Ultrason, kronik yaraları iyileştiriyor!

Ultrason, kronik yaraları iyileştiriyor!

İngiltere'deki bilim insanları, ultrason teknolojisinin kronik yaraların kapanmasına yardımcı olduğunu bildirdi.


BBC'nin haberine göre, Sheffield ve Bristol Üniversitesi'nin ortak araştırma ekibi, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, ultrason sayesinde kronik yaraların iyileşme sürecinin üçte bir oranında azaldığını ortaya çıkardı. Uzmanlar sonuçların 'oldukça etkileyici' olduğunu fakat insanlar üzerinde de deneyler yapılması gerektiğini belirtti.


Ultrason teknolojisi, bazı kemik yaralarının tedavisinde de kullanılıyor. Uzmanlar bu teknolojiyi kolay kapanmayan ve enfeksiyon kapan kronik yaraları olan fareler üzerinde denedi. Kronik yaralar arasında uzun süre uzanmak ve aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanan basınç yaraları ile uzvun kesilmesine neden olan diyabetik ayak ülseri de bulunuyor. Bu tip yaralar, yaş ilerleyip vücudun kendi kendini iyileştirme yetisinin zayıflamasıyla daha yaygın hale geliyor.


Araştırmaya göre, yüksek frekanslı ses dalgaları yaranın içindeki ve etrafındaki hücreleri titretiyor. Bu süreç, hücreleri uyandırıyor ve yaralara daha duyarlı hale getiriyor. Araştırma, yaşlı ve diyabetik farelerde yaranın iyileşme süresinin 9 günden 6 güne düştüğünü gösterdi.


BBC'ye konuşan araştırma ekibinden Doktor Mark Bass, "Şimdilik tedavi enfeksiyonun durdurulması ve iyileşmesi temelinde yapılıyor, ultrasonla yaranın iyileşmesini sağlıyoruz. Ultrason normal iyileşme sürecini aktif hale getiriyor, bu nedenle çekici bir terapi. Ultrason, hücreleri normalde yapmaları gereken şeyi yapmaları için uyandırıyor" dedi.


Bilim insanları, gelecek yıl bu teknolojinin insanlar üzerindeki etkisini incelemeyi hedefliyor. Araştırma bulguları, deri rahatsızlıklarına dair incelemeler içeren Journal of Investigative Dermatology adlı dergide yayınlandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63