Yakın Doğu Üniversitesi, Amerika Kardiyoloji Koleji Kongresi’nde temsil edildi!

Yakın Doğu Üniversitesi, Amerika Kardiyoloji Koleji Kongresi’nde temsil edildi!

Yakın Doğu Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği, Chicago’da düzenlenen ve dünyanın en prestijli kardiyoloji kongreleri arasında gösterilen “Amerika Kardiyoloji Koleji (American College of Cardiology)’’ Kongresi’nde temsil edildi.


Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği’nin Amerika’nın Chicago kentinde düzenlenen, dünyanın en saygın ve en geniş kapsamlı kardiyoloji kongrelerinden biri olarak bilinen ve bu sene 65’incisi gerçekleştirilen “American College of Cardiology” Kongresi’nde önemli bir bilimsel çalışmayla temsil edildiği belirtildi.
Yapılan açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr.
Hatice Kemal’in kongrede, “Value Of Speckle Tracking For The Assessment Of Right Ventricular Function in Patients with Congenital Heart Disease Associated Pulmonary Hypertension; Correlation With Conservative Echocardiography And Clinical Parameters” isimli çalışmayı Yakın Doğu Üniversitesi adına sunduğu ifade edildi.
14 BİN UZMAN, 19 BİNİN ÜZERİNDE KATILIMCI
Kardiyovasküler hastalıklar, güncel tedavi yöntemleri, kardiyovasküler alanda efektif önleme yöntemleri, değerlendirme ve yönetim konularında kardiyovasküler alanında doktor, pratisyen, klinik hemşire ve uzmanlara yönelik düzenlenen; uzmanların alanlarında yaptıkları yenilikleri, inovatif ve efektif çözümleri paylaştığı “American College of Cardiology” Kongresi’ne dünyanın her yanından yaklaşık 14 bin kardiyoloji uzmanı katıldı.
110 farklı ülkeden alanında uzman kanaat önderi, tıp fakültesi öğrencileri, diyetisyenler ve sağlık alanında çalışan uzmanlar dahil olmak üzere 19 binin üzerinde katılımcının olduğu kongrede ayrıca kardiyovasküler alana ait 280’in üzerinde çalışmanın olduğu bir de sergi yer aldı.
DR.HATİCE KEMAL’DEN ‘’PULMONER HİPERTANSİYON’’ SUNUMU
Kongre kapsamında “pulmoner hipertansiyon” konulu çalışmasını sunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr.
Hatice Kemal çalışmasında kalp kasının doku boyutunda değerlendirilmesine olanak tanıyan Speckle Tracking “parkamk izi” strain ekokardiyografik görüntüleme ile kalp kasında klinik fonksiyon ortaya çıkmadan, doku düzeyindeki fonksiyon bozukluğunun ortaya konmasını sağlayarak hastalığın erken evrede yakalanmasını ve gerekli önlemlerin alınarak tedavilerin uygulanmasını inceledi.
Doğumsal kalp hastalığını konu alan çalışmasında, erişkin bireylerde farklı bulgular ile çıkan doğumsal kalp hastalıklarında yaşamın ileri döneminde özellikle kalp içi basınçların artması ile birlikte “pulmoner hipertansiyon” denilen akciğerde basınç yükselmesi olarak belirtilen ve yaşam kalitesini bozarak yaşam süresini azaltan ciddi bir konuyu irdeleyen Dr.
Hatice Kemal, bu bağlamda özellikle sağ kalp fonksiyonlarının öneminin büyük olduğuna vurgu yaptı.

 
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66