GÖRÜŞ: Kapanan banka yok ama fabrika var!

GÖRÜŞ: Kapanan banka yok ama fabrika var!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü Kahramanmaraş mitingi düzenledi.

Konuşmasında bol bol muhalefete basına yüklendi. Biz isterdik ki Kahramanmaraş’a büyük ve önemli projelerle gelsin. Ama konuşmalarında bol bol muhalefet partilerini eleştirdi. Şu kadar derslik yaptık, şu kadar sağlık ocağı yaptık dedi.. Bizim dönemimizde batan banka olmadı dedi.

Evet sizin iktidarınızda batan banka olmadı ama Kahramanmaraş’ ta 50’ ye yakın fabrika kapandı. Bir çok fabrika işi durdurdu. Son bir yıl içerisinde 10 bin den fazla kişi issiz kaldı. Fabrikalar bol bol işçi çıkardı. Yoksa Fabrikatörlerin işi iyide bizimi kandırıyor? Esnaf bitti. Yeni sanayi esnafı sinek avlıyor. Kahramanmaraş’ ta bir çok işyeri kapandı. Doğalgazı Kahramanmaraş’ a 2005 de getirdik dedi. Ama Doğalgaz’ a 2008 yılında % 80 zam % 17 indirim yaptığını söylemedi. Halk doğalgazı tercih edemez duruma geldi.

Kahramanmaraş’ a duble yol yaptık dedi sayın Başbakan. Bu duble yol Kahramanmaraş’a ayrılan özel idare bütçesinden yapıldı. Söz verdiğiniz sürede bitirilemedi. Müteahhit işi bıraktı gitti. Kahramanmaraş milletvekilleri sizin verdiğiniz sözü takip bile edemediler. Zamanında bitirilemedi. Özel İdare bütçesinden yapıldı. Yani benim köyüme gitmesi gereken hizmet parasından yapıldı. Kayseri’ye yapılan duble yol ise Özel idare bütçesinden değil Genel bütçeden yapıldı. Yani Kayseri’ye ayrılan Özel idare bütçesinden değil. 6 yılda Başbakan Kahramanmaraş’ a 17 sağlık ocağı yaptık dedi. Peki bunun kaç tanesini Sağlık Bakanlığı bütçesinden yapılmış. Yapılan sağlık ocaklarını Kahramanmaraşlı işadamları aile büyüklerinin isimlerini vererek yapmadımı. Kahramanmaraş’ta 8 ambulans sayısını 18’ e çıkardık dedi. İyi yapmış ama yeterli mi? Değil, diğer illere kaç ambulans gönderilmiş, 2347 derslik yapıldı bizim dönemimizde dedi. Peki bunun kaç dersliğini Milli Eğitim Bakanlığı yapmış. Örnek verecek olursak Doğukent İlk Öğretim Okulu’ nu İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Lisesini Toki yapmıştır.

Doğukent İlköğretim Okulu yıllarca yılan hikayesine döndü. 1 yıl içerisinde bitirilecek okul tam 4 yılda bitti. Öğrenciler bu süre içerisinde delme çatma sınıflarda okudular. Farelerin cirit attığı sınıflarda okudular. Fareli okul diye kaç defa basın yayın organlarında haberleri çıktı. Öğrenci velileri kaç kere protesto yaptılar. Bütün bunlar olurken ilgili ve yetkili kişiler neredeydi. Karasu Projesi Genel bütçeden yapılması gereken bir projeydi. Ama Belediye bütçesinden yapıldı. Kahramanmaraş Ayvalı Barajı İçme suyu projesinin borçlarını da mı Kahramanmaraş Belediyesi ödeyecek. 400 yataklı Kahramanmaraş Yenişehir Devlet Hastanesi güzel bir hizmet.

Hastanenin yapıldığı yerle ilgili çeşitli spekülasyonlar varken ilgili ve yetkili kişiler neden ses çıkarmadı. Adliye binasından bahsedildi. 2-3 yıl oldu hala başlanamadı. Şu ana kadar çoktan bitmesi gerekirdi. 976 konut teslim edildi dendi. Güzel bir hizmet. Ama Belediye öncülüğünde yapımı devam eden ve Beş yılda biteceği belirtilen ve aynı zaman dar gelirli vatandaşlar için yapılan ve yaklaşık 15 bin alman markına mal olacağı belirtilen Doğukent, 11 yıl olmasına rağmen hale bitirilemedi. 3 Belediye başkanı değişti. Ama hala bitirilemedi. Sayın başbakan bizde icraat çok laf yok diyor. Ama baktığınızda Kahramanmaraş’ ta icraat adına yapılan fazla bir şey göremedik.

Kahramanmaraş Halkı Ak Partiye 1. dönemde 7 milletvekili, 2. dönemde 6 milletvekili ve Belediye seçiminde % 68 oy verdi. Bunun karşılığını alabildi mi?

Sosyal devlet anlayışı içerisinde Kahramanmaraş’ a eşit davranıldı mı? Buna bakmak lazım.

Toplanan kalabalık çakma kalabalık. Yani bütün ilçelerden, köylerden toplanan kalabalık.

Başbakan’a güzel bir hava verildi. Teşkilatı kutlamak lazım. Bu kalabalığa göre Ak Parti % 80-85 Oy alması gerekir. Bakalım 29 Mart’ ta kalabalığı toplama başarısı gösteren teşkilat oyları toplama başarısı gösterebilecek mi? %68 belediye oyunu %80 mi olacak yoksa %40-45 mi indirecek bunu 30 Mart sabahı göreceğiz.

Bu vesile ile Kazanan Kahramanmaraş olsun diyor. İlimiz için kim hayırlı hizmetler yapacaksa Belediyeyi ona nasip etsin diyorum.

NİYAZİ KARA

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2009, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67