Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ek gıdaya geçiş dönemi ebeveynleri mutlu ettiği kadar telaşa kapılmalarına yol açmaktadır. Ek gıdaya geçiş döneminde dikkatli ve özenli olunması gerekmekte ve bu sorumluluk da ebeveynlere düşmektedir. Eğer ek gıdaya başlangıç ve sonrasında nasıl adımlar atmanız gerektiğini merak ediyorsanız, ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  1. Bebeğin Yaşına Uygun Besinler Seçin

Öncelikle ek gıdaya güvenli bir şekilde geçiş yapmak için bebeğe verilecek besinlerin bebeğin yaşına uygun olması gerekmektedir. Özellikle çocuğun besini çiğneyip yutabilmesi bakımından bu çok önemlidir. Aynı zamanda verilecek besinlerin temiz olması da gerekmektedir.

  1. Doğal Ürünler Tercih Edin

Bebeğinize vereceğiniz besinin güvenli koşullarda üretilerek sunulması gerekir. Aksi takdirde besinlerdeki kimyasal maddeler bebeğin bünyesine zarar verebilir. Aşçı Anne, bebeğinizin ek gıdaya geçişte sorun yaşamaması için doğal ve katkısız besinler ile pek çok çeşit ek gıda ürününü sizlere sunmaktadır.

  1. Boğaza Kaçmayacak Formda Besinler Verin

Bebeklerin yutkunma ve çiğneme refleksleri çok gelişmiş olmadığından üzüm, havuç, kabuklu yemişler gibi taneli ve sert besinleri bebeğe vermeyin. Bu yiyecekleri bebeğin gelişimine göre, bebeğin yiyebileceği formda verebilirsiniz. Örneğin, 6 aylık bir bebek için 6 ay ek gıda ürünleri seçmeniz çok önemlidir.

  1. Tuz ve Şekere Dikkat!

Bebeklere ek gıda döneminde bir yaşına kadar şeker ve tuz ilavesi yapmadan besin vermeniz gerekir. Tuz ve şeker bebeğin bünyesine hiçbir faydası olmayan ürünlerdir. Bu nedenle bu ürünleri içermeyen ek gıda ürünlerini tercih edin. Aşçı Anne, bebeğinizin ek gıda döneminde sadece ihtiyacı olan besinlere ulaşmasını sağlar. Ürünlerin içerisinde rafine şekere ve tuza yer vermez.

  1. Anne Sütüne Devam

Ek gıdaya geçiş dönemi adından da anlaşılacağı gibi anne sütüne ek olarak gerçekleştirilen bir beslenme faaliyetidir. Bu dönemde anne sütüne devam etmeniz bebeğinizin daha sağlıklı bir gelişim tamamlamasını sağlayacaktır.

  1. Öğün Aralıklarını İyi Ayarlayın

Bebeğinizin büyümesine göre doğru öğün aralıkları ile bebek ek gıda ürünleri vermenizi öneririz. Örneğin, eğer bebeğiniz 6 aylık ise 2 öğün, 9 aylık ise 3 öğün tamamlayıcı besin vermeniz yeterli olacaktır. Eğer bebeğiniz 1 yaşını geçtiyse bu durumda duruma göre 1-2 ara öğün de ekleyebilirsiniz. Aşçı Anne bebeğinizin gelişim dönemine göre en uygun gıda ürünlerini sizlere ay ay sunmaktadır. Böylelikle bebeğinizin kaç aylık olduğunu göz önünde bulundurarak kolaylıkla seçim yapmanız sağlanmaktadır.

  1. Çiğ ve Pişmiş Gıda Maddelerini Temas Ettirmeyin

Bu dönemde en çok dikkat edilecek bir nokta da ek gıdaya geçiş döneminde çiğ ve pişmiş gıda maddelerini birbirine temas ettirmemek olacaktır. Çiğ ve pişmiş gıdaların teması yiyeceklerde bakterilerin yayılma hızını arttırabilirsiniz. Aynı zamanda tezgah üstü, gıda kapları, kullandığınız bıçak ve ürünlerin de temiz olduğundan emin olun. Her zaman temiz su kullanın.

  1. Tek Çeşit İle Başlayın

Bu dönemde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta tek çeşit ile bebek ek gıda ürünlerine başlamanızdır. Her yeni gıdayı teker teker olarak en az 2-3 gün bir gıdaya devam ettikten sonra beslenmeye eklemelisiniz. Bu bekleme, bebeğinizin gıdaları aşama aşama tanımasını sağlayacağı gibi aynı zamanda bebeğinizin alerjisi olan gıdaları tespit etmenize de yardımcı olacaktır. Özellikle glüten, laktoz alerjisi gibi alerjilerin mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi çok önemlidir. Eğer bebeğinizde bir gıda alerjisi durumu varsa, Aşçı Anne alerjen madde içermeyen ek gıda ürünlerini sizlere sunmaktadır. Bebeğinizin gıda alerjisine en uygun çözümlere Aşçı Anne ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63