'Tuzu kuru' doktorların tam güne karşı çıkış nedeni

'Tuzu kuru' doktorların tam güne karşı çıkış nedeni

Hastaların tedavi için 'önce muayenehaneye uğra' şartını yıkmak için çıkarılan Tam Gün Yasası'nın Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'a takılmasının perde arkası netleşiyor. Üniversite hastanelerindeki akademisyen hekimlerin baktığı hasta sayıları ve yaptıkları ameliyat iki elin parmağını geçmiyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'tuzu kuru' diye nitelediği üniversite hekimleri, hastanelerde günde 4 ile 14 arasında hasta bakarken özel muayenehanelerinde 50 hasta tedavi ediyor.

Doktorlara 'Ya muayenehane ya hastane' tercihi getiren yasanın CHP ve Türk Tabipleri Birliği'nin açtığı davalarla yargıdan dönmesi en çok hastaları mağdur edecek. Vatandaşlar yine hastaneye gitmek için hekimler tarafından özel muayenehanelere yönlendirilecek.

Muayenehanelerde yüklü miktarda para ödenmesinin ardından hastalar tedavilerini olabilecek. Hastalar eskiden olduğu gibi yine üniversite hastanelerindeki profesör, doçent gibi ileri hastalıklara bakan doktorlara ulaşamayacak. Ulaşabilmeleri için sigortalı olmalarına rağmen 'hoca farkı' adı altında ceplerinden para ödemeye devam edecekler. Para ödeyemeyen üniversite hastanesi hastaları ise asistanlara muayene olup evlerinin yolunu tutmak zorunda kalacak.

Kamu hastanelerindeki hekimlerin durumu ise Sağlık Bakanlığı'nın Danıştay'a yapacağı itirazdan ve yargının vereceği karardan sonra netleşecek. Performans uygulamasıyla devlet hastanelerinde çalışan hekimlerin yüzde 90'a yakını özel muayenehanelerini kapatmıştı. Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki doktorların yaklaşık 3 bin 500 tanesinin özel muayenehanesi bulunuyor. Üniversite hastanelerinde ise binin üzerinde hekim hem hastanede hem özel muayenehanesinde çalışıyor.

Anayasa Mahkemesi'nin kararını '4 bin 500 tuzu kuru doktora yaradı' sözleriyle eleştiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın ifadesini destekleyen bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan çıktı. Özel muayenehanelerinin kapanmaması için lobi yapan başta üniversite doktorlarının günlük poliklinik sayısı iki elin parmağını geçmiyor. Ameliyat sayıları ise aylık ortalama 5'i geçmiyor.

ÖZELDE 50 HASTAYA TEDAVİ, ÜNİVERSİTEDE 5 MUAYENE

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki hekimler birinci sırada yer alıyor. Buradaki bir doktor aylık 21 ameliyat yapıyor. Marmara Üniversitesi Hastanesi'ndeki bir doktor ise aylık ortalama 1,4 ameliyat yapıyor. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'ndeki bir hoca 7,1 ameliyat, 4,4'de hastaya bakıyor. Bu rakamlar kamu ve özel hastanelerle karşılaştırıldığında büyük bir fark ortaya çıkıyor. Kamudaki bir doktor günlük 50 ile 80 arasında hasta muayene ediyor. Özeldeki doktorda 50 hasta kotasını dolduruyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, üniversitelerdeki birçok hocanın aynı zamanda özel bir sağlık kuruluşunda ameliyatlara girdiğini belirterek, üniversitede 5 hasta bakan doktorların özelde 50 hastayı tedavi ettiğinin altını çiziyor.

YASANIN İPTALİ HASTALARI ÜZDÜ

Hasta Hakları Savunma Araştırma Geliştirme Derneği (HAKSAD) Başkanı Nazmi Tutal, Tam Gün Yasası'nın iptalinden hastaların rahatsız olduğunu belirtti. "Zaten hekimlerin hastaların hastalara ayırdıkları süre 3 ile 7 dakikaydı. Bu şimdi daha da düşecek." diyen Tutal, özel muayenehane izniyle hastaların cebinden 100-200 lira para ödemeye devam edeceğine dikkat çekiyor. Tutal, üniversite doktorlarının muayenehanelerde daha çok hasta baktığı ancak bunların ameliyatlarını devletin imkanlarıyla hastanelerde yaptığına da vurgu yaptı.

Hastane Bakılan hasta* Toplam ameliyat**

19 Mayıs Üniv. Tıp Hast. 6 4,9

A.Ü İbn-i Sina Hast. 4 10,9

Adnan Menderes Tıp. 5 3,9

Afyon Kocatepe Üniver. Hast. 6 5

Akdeniz Üniv. Tıp. Hast. 8 5,2

Anadolu Üniv. Eğit. Uyg. Hast 14 2,2

Atatürk Üniv. Tıp Hast. 7 12,2

Celal Bayar Üniv. Tıp Hast. 5 2,9

Cumhuriyet Üniv. Uyg. Araşt. 5 8,8

Çanakkale 18 Mart Üniv. Hast. 6 5,5

Çukurova Üniv. Tıp Hast. 5 12,8

Dicle Üniv. Tıp Hast. 5 6,3

Dokuz Eylül Tıp Hast. 6 6

Düzce Üniversitesi Araştırma Has 1 4,8

Ege Ünin. Tıp Fak. Hastanesi 5 7,4

Erciyes Üniv. 7 10,2

Fırat Üniv. Tıp Fak. Hast. 6 7,3

G.antep Üniv. Şahinbey Hast. 7 18

Gazi Üniv. Tıp Fak. Hast. 5 4

Gaziosmanpaşa Üniv. Tıp Fak. 7 6

Hacettepe Çocuk Hastanesi 8 2,9

Hacettepe Üniv. Tıp Hast. 4 7,1

Harran Üniv. Tıp Hast. 9 9,2

Hatay M.Kemal Üniv. 6 7,5

İnönü Üniv. Araşt. Uygulama 8 10

Cerrahpaşa Tıp Fak. Hast. 4,6 3,1

İstanbul Üni. Tıp Fak. Hast. 6 3,9

İstanbul Üni. Kardiyoloji Ensti 2,6 0,5

İzzet Baysal Üni. Tıp Hast. 6 6,2

K.Maraş Sütçü İmam Üni. Hast 9 21

Karadeniz Üni. Farabi Hast. 6 10

Kırıkkale Üni. Tıp Hast. 5 6,2

Marmara Üni. Hast. 2 1,4

Mersin Üni. Tıp Fak. Hast. 11 5,6

Osmangazi Üni. Tıp Fak. 6 5,5

Selçuk Üniv. Meram Tıp Fak. 7 7,6

Süleyman Demirel Üniv. Tıp 5 8,7

Uludağ Üniv. Sağlık Uyg. Hast. 7 5,5

Zonguldak Karaelmas Üniv. Hast. 8 7,4


SGK verileri

* Bir doktorun baktığı günlük hasta sayısı

** Bir doktorun aylık ameliyat sayısı (haberler)

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2010, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63