Koronavirüsü de bilmişti... Bill Gates'ten kritik uyarı!

Neredeyse dünyaya diz çöktüren koronavirüs pandemisinden sonra dünyaya flaş bir uyarı geldi. 2015 yılında 'dünya bir salgın hastalığa hazır değil' uyarısı yapan ve haklı çıkan Bill Gates, çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

Koronavirüsü de bilmişti... Bill Gates'ten kritik uyarı!

2019’un son günlerinde ortaya çıkan ve merkez üssü Wuhan olan koronavirüs, küresel bir pandemiye dönüştükten sonra dünya gündeminden bir an bile düşmedi.

Dünyaya diz çöktüren ve 5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren salgınla mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Son dönemde varyantlar ile gündemde olan virüs ile mücadele sürerken Microsoft'un kurucusu Bill Gates'ten çok konuşulacak bir uyarı geldi.

2015 yılında koronavirüs benzeri bir salgına karşı hazırlıklı olmadığımızı belirten ve uyarılarda bulunan Gates haklı çıkmıştı. Gates şimdi de dünyayı bekleyen yeni tehlikeyle ilgili çarpıcı uyarılarda bulundu.

Gates, yakın tarihli bir röportajda dünya liderlerini çiçek hastalığının gelecekte teröristler tarafından biyolojik bir silah olarak kullanılabileceği konusunda uyarıda bulundu.

66 yaşındaki Gates, Dünya Sağlık Örgütü'ne de bir çağrıda bulundu ve milyar dolarlık bir Pandemi Görev Gücü kurulması gerektiğini söyledi.

Gates, gelecekteki pandemilere hazırlanmak için büyük küresel çaba çağrısında bulundu. Microsoft kurucusu, araştırma ve geliştirme bütçelerinin Kovid'in hızla yayılmasının ortaya çıkardığı zayıflıklara odaklanması gerektiğini söyledi.

Bill Gates, dünyanın Kovid'den çok daha kötü olabilecek bir sonraki salgına daha iyi hazırlanmasını sağlamak için on milyarlarca dolar değerinde küresel bir araştırma çabasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Microsoft'un kurucusu, koronavirüsün neden olduğu "kesinlikle korkunç" ölü sayısı ve ekonomik hasarın, bir sonraki pandemiyi daha etkili bir şekilde içermek için ihtiyaç duyulacak aşıları, tedavileri ve teşhis testlerini iyileştirmeyi amaçlayan projelere fon sağlaması gerektiğini söyledi

Politika Değişimi düşünce kuruluşu için eski İngiltere sağlık sekreteri Jeremy Hunt ile yaptığı röportajda Gates, araştırma ve geliştirme bütçelerinin Kovid'in dünyaya hızla yayılmasının ortaya çıkardığı zayıflıklara odaklanması gerektiğini söyledi.

"Biliyorsunuz, bulaşmayı engelleyen aşılarımız yoktu. Sağlığınıza yardımcı olan aşılarımız var, ancak bulaşmayı sadece biraz azalttılar" dedi. "Aşıları yapmak için yeni bir yola ihtiyacımız var."

Guardian gazetesinin aktardığına göre, koronavirüs aşıları, virüsün bulaşmasını kısmen engelliyor ancak hastalığın ciddi seyretmesini önlemede daha etkili.

Aşı etkinliği uzman paneli, enfeksiyona karşı korumanın iki doz AstraZeneca'dan sonra yüzde 65 ve iki doz Pfizer'den sonra yüzde 75 olduğunu ve her ikisinin de hastaneye yatmaya karşı yaklaşık yüzde 95 koruma sağladığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, bağışıklık zamanla azalıyor.

Gates ayrıca, Kovid için etkili tedavilerin olmamasından yakındı. Ayrıca, teşhis testlerinin yapılmamasını ve ölüm oranlarını önemli ölçüde düşük tutabilecek noktaya getirilmemesini eleştirdi.

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66