Yatalak Kadının Yürüme Sevinci

Yatalak Kadının Yürüme Sevinci

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 10 yıldır yatalak olan parkinson hastası 82 yaşındaki Zehra Gül, 'evde bakım hizmetleri' sayesinde yeniden ayağa kalkıp yürümeye başladı.


Şehir merkezinde ve uzak mahallelerde hastaneye gidemeyen ya da imkanı olmayan hastalar için büyük kolaylıklar sağlayan evde bakım hizmeti, Elbistan’da güzel bir sonuç daha verdi.


10 yıldır parkinson hastalığı bulunan ve yine 10 yıldan bu yana yatalak durumdaki Zeliha Gül (82) 7 ay önce Elbistan Devlet Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne getirildi. Burada Nöroloji Uzmanı Dr. Faik İlik’in muayene ettiği yaşlı kadının, evde bakım hizmetlerinden yararlanması sağlandı.
7 aydan bu yana Küçükyapalak Mahallesi’nde evde bakım hizmeti alan ve sağlık hizmetleri verilen Zeliha Gül, bir hafta önce ayağa kalkmaya ve yürüteç yardımıyla yürümeye başladı.


Daha önce ayağa kalmak bir yana kişisel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını ifade eden Gül, “Daha önce Malatya ve Kahramanmaraş’ta hastanelere gittim ama bir sonuç alamadım. Sağ olsun köylere kadar giden Evde Bakım Hizmetleri çalışanları eve gelmeye ve tedavime yardım etmeye başladı. 10 yıl kadar önce bu hastalıktan dolayı çok yorulmuştum. Tedavi olmaya, hastaneye gitmeye gücüm yoktu. Yataktan çıkamıyordum. Şimdi kişisel ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Ayağa kalkabiliyor ve ayaklık yardımıyla yürüyebiliyorum. Emek veren devlet hastanemize ve doktorum Faik İlik Bey başta olmak üzere Evde Bakım Merkezi çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.
Nöroloji Uzmanı Dr. Faik İlik ise, hastanın polikliniğe geldiğinde durumunun çok sıkıntılı olduğunu belirterek, "İlaçlara cevap vermiyor ve devamlı olması gereken tedavisi yapılamıyordu. İlaçlarını yeniden düzenledik ve Evde Bakım Merkezi’ne konuyu ilettik. Ayağa kalkmasına bizler de seviniyoruz. Bizim için en güzel ödül, hastamızın sağlığına kavuşması" diye konuştu.


Elbistan Devlet Hastanesi Yöneticisi Fatih Kılaç ise, evde bakım sayesinde imkanı olmayan birçok hastanın sağlığına kavuştuğunu söyledi.
Şehir merkezinde bir ekibin, uzak mahalleler için ikinci bir ekibin çalıştığını aktaran Kılaç, “Görevli personellerimiz gerek daha önce köy olan sonra mahalleye dönüşen bölgelerde ve gerekse şehir içerisinde ciddi gayretler sarf ediyor. Hastaneye gelemeyen ve tedaviye muhtaçlar için aralıksız çalışılıyor. Küçükyapalak Mahallesi’nde Zeliha teyzemiz sağlığına kavuşan hastalarımızdan yalnızca bir tanesi. Evde bakım ekiplerimize ve hastanede gayret eden çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tür güzel sonuçlar bizleri daha fazla çalışmaya sevk ediyor” ifadesini kullandı.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67