Türk Sağlık-Sen: Sağlık çalışanları zam mağduru!

Türk Sağlık-Sen: Sağlık çalışanları zam mağduru!

Türk Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Âdem Demir, sağlık çalışanlarının zam mağduru olduğunu söyledi.

2010 yılı toplu görüşmeleri sonucunda malum konfederasyonla iktidarın anlaşmasında sağlık çalışanları mağdur edildiğini ifade eden Türk Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Âdem Demir, "Ek ödeme almayan memurlara yapılan 80 TL zamdan sağlık çalışanları mahrum bırakılmışlardır. Sağlık çalışanları yüzde 4'lük zamma mahkûm edilmişlerdir." dedi.

Demir açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün ne yazık ki Sağlık Bakanlığı'nda görevli sağlık çalışanlarının başka kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarından maaşları daha düşüktür. Sağlık çalışanlarının uğradığı bu haksızlığın giderilmesi için bu sene Türkiye Kamu-Sen taban aylığa zam yapılarak tüm kamu çalışanlarının bu zamdan faydalandırılması istemişti. Fakat hükümet bu talebimizi reddederek sağlık çalışanlarına bir kez daha taban aylığa yansıyacak seyyanen zammı çok görmüştür. Bu zam anlayışı ile döner sermaye alan sağlık çalışanları cezalandırılmıştır.

Döner sermaye ile ek ödemedeki farklar nedeniyle sağlık çalışanları sürekli zarardadır. Döner sermaye emekliliğe yansımamakta, rapor ve izin dönemlerinde çalışanlara ödenmemektedir. Oysaki ek ödemeler hem emekliğe yansımakta hem de izin ve raporlarda ödenmektedir. Ayrıca ek ödemeden düşük döner sermaye alan sağlık çalışanları aylık mahsuplaşma olmadığından aradaki farkı almak için bir yıl beklemektedirler. 2009 yılı toplu görüşmelerinde aylık mahsuplaşmayı çözdük diyenlerin aradan bir yıl geçmesine rağmen sorunun çözülmemesinden dolayı utanması gerekirken 2010 yılı toplu görüşmeleri sonucunda aylık mahsuplaşmayı çözdük diyerek tekrar açıklamalar yapması ibretlik bir durumdur.

Kısacası 2010 yılı toplu görüşmelerinde sağlık çalışanlarının hakkı savunulmamış, mağdur edilmelerine ses çıkarılmayarak göz yumulmuştur. Yüzdelik bir zamma mahkûm olmuşlar, toplu görüşme masasında mağdur edilmişlerdir.

Ayrıca sözleşmeli personellere bazı kazanımlar elde edildiğine dair açıklamalar yapanlar gerçekleri gizlemektedirler. Toplu görüşmelerden sözleşmeli personelin tek talebi olan kadro hakkının verilmesini gündeme getirmeyenler hükümetle anlaştıkları konularla sözleşmelilerin bu yılki toplu görüşmelerin galibi ilan ederek başarısızlıklarını süslü sözlerle örtmeye çalışmaktadırlar. Sözleşmelilere bir takım haklar sağlandığını iddia ettikleri maddeler "Kurumların Görüşleri Alınarak Sonucuna Göre Değerlendirme, Çalışma Yapılacak Hususlar" başlığı altında yer almıştır. Yani iktidar burada ipe un sermiştir. Hükümetle anlaşanlarda sözleşmeli çalışanlarını kandırma peşindedirler. Ama sözleşmeli sağlık çalışanları gerçeği görmektedir. Kimin kime hizmet ettiğini ve kimin için mücadele ettiğini iyi bilmektedirler.” (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2010, 08:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma kara
fatma kara - 10 yıl Önce

Sayın gazeteci arkadaşım bir sorun bakalım. sendika başkanımız dahilÇalıştığı kurumda maaş karşılığı bankalardan verilen promosyon parası devletin yıllık verdiği zamdan kat kat fazlamıdır?.HCBB bankın verdiği peşin 6.850 milyon vererek kazandığı ihalenin akibetini soruldumu?Banka kartları dahi dagıtılmaya başlanılmıştı.memur başına yaklaşık 1700-1900 arası peşin para verilmesi gerekmiyormuydu?akbankla yapılan anlaşma gereği 6 ay arayla yılda iki taksit olarak 5 yılda odönmesi kabul edilmedimi?Şuan son aldığın maaş promosyonu taksidi 150 lira degilmiydi.sen önce bu anlaşmanın neden fes edildiğine cevap ver.peşin 6.850 milyarmı büyük yoksa yılda iki taksit olarak 5 yılda ödenecek 7.350 milyarmı büyük?önce sendikanız zamanında bu paranın ödenmemesine neden nedir onu açıklamanız daha hayırlı olur.hükümetimizin verdiği zam için teşekür ederiz.eldeki imkan diyelim.

SIRADAKİ HABER

banner63