Yenişehir DH'den henüz ses yok, Karatutlu ne dedi?

Yenişehir DH'den henüz ses yok, Karatutlu ne dedi?

Kahramanmaraş kent merkezindeki Yenişehir Devlet Hastanesi’nin tomografi cihazının tüpü bittiği gerekçesi ile yaklaşık 10 gündür arızalı olmasının basın-yayın organlarında 10 Ağustos’ta haber olarak kamuoyunu duyurulmasının ardından geçen 5 günlük sürede hastane yetkililerinden her ne hikmetse herhangi bir cevap niteliğinde bir açıklama gelmezken, Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, bu gibi arıza durumlarında 3 günden sonra yasal yaptırımların bulunduğunu söyledi.

Türk Tabipleri Birliği Kahramanmaraş Tabip Odası’nın (KTO) Başkanı Karatutlu, konu hakkındaki değerlendirmesini sorduğumuzda şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığımızın en önemli sağlıktaki dönüşüm programındaki işlerden biride; sağlıkla ilgili hizmet satın alınmasıdır. Bu hizmet satın almalarının en önemlisi de; radyoloji hizmetinin satın alınmasıdır. Klasik radyoloji hizmetlerinin satın alınmasında birtakım şartlara uyulması gerekir. Muhakkak bu konuda da ihalenin teknik şartnamesinde arıza durumlarının da ne yapılabileceği konusunda maddeler vardır.

Bizim bildiğimiz kadarı ile klasik radyoloji hizmeti satın alımında bu teknik şartnamelerinde bu süre 3 gün olarak bilinir. Eğer 3 günü geçen arızalarda işverenin bu konu ile ilgili ihaleyi yapan sorumlu kişinin gerekli yasal işlemleri başlatması, konunun nedeninin ortaya çıkarılması herhangi bu konu ile ilgili zafiyet varsa ortaya dökülmesi ve gerekli yasal hükümleri uygulaması gerekir. Tabiî ki 10 gün uzun bir süre. Ben konu ile ilgili şartnameleri bilmediğim için tam olarak konuya vakıf olduğumu söylemem ama benim bildiğim klasik radyoloji hizmetlerinde 3 günü geçen bozulmalarda ve çekememe durumlarında birtakım yasal yükümlülüklerin ortaya çıktığıdır.

Kahramanmaraş’ın büyüklüğünü göz önüne katacak olursak; hizmetlerin aksamadan yürümesi ve bu konu ile ilgili tedbirlerin alınması gerekir. Yenişehir Hastanesi de merkezi olması ve acil hizmetlerinin çok yoğun olması sebebi ile bu konunun daha da dikkatli incelenmesi gerekir ve konu ile ilgili herhangi bir aksaklığın asgariye düşürülmesi gereken bir hastanemizdir. Bu haber çıktıktan sonra başhekimin bir açıklama yapmaması konusundaki sorunuza gelince de; başhekimin açıklama yapıp-yapmaması kendi tasarrufundadır. Bu konu ile ilgili olarak gerek Tabip Odası gerek şahsım olarak bir söz söyleme durumunda değilim ama açıklama yapıp-yapmaması kendi tasarrufundadır.

Ama kamuoyunun bilgilenmesi her zaman açıklık açısından şeffaflık açısından bizim önem verdiğimiz bir konudur.” (www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2010, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63