Yeşil kartlıya özel hastane yolu kapalı!..

Yeşil kartlıya özel hastane yolu kapalı!..

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen tasarıya göre; Türkiye’deki 9.2 milyon yeşil kartlı özel hastanelere “acil vakalar” dışında gidemeyecek.


Düzenlemeyle, yalnızca yeşil kartlılaradeğil, 65 yaşüzeri aylıkalanlara, muhtaç-engelli aylığı alanlara, geçici köy korucularına da özelhastane ve diğer özel sağlıkhizmetlerinin yolu kapanacak. Milliyet'in haberine göre yeşil kart sahipleri yoğun bakımgibiistisnai durumlarda özel hastanelerde sevk edilerek tedavigörebilecek. Öte yandan ilaçta katılımpayı da komisyondan geçti.

3 KUTUDAN SONRA 1 LİRA
Tasarıya göre aile hekimlerince yazılan reçeteler dahil olmak üzere reçetede yer alan üç kalem ilaç için 3 TL, ilave her kalem ilaç için 1 TL alınacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık ve SGK’nın toplam 62.5 milyar lira sağlık harcamasına karşın vatandaşın 1 milyar 600 milyon lira katkı yaptığını belirterek, “3 kutudan sonra 1 TL istemek 62.5 milyar liraya çok cuzi katkı olacak” dedi.

İlaç fiyatı 5-10 liranın altındaysa katkı payı alınmaması gerektiğini belirten Akdağ, “Amaç gereksiz pahalı ilaç kullanımını düşürmekse onlardan alınmayabilir” dedi. Aile hekimliği, acil vaka, yoğun bakım gibi tedavilerden katkı payı alınmadığını belirten Akdağ, tüm reçetelerin içinde katkı payı alınanların oranının yüzde 37 olduğunu kaydetti.  Akdağ, Türkiye’nin yüzde 1.5 ile cepten sağlığa en az para verilen ülke olduğunu söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2011, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63