BUGÜN'CEL: Balık baştan kokmuş zaten..

BUGÜN'CEL: Balık baştan kokmuş zaten..

Aslanbey Sağlık Ocağı'nda yaşananları aslında yazmayacaktım ancak son günlerde bayağı bir popüler olmuş ve her tarafta konuşuluyor. Herkes bir yorum yapınca naçizane birkaç kelam da ben etmek istedim. Olay malum Valilik'ten giden yazı üzerine Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen iki denetçi, Aslanbey Sağlık Ocağı'na gider ve saat 08.30"da gelen Sağlık Ocağı doktorları için tutanak tutar, Sağlık Ocağı'ndaki doktorlarda sözüm ona protesto amacı ile o gün gelen hastaları muayene etmez.

Bana göre bu davranış dilimizde çok kullanılan “Özrü, kabahatinden büyük” sözüne çuk oturan bir davranış.

Neyse oturup (doktorlar şöyle) diyerek doktorları, (Sağlık Müdürlüğü böyle) diyerek Sağlık Müdürlüğü'nü eleştirecek değilim sadece ben olaya farklı taraftan bakmaya çalışacağım.

Neresinden bakacağım? Tabi ki olayın kokuşmuş tarafı neresi ise oradan yani başından yani Bakanlığından.

Doktorlar halkın gözünde kolay yetişmeyen kişiler dolayısı ile de doktorluk saygı duyulması gereken bir meslek ancak gerçekten öyle midir? Yani bu hali ile doktorlar İmtiyazlı bir grup mu oluyor? Yoksa halkın bu saygısından dolayı iltimaslı bir sınıf mı?

Arkadaşlar her kurumun olduğu gibi Sağlık Bakanlığı'nın da Yasası, Yönergesi, Yönetmeliği, Genelgesi vardır. İşte bu Yasa, Yönerge, Yönetmelik ve Genelgelerde Devlet kurumlarında çalışan Sağlık Personelinin (Sağlık Müdüründen, hizmetlisine kadar) uyması gereken kurallar, yapması gereken işler ve verilen yetkiler aksi takdirde davrananlarında yine bu yasalar çerçevesinde nasıl cezalandırılacağı yazar.

Yazar yazmasına da her ne hikmetse şu yukarıda saydığım bütün bu olması gerekenler doktorları bağlamaz. (Hemen belirteyim burada iki elin parmak sayısı kadar da olsalar görevine son derece bağlı ve ettiği yeminin gereğini yerine getiren cefakar doktorlarımızı tabiî ki bunların dışında tutuyorum). Doktorlar insanlar tarafından kendilerine gösterilen bu saygıyı bir nevi dokunulmazlık zannederler ve davranışları da hep bu yöndedir.

Ancak işin daha da ilginci sağlıkçıları zaptı rap altına almak için yasa çıkaranlar da (Başta Sağlık Bakanlığı) sanki doktorlar ayrı bir zümre imiş gibi davranırlar hal böyle olunca da işte Aslanbey Sağlık Ocağı'nda yaşanan olaylar zinciri alır başını gider.

www.kanal46.com sitesinde geçen haberin altındaki okuyucu yorumlarını okuyunca niye yalan söyleyeyim hem düşündüm, hem güldüm. Çünkü orada gördüm ki birileri hısım akraba, eş dost olarak gördüğü doktorları, birileri yağcılık olsun diye Sağlık Müdürlüğü'nü savunmaya çalışırken, canı yanmış birileri de doktorların her zaman böyle yaptığını ve sürekli denetlenmesi gerektiğini savunuyorlardı.

Hele Zerrin Karadeniz rumuzu ile yazan ve her halinden doktor olduğu anlaşılan bir yorumcu “İl Sağlık müdürünün saçma kaprisleri” başlığı ile tehdit eder bir tarzda yazdığı yorumda;

“İl Sağlık Müdürü eğer işini çok iyi yapıyorsan her sabah 8:15"te git Devlet Hastanesine, git Yenişehir hastanesine, git tüm Sağlık ocaklarına tek tek tutanak tut. Saçma sapan Şahsi sorunlarını tatmin için insanların mesleki kariyerleriyle uğraşmayın, mademki siz öyle uğraşıyorsunuz bende şahsen her sabah 8:15 te gidip tek tek hastanelerde poliklinikte olmayan doktorları şikayet edip tutanak tutturayım. O zaman bu memlekette doktor kalmaz. Aklınızı basınıza toplayın sağlık müdürü”

Ya görüyorsunuz Sağlık Müdürü'ne diyor ki bu zatı muhterem; “Bizler doktor olarak hiç birimiz kanunlara uymayız, eğer görevinin başına gelmeyen doktorlar hakkında tutanak tutarsan memlekette hiç doktor kalmaz. Aklını başına topla.”

Bu yorumu yazanın doktor olduğundan hiç mi hiç şüphe duymuyorum, dolayısı ile bu doktor kimse açık açık suçunu ikrar ediyor yani diyor ki; “Bize dokunma” işimize geldiği gibi davranalım.

Ancak onlarda haklı! Niye? Çünkü bu memlekette işten kovulsalar, görevden atılsalar dahi ellerinde ki diplomalarla paşa, paşa işlerini yapıp çuvalla para kazanıyorlar, kim dinler kanunu yasayı o zaman yapılması gereken tek şey var. Bu iltimaslı olan ancak kendilerini imtiyazlı sayan doktorların yaptığı hatalardan dolayı görevlerinden atarken doktorluk diplomalarını da iptal etmek, yoksa bu iş daha çoook uzayıp gider.

Görüşmek Umuduyla.

MUSTAFA YÜZBAŞIOĞLU

buguncel@hotmail.com

(Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi'nin 20 Ağustos 2008 tarihli sayısından alınmıştır.)

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2008, 08:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAKAN ERDOĞAN
HAKAN ERDOĞAN - 13 yıl Önce

Şimdi Sağlık Müdürlüğü de Sağlık Ocakları da Halk için vardır ve Halka iyi hizmet vermek ve verdirmek için vardır. Burda bir denetleme yapılması gayet normaldir. Herkes görevini yapacak. Birisi iyi hizmet verebilme yarışında olacak biriside Halka iyi hizmet veriliyormu diye denetleyecek tabi. Bunda bir gocunma bir incinme olmaması gerekir. Herkes görevini layıkıyla yapsa bir gocunma olmaz bunda. Demek ki bir yara var ki gocunuluyor. Önemli olan Halkın iyi hizmet almasıdır. Dışardan boş boş konuşan arkadaşlara tavsiyem ilerleyen zamanlarda gidip bir muayene olsunlar söz konusu yerde. Ben gördüm yaşadım ve yazıyor konuşuyorum. Bundan kime ne. Ben oranın ezik görülen Halkıyım.

Cengiz Şimşek
Cengiz Şimşek - 13 yıl Önce

Sayın Reha Bey , görevi gereği sağlık ocaklarının denetimlerini yapıyor. Yine bir denetim sonucu Arslan Bey Sağlık Ocağı'nda görevli doktorların saat 08.00' da görevlerinde olması gerekirken doktorların görev yerinde olmadıkları ve keyfi işe gelmediklerini görüyoruz ve göreve geç gelen doktorun hastalara keyfi olarak poliklinik hizmeti vermediğini görüyoruz. Sayın Hüdayioğlu da görevi gereği elbette bu duruma kayıtsız kalmayıp gerekli yasal işlemleri başlatması gayet doğal birşeydir. Ben malesef şunu anlayamıyorum burada Sayın Hüdayioğlu' mu haklı göreve zamanında gelmeyip keyfi izin kullanıp, hasta insanlara poliklinik hizmeti vermeyen o doktorlar mı haklı. Ben sonuna kadar sağlık müdürümüz Sayın Reha Hüdayioğlu' nu destekliyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

coskun cesur
coskun cesur - 13 yıl Önce

Antrenör yanlış taktik veriyor,amigolara duyrulur

ozan çelik
ozan çelik - 13 yıl Önce

sağlık ocakları zorda bırakılıyor. bilinçli yapıldığını düşünüyıruz. idare kapasitesi yetersiz bir müdürün attığı her adım sorunlu. sağlık ocağına gelenler müdürlüğün eksiklikleri yanlışları nedeniyle yaşananları elbtte sağlık çalışanlarına mal edeiyorlar. maraşta sağlık sistemi çöküyor kimsenin haberi yok. sağlıkçıların çalışmalarıyla eksiklik görülmüyor. müdürün yaptıklarından değil.

HAKAN ERDOĞAN
HAKAN ERDOĞAN - 13 yıl Önce

Halkın daha iyi hizmet alabilmesi için yürütülen bu çalışmalar neden polemiğe dökülüyor anlamadım. Burda Halkı haklıyı savunacak kimse yokmu. Önce ben herkesi kendi vicdanlarına havale ediyorum. Kendi vicdanlarında aklanmaları gerekir halkı dışarı kovalayıp muayene ve tedavi yapmayan sağlık ocağı çalışanlarının. Halk şikayet etti de ne oldu sanki. Yine aynı tas aynı hamam değişen hiç bir şey yok. Çay kahve meyve suyu simit molası aynı yerde verilmiyor ama değişik odalarda üst katlarda zula yerlerde veriliyor. Halkı takan kim. Kendiler çalıp kendiler söylüyor. Yine hoca bildiğini okuyor yani. Bize dokunmayın biz istediğimiz gibi çalışalım mantıklı sağlık personeli önce o parayı hak edip etmediğini kendi vicdan muhasebesinde ölçüp tartması lazım. Konu uzadıkça uzuyor nerelerden nerelere çekiliyor. Sağlık Müdürlüğü bir daha bize denetleme yapmasın diye sağlık ocağının şakşakcıları iş başına geçmiş bol keseden atıp tutuyorlar. Ordaki halkı bir dinlesene dertlerine derman olsana kardeşim. İşini iyi yapana kim laf eder kim ne söyler. O kadar sağlık ocağı var neden ötekilerden bir şikayet gelmiyor. Tekrar herkesi kendi vicdanlarına sevkediyorum. Kendi vicdanlarında mahkum olmadılarsa mesele yoktur o zaman. Herkes aldığım para helaldir karşılığını veriyorum halkın istediği şekilde diyorsa o zaman bir sözüm yoktur. Saygılarımla.

selim
selim - 13 yıl Önce

herkesin yazdığında gerçeklik peyı var.burda yapılan denetim degil.burda sağlık il müdürünün şahsi meselelerini kinini bu şekilde çıkarmaya çalışmasıdır.müdürlük bünyesinde herşeyi yapan ve kendisini il müdüründen yetkili tanıtan personel şube müdürü rehanın arkasından cevirdiği dolaplara deginen yok.aynı gün 4-5 sağlık ocagı denetlense ortaya bu suçlamalar ve doktorlarında alınmasına gerek kalmaz.ama iki kişi müdür tarafından gönderildiklerini beyan ediyorlar ve tutanak tutuyorlar rahatsızlık burda şahsi işlerle devlet işleri hizmeti karıştıran ve müdürlükte dürüst kimseyi bırakmayan ve ortama hakim olamayan bir il müdürü durumuna düşüyor.Hastanelerimizde polikiliniği olmayan uzman dokturu hastanede bulmak mümkünmü.onu rehanın denetlemesi mümkünmü hangi güçle denetleyecek.hastaneleri pislik almış götürüyor reha hasteneleremi girebiliyor.bir hemşire ayaga kalkmadı diye savunma istemeye dahi kalkıştığı hemşirede alnında müdürmü yazıyopr işine baksın demedimi ne yapabildi hiiiiiiç.sadece sağlık ocaklarına ve çalıoşanlarına hucüm etmekle bişey kazanamaz.zaten cok yakında vekiller yerine başkasını getireceklermiş,hazırda bekleyenler de var.sen uğraş personelle yarın onların içine düştüğünde ne diyeceksin.olduğun yerin kıymetini bil insanları rencide edecegine yücelt hakkını verki seni baş tacı yapsınlar.önce personel müdürüne bir bak yakından.

SIRADAKİ HABER

banner66