdi. Bebeklerin yapışık olduğunu gören doktorlar, bebeklerin dünyada çok nadir rastlanan siyam ikizleri olduğunu belirlediler. Nadir bir durumdu.

Bebeklerin karın boşluğundaki iç organları, mide ve bağırsaklarının aynı olduğu, aynı kanaldan birlikte beslendikleri ve acilen ayrılmaları gerektiği anlaşıldı. Doğum esnasında ikizlerden birinin ölmüş olması, diğer kardeşi için ciddi bir risk oluşturdu. Bebekleri ayırma operasyonuna hiç bir hastane yanaşmadı. Tek tek hastanelere başvuran aile sonuç alamadı. Özel bir hastanenin çocuk cerrahisi uzmanlarından Opr. Dr. Lütfi Dağdönderen, ameliyatı gerçekleştirebileceğini söyledi. Bu tip ameliyatların uzun süren hazırlıklar gerektirmesine rağmen, doktor sağ kalan bebeği kurtarmak için operasyona başladı. Dünyada eşine çok az rastlanan bir operasyonla iç organların hepsi yaşayan bebeğe nakledildi.

Anne baba, doğum öncesi bebeklerine Hasan ve Hüseyin adını vermeyi kararlaştırmıştı. Ancak ikizlerden biri yaşamayınca sağ kalan bebeğe Hasan adını verdiler. Yaklaşık bir aydır hayata tutunan ve doktorları da şaşırtan siyam ikizi, tıp literatürüne geçmeye de aday. Yapılan ameliyat aynı zamanda Dünya Çocuk Cerrahisi Kongresi'nde de sunulacak. Türkan ve Kemal Demirel çifti ise hem yaşadıklarının şaşkınlığını yaşıyor hem de kaybettikleri Hüseyin bebeğin acısını Hasan'ın sevgisi ile aşmaya çalışıyor.

Ameliyatı gerçekleştiren Opr. Dr. Lütfi Dağdönderen, ailenin ilk bebeği olduğunu ve hamilelik süresince yapışık olduklarını bilmediklerini söyledi. Ailenin doğum günü yaklaştığında gittikleri poliklinikte bebeklerin doğurtulmaya çalışıldığını belirten Dr. Dağdönderen, "Doğum esnasında ilk bebek, diğer bebek içerde olduğu için çıkamıyor. Anne, o haliyle doğumu tamamlamadan başka bir kadın doğum uzmanının olduğu bir hastaneye naklediliyor. Orda sezaryan yapılmadan doğum gerçekleştiriliyor. Doğumdan sonra durum anlaşılıyor ve doğumdan hemen sonra doğurtulmaya çalışılan bebek vefat ediyor. Bize geldiklerinde bebeklerden bir tanesi ölmüş, diğeri ise ciddi yaşam sıkıntısı olan bir bebekti ve toplam ağırlıkları 4 kilo 300 gramdı. Biz çok acil ve sıkıntılı şartlarda bebekleri ameliyata aldık. Diğer bebeğin ölmüş olması bizim ameliyatımızı kolaylaştırdı tabi. Bir kısım dokularında diğer yaşayan bebeğin kullanması için ameliyat o şekilde gerçekleştirildi ve o bebeğimiz yaşıyor. Şuan evde yaklaşık bir buçuk aydır gayet sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Hamilelik boyunca yapışık oldukları bilinmiyor ve zaten bunlar muhtemelen kadın doğum uzmanı tarafından da takip edilen bir gebelik değil. Sadece doğum esnasında semt polikliniğine gittiklerinde bir terslik olduğu anlaşılıyor. Oradan da gittikleri hastanede kadın doğum uzmanı tarafından doğum gerçekleştiriliyor ve o zaman yapışık ikiz oldukları anlaşılıyor. Doğumdan sonra yapışık ikiz olduğu anlaşılıyor" diye konuştu. (MYNET)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2008, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63