GÖRÜŞ: Krallar çıplak!

GÖRÜŞ: Krallar çıplak!

Her kralım diyen, kendini giyinik sanır. Pahalı kumaşlardan, usta terzilerin elinden çıkmış kumaşlarla giyindiklerinden olsa gerek, her yanları pırıl pırıldır.

Şatafatlı yaşam, sürdükleri saltanat, avam tabaka aç, sefil billaç iken, sefalet içinde yüzerken, kralların debdebe içinde yüzmeleri, gezmeleri, yeme-içmeleri, vatandaşı çoğu zaman isyan noktasına getirir. “Hep kendin yiyon, bize yok mu?” diye…

Kendini bulunmaz Bursa kumaşı yerine koyan, konuştukları zaman mangalda kül bırakmayan, büyük dağları ben yaratım deyip, bora gibi esen, yağmur olup yağan, kendini bereket tanrısı ilan eden, iki kalabalık görünce kendini büyükşehir belediye başkanı yerine koyan, palavra üstüne palavra sıkarak, “küçük at da civcivler yesin!” dedirten belediye başkan adayları, züğürt ağa gibi, sanki ceplerinde akrep varmış gibi, sanki gazeteci arkadaşlarım ve site sahibi dostlarım Karun kadar zenginmiş gibi, basın mensuplarına karşı umursamaz tavırlarını sürdürürken, “Gazeteler-siteler haberimizi yapıyor, reklama ne gerek var! Avantadan seçim kampanyası sürdürüyoruz, beleşine!” gibi basit, ucuz ve kısır düşünceden hareketle, reklamını attığı gazeteye ve internet sitesine karşı elini cebine atmayan belediye başkan adaylarını açıklayacağım!

Siz ey belediye başkan adayları. Siz züğürt adaylar. “Bizim paramız yok, biz gariban partiyiz, bizi idare edin!” denme hakkınız, lüksünüz yok. Televizyona gelince bastırıyorsunuz parayı, propagandanızı yapıyorsunuz. Sıkıysa, isterseniz vermeyin, paçavranızı çıkartırlar bir günde, rezil rüsva olursunuz. Tamam, tabi ki vereceksiniz, o yayın kuruluşunun masrafı hepimizden ağır, büyük yük var sırtında. Ama televizyona verirken, aylardır sürüncemede bıraktığınız gazete ve sitelere olan borçlarınızı niye ödemiyorsunuz? Bu çifte standart değil mi? Bize yazık değil mi, size ayıp değil mi?

Uzun bir yola çıkıyorsunuz. Ne yapıyorsunuz veya ne yapmanız gerekiyor, söyleyelim; arabanızı önce sanayiye götürüp, bir elden geçirtiyorsunuz. Yağını, suyunu kontrol ediyor, gazını ya da benzinini dolduruyorsunuz. Ne olur ne olmaz, yolda kalırım diye yanınıza azık cinsinden peynir-ekmek, büskivi de alıyorsunuz. Birkaç şişe de su… Mecbursunuz.

Arabanıza bakamazsanız, ilgilenmezseniz, sizi yarı yolda bırakır. Çölün ortasında aç billaç ölüme mahkûm hale gelirsiniz.

Partinizin zayıf, seçimi kazanamayacağını bile bile, genel merkezden beş kuruşun gelmeyeceğinin farkında ola ola, bilinmediğiniz, tanınmadığınız bir şehirde prim yapmayacağınızın idraki içinde iken, hangi mantıkla, hangi medeni cesaretle, hangi siyasi etikle yola çıktınız da, haberinizi yapmaya bir şekilde mecbur olan gazeteci arkadaşlarımızın reklam ve kutlama ücretlerini ödemekten imtina ediyorsunuz?

Adam gibi söz de veriyorsunuz. Pınarbaşı’nda, bu meseleye ilişkin özel konuşma da yapıyorsunuz. “Basın mensubu arkadaşlarım haklılar, onlar için de bir ödeme planı hazırlıyorum. Merak etmeyin, size destek olacağım!” diyen, söz veren, bunu basın toplantısında açıklayan sizsiniz. Aradan günler geçti, elinizi cebinize attığınız yok. Bu gazeteler, bu siteler öpücükle mi çalışıyor sanıyorsunuz. Matbaacı, gazete ve sitelerin rutin masrafları öpücük karşılığı mı ödeniyor belliyorsunuz?

Hadi sade, cahil vatandaşı kandırabilirsiniz. Bol-bol palavra sallayarak, uçuk-kaçık sözde açıklamalarınızla, demeçlerinizle onları kendi dar çerçevesi içinde ikna edebilirsiniz belki, ama hakkını isteyen, bir emek mahsulü olan hizmetin karşılığını vermekten niye imtina ediyorsunuz? Sizin babanızın uşağı mı var, siz çok akıllısınız, siz çok kurnazsınız, siz çok uyanıksınız, gazeteciler aptal, ahmak, birşey bilmez, anlamaz, (meslektaşlarımdan özür dileyerek) öyle mi?

Paranız yoksa yola çıkmayacaksınız, aday olmayacaksınız. Yola çıkarken arabanızı nasıl düşünüyor, bakımını ve ihtiyaçlarını karşılıyorsanız, siyaseten de bir yere gelmek istiyorsanız, elinizi cebinize atacaksınız! Ya bu deveyi güdecek, bu ya da bu diyardan çekip gideceksiniz.

Siyaset pahalı bir meslek. Medeni cesaret kadar da masraf gerektirir. Sırf medeni cesaretle olsaydı, inanın aday olurdum ve sizden de fazla oy alırdım bu şehirde. Sağolsun arkadaşlarım, meslektaşlarım da bedava haberimi yapardı, “Arkadaşımız bizden, canı sağ olsun!” der, üstelik de yardımcı olurlardı. Siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Zaten kendi söylediklerinize kendiniz de inanmıyorsunuz, ne davaya, ne vefaya, ne de ideolojiye zerre-i miktar kadar saygınız, inancınız yok.

Yok da, inanmadığınız bir davayı, misyonu nasıl savunursunuz? Samimi değilsiniz ki…

Şurada iki hafta bile kalmadı. Sayılı günler gelip çattı. Zaten koskoca bir hiç’tiniz, boş bir çuvaldınız, ve öyle de anılacaksınız. Seçimi kaybettiğinizin akşamı, çekip gideceksiniz buradan. Kimseyi tanımayacaksınız sonra. Telefon bile etseler, “Yahu kusura bakma, çıkartamadım!” diye yüzsüzlük örneği sergileyeceksiniz. Sosyal hayatını, kültürünü bilmediğiniz bu şehir size dar gelecek, cehennem gibi görünecek ve arkanıza bile bakmadan kaçacaksınız. Meslektaşlarımın sizde bırakın ayları, seneler öncesinden alacakları var, tahsilde zorluk çekiyorlar. Aradıklarında ulaşamıyorlar. Çok ulaşılmaz insanlarsınız ya! Bizim ucu bucağı görünmez servetimiz yok, dar ve kıt imkânlarla mesleğimizi sürdürüyoruz, ayakta durmaya çalışıyoruz. Yaşamı, ayakta durması, geliri, reklam, ilan ve aboneye bağlı meslektaşlarımızın da üç kuruşluk alacaklarını ödememekte ısrar ve inat ederseniz, size yazıklar olsun! Yarın çekip gittiğinizde, bu şehri terk ettiğinizde, gelmiş ve geçmişlerinize rahmet okuyacaklar, biliyor musunuz?

Tabi bir yığın küfür kâfirle…

Hani, adamın (esnafın) alacağı varmış müşterilerden. Kimse getirip ödemiyor. İşyerinin camına yazı yazdırmış, aynen şöyle; “Bana borcu olan müşterilerim. O kadar haber gönderdim, istedim vermediniz, getirmediniz. Birkaç gün içinde borçlarınızı ödemezseniz, isimlerinizi tek tek buraya yazacağım” deyince, ertesi günü esnafa borçlu olan bütün müşteriler getirip borçlarını ödemek zorunda kalmışlar.

Rezil rüsva olmamak için. Utanma duygusu yaşadıklarından…

Ben de öyle yapacağım. Ki onlar kendilerini bilirler. Borçları var, getirip vermezler. Utanmazlar, yüzsüzler. Ha, saydıklarım içinde sadece belediye başkan adayları yok, il genel meclis üyeleri de var. Başka kurumun yetkilileri de. Bu ne yahu, ayıp be. Adam, insan olan utanır, sıkılır biraz!” Varsa tabi…

Bıçak kemiğe dayandı artık. Tahammül sınırlarımızı zorladınız, sabrımızı da. Ama yetti gari…

Kimisi sözüm ona yoksulluğu bitiriyor, kimisi de buradayım diyerek, akılları sıra seçmene mesaj veriyor. Sen önce kendi açlığını gider, kendi perişanlığını, sefilliğini, yoksulluğunu bitir, ona çare bul, ondan sonra vatandaşın yoksulluğuna sıra gelsin.Ya da,”Ayranı yok içmeye, tahtıravalli ile gider bilmem nereye…” hesabı.

Siz vatandaşı, seçmeni kör, topal, sağır ve ahmak mı sanıyorsunuz o kadar. Onlar; “Aaaaa, kral çıplakmış” dedi bile. Ne kralı, siz olsa olsa, kralın soytarısı olursunuz, başka birşey değil.

Birkaç gün sonraya görüşmek üzere… İsim isim… Bu defa, alacaklarını alamayan esnaf gibi, isimlerinizi yazacağım. Bu kadar ucuz, bu kadar basit siyaset yaptırmazlar adam, yedirmezler.

MEHMET FİSKECİ
mfiskeci_kimlik@hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2009, 10:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
coskun cesur
coskun cesur - 13 yıl Önce

Bu memlekette siyaset yapacaksanız önce gazetecileri göreceksiniz.

Yasar Eryaman
Yasar Eryaman - 13 yıl Önce

mehmet fiskeci efendi üzerinden ekmek yediğiniz mesleğinize bu kadar açık ihanet ettiğiniz için sizi şiddet ve nefretle kınıyorum. Anlaşıldı siz deli dumrul hesabı gelenden gidenden avanta almaya alışmışsınız. Sizde zerre-i miktar insanlık olsaydı, yazarım haaaa demek yerine , elinizde ne varsa yazardınız. Buradan Sayın Şirin'ede sitem ediyorum. Sebebi bu pırıl pırıl kanal 46 ya bu tip kaşarlanmış kişilerin yazılarını koymaya müsade ettiği için. Eskiden bazı terzilerin levhasında tüccar terzi yazardı. Bu tüccar gazetecilerden tiksindiğimiz için kanal 46 gibi memleketin yüz akı olan bir medyayı destekliyoruz. Bu değerli site zannetmeyin ki sizin Sayın Şirin; artık siteniz kamuya mal olmuş ve SİTEMİZ olmuştur. Siz yönetirsiniz hakkınızdır, ama bu değer artık Kahramanmaraş ındır. Bunlar 100 tane baskı yaparak 4 yere dağıttıkları gasteciklerinde istediklerini yazsınlar. Sizi alet etmesinler, buna lütfen vermeyin. Bu yazısı ile bay fiskeci kendi maskesini kendi eliyle düşürmüştür. bu yazı gazetecilik okullarında, bir gazeteci ne olmamalıya örnek olarak gösterilmelidir. Bu aklı evvellerin zihniyetine göre paran yoksa aday olmayacaksın eyy siyasiler. Bay fiskeci ye avanta vermeyen, eehh tuuu kaka dır. Bundan 15 gün önce kim ne yaparsa yapsın % 45 - 50 oy oranı ile poyraz kazanır diyordu kendi köşe yazısında. Poyraz ın verdiği avanta yetmemiş anlaşılan. Öteki siyasileri yolmaya çalışıyor. Tüm siyasiler adına son bir söz söylemek istiyorum "Naşşş başka kapıya" köşende yağladıklarının kapısına.

Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 13 yıl Önce

Evet sözüm size sayın Fiskeci, bu yazıyı ben samimi duygularımla size hiç yakıştıramadım. Hepimiz beşeriz ve de şaşarız. Ben hala bu yazınızı düzelteceğinize canı gönülden inanmak istiyorum ve yarın bu konuda ne şekilde davranacağınızı merakla bekliyorum. Büyük ağızlara küçük söz yakışmaz bunu hepimiz biliyoruz. Düzeltmek ve özür dilemek, insanı küçük düşürmez bilakis yüceltir. Düzeltme hakkınızı kullanmanızı bekliyorum. Aksini düşünmek dahi istemiyorum. Malum atasözü "Dost Acı Söylermiş" Ama yinede keyfiyet size aittir, herkes özgür, okurlar olarak bizimde size not verme özgürlüğümüz var bunuda sakın unutmayın. Saygılarımla.

Mehmet Biçkes
Mehmet Biçkes - 13 yıl Önce

Size yakışmadı, diyeceğim ama siz yakıştırmışsınız. ne diyebilirimki? Son günlerde ayıp üzerine ayıp yapıyorsun. Kimseden ses çıkmayınca YUTTUK MU sanıyorsun. Yazdıklarına bir göz at, ona buna çatıp duruyorsun. Bunada gazetecilik diyorsun. Bu gün övdüğünü ertesi gün yeriyorsun, hemde eften püften şeylerle, senin yaptığın SANTAJCI gazetecilik denir. Bir gün rektöre ileri geri yazıyorsun bir başka gün Siyasilere çatıyorsun, Parnı almadan reklam atmazssın olur biter. Yok yazarım, çizerim, bunlar yanlış şeylerdir. bir partinin ödemesinin ben ellerimle sana verdim. bütçemiz bu dur.bir çok arkadaşımıza tek kuruş vermedik ancak sana bu güne kadar yaptığın reklam için size öncelik verik dedim. İşallah teşkilattan tahsilat yaptıkca onuda emeği geçenlere paylaştıracağımı ifade ettim. Parayı alırken binbir teşekkürü birden ettin. Ayrıca olaki tahsilat yapılamayabilir. kendini emniyete al, sonradan ben seni bilirim gibi bir yanlışlığa da düşme diye ikaz ettim. Ayrıca sizde biliyorsunuzki her parti bütçeden py almamaktadır. kimleri para gücü ile seçim almaya çalıştığını en iyi sen bilirsin. Sen öncelikle haddini bileceksin. haftada, 15 günde bir gazete çıkarıp, sağa sola tehditler savurmak, basın adına aşikare tehdit savurmak hoş değil. sizi sukunete davet ediyorum. Ağır ol, seni adamdan saysınlar. Haberimizide yapma, reklamda atma, her gün hanım kızlarıda alacağın varmış gibi parti kapılarında süründürme, ayıp oluyor.

SIRADAKİ HABER

banner73