Yaşlı adama protez göz bebeği

Yaşlı adama protez göz bebeği

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki devlet hastanesinde görevli Göz Doktoru Opr.Dr. Sezer Helvacı, 70 yaşında bir hastaya başarılı bir operasyonla protez iris ve lens taktı.


Yusuf Doğan (70), bir süre önce odun kırarken sağ gözüne odun çarpmasıyla ciddi bir yara alarak görme özelliğini yitirdi. İlk ameliyatını Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi’nde oldu ancak istenilen netice elde edilemedi.
Elbistan Devlet Hastanesi Göz Polikliniği’ne başvuran yaşlı adam burada Göz Doktoru Opr. Dr. Sezer Helvacı’nın tedavi amaçlı operasyon girişimini kabul etti. 1,5 saat süren ameliyat sonrası hasta yeniden görmeye başladı.
Konuyla ilgili bilgi veren Göz Doktoru Sezer Helvacı, Yusuf Doğan’ın sağ gözüne 1,5 yıl önce odun çarptığını belirterek "Gözü delinmiş ve iris dediğimiz gözün renkli kısmını ve görmemizi sağlayan doğal lensini travma sonucu yitirmiş ve görmez olmuş. Malatya Tıp Fakültesi’nde ameliyat olmuş. Biz kendisine kayıp iris ve lens dokusunu skleral fiksasyonlu aniridi lensi dediğimiz lensle tek ameliyatta yapay iris ve lens olarak gözünün içine dikişle tutturduk. Böylece hasta hem görme fonksiyonunu geri kazandı hem sağlıklı bir görme için gerekli iris dokusu protez olarak göz içine konulmuş oldu, hem de gözü kozmetik olarak çok daha güzel bir görünüme kavuştu. Bana güvenerek aniridi lensini temin eden hastane yönetimine teşekkür ederim” dedi.
Elbistan Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyon sonunda hasta, Hastane Yöneticisi Dr. Nedim Kızılkaya ve Göz Doktoru Opr. Dr. Sezer Helvacı’yı ziyaret etti ve memnuniyetini dile getirdi. Hastane Yöneticisi Nedim Kızılkaya başarılı çalışmalarından dolayı Dr. Sezer Helvacı ve hastane çalışanlarına teşekkür etti.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 06:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63