Türkoğlu'nda kuduz şüphesi!

Türkoğlu'nda kuduz şüphesi!

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde kuduz olayı görülen 2 köy ile 2 mezra 6 ay süreyle karantinaya alındı.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır yaptığı açıklamada, Türkoğlu Tarım Müdürlüğü'ne vatandaşların yaptığı bir ihbar üzerine başlatılan çalışmada, Kaledibi köyündeki sahipsiz bir köpeğin tahliller sonucu kuduz olduğunun belirlendiğini söyledi.

Vali Tanılır, kuduz olduğu belirlenen köpeğin ısırdığı Davud Y. (30)
(Kahramanmaraş Devlet Hastanesi İntaniye Servisi’nde yatmakta) ve Mahmut K.'ye (72) (Türkoğlu Fizik Tedavi Hastanesi’ne gelerek günlük kontrollerini yaptırıyor) kuduz aşısı yapıldığını ve sağlık durumlarının takibe alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararı doğrultusunda Kaledibi ve Muratçakıroğlu köyleri ile Elmacık ve Yoğunoluk mezraları 6 ay karantinaya alındı. Uygulama kapsamında köylere hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Kuduz tespiti nedeniyle köydeki tüm sahipli ve sahipsiz köpekler ile kedilerin itlafına ekiplerimiz tarafından başlandı. Karantina uygulaması kapsamındaki Kaledibi ve Muratçakıroğlu köyleri ile Elmacık ve Yoğunoluk adlı yerleşim yerlerinin giriş ve çıkışlarına uyarıcı levhalar koyduk. Karantina uygulanan köy ve mezralarda yaşayanlar ile bu yerleşim yerlerinin yakınındaki diğer köy ve mezralarda yaşayanları kuduz hastalığı ve karantina uygulamasıyla ilgili olarak bilgilendiriyoruz." (Ajans 46 - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2008, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66