Yağışlı ve soğuk hava sürecek!

Yağışlı ve soğuk hava sürecek!

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan yağışlı ve soğuk hava hafta sonu da devam edecek. Sıcaklıklar, iç kesimler ile Akdeniz'de 6 ila 8 derece, Marmara bölgesi ile Ege kıyılarında 2 ila 4 derece azalacak.

SICAKLIKLAR İÇ KESİMLER VE AKDENİZ'DE 6 İLA 8 DERECE AZALACAK
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, Türkiye'nin büyük bir bölümünde görülecek sağanak yağışların; Orta Karadeniz (Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Tokat), İç Anadolu'nun doğusu (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Karaman, Yozgat, Aksaray ve Sivas), Giresun, Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın doğusunda (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik ve Bandırma) kuvvetli olması bekleniyor.

Sıcaklıklar, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Akdeniz'de 6 ila 8 derece, Marmara bölgesi ile Ege kıyılarında 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Marmara'da kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta kuvvette, Marmara'da kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esecek.

-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-
Yağışların; Orta Karadeniz (Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Tokat), İç Anadolu'nun doğusu (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Karaman, Yozgat, Aksaray ve Sivas), Giresun, Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın doğusunda (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik ve Bandırma) kuvvetli olması beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, heyelan vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Ayrıca rüzgarın, İstanbul ile Çanakkale başta olmak üzere, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), zamanla kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (deniz ve kara ulaşımında aksamalar vb.) başta denizcilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Bilecik) ile Tekirdağ çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bandırma çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), zamanla kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Afyonkarahisar ve Kütahya çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, Kütahya'da gece saatlerinde yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölgenin doğusunda (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Karaman, Kayseri, Yozgat, Aksaray ve Sivas çevrelerinde) kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Samsun, Ordu, Giresun, Çorum, Amasya ve Tokat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren Gaziantep, Kilis, Adıyaman ile yarın (Cuma)Diyarbakırve Siirt çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2010, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63