GÖRÜŞ: Krallar ve köleler..

GÖRÜŞ: Krallar ve köleler..

Dünya kurulalı böyle, krallar ve köleler hep var olmuşlardır.

Köleler kralların hayat iksiridir.

Kısacası kralların varlık sebebi kölelerdir.

Peki, bu krallar kim?

Öz ifade ile: Krallar gücü elinde bulunduran, kendilerine özel yönetme gücü vehmeden yönetici sınıftır.

Krallar tapınma ihtiyacı hâsıl olduğunda kendilerini Tanrı olarak ilan edip yönetme erkini elinde bulundurmuşlar. Daha sonraları putları sahiplenerek, yönetme gücünü kullanmaya devam etmişlerdir. Firavunlar, Nemrutlar ve Ebucehiller kendilerini Tanrı olarak veya Tanrı adına insanlara hükmetme hakkına sahip olarak görmüşler ve bunu kan dökerek uygulamaya kalkmaları ise savaşların ve zulmün gerekçesi olmuştur..

Ancak bu uygulamalar insanları Hak arayışından ve Mutlak Yaratıcıya ulaşma azminden vazgeçirememiştir.

Allah (cc) varlığını, gönderdiği Peygamberleri vasıtası ile alemlere anlatarak sahte Tanrıların ve onlardan nemalananların tacını, tahtını helak etmiştir.

Onun için İslam Peygamberi’nin ilk yasakladığı uygulamalardan birisi kölelik sistemidir.

Çünkü: kula kulluktan kurtulmadan Allah’a kul olunamaz. Bütün kutsal dinlerde temel felsefe budur.

Buna rağmen gücü elinde bulundurarak yönetme düşüncesi ve kral-köle ilişkisi hayatın her alanında bugün de devam ediyor. Özellikle siyasi güce kayıtsız-şartsız biat anlayışı ve kendini kral sınıfından görme içgüdüsü bu şeytani gelenekten kalmadır.

KAHRAMANMARAŞ VE BARONLAR

İlk çağ kalıntısı olan bu ‘taguti’ anlayış, şekil değiştirerek bu gün hâlâ devam etmektedir.

Bu anlayışı ekonomik alanda, sanatta, sporda, eğitimde, çevrede ve özellikle siyasette görmek mümkün.

Yıllardır Kahramanmaraşımızın başında kâbus gibi çöreklenmiş olan bu taguti anlayış bütün problemlerin sebebi olarak ortadadır.

Millet çoğunluğunu tarlasında ırgat, bağında bahçesinde amele, seçim sandığında oy olarak gören bu anlayışın kafasındaki sistem, aslında kölelik sistemidir.

Bu sistemde oluşturdukları baronlar heyeti vasıtası ile siyasete hâkimiyetlerini kurmuşlar. Parti, siyasi görüş ve düşünce sistemi onlar için pek fark etmiyor.

Çünkü: elleri, kolları uzun, girdikleri her yeri ahtapot gibi kuşatıyorlar.

İstediklerini milletvekili, istediklerini belediye başkanı, istediklerini parti yöneticisi, istediklerini belediye ve il genel meclisi üyesi seçtiriyorlar.

Kahramanmaraşlı ise önüne tanzim edilmiş halde konmuş olan listeleri tasdik ederek oy kullandığını zannediyor. Bu listelerin baronların listesi olduğunu aslında herkes bilir de kimse dillendir(e)mez. Çünkü baronlara tam biat etmeden kimseye hayat hakkı tanınmayacağına herkes inanmaktadır. Onun için yalakalık ve en iyi köle olma yarışı, siyasetin olmazsa olamazıdır maalesef.

En kolay yol; insanları nana (bir parça ekmek) muhtaç hale getir, aç –çıplak bırak, odun-kömür alamaz duruma düşür… Seçim geldiğinde baş köleler aracılığı ile odun- kömür, gıda, giyecek paketleriyle oyları topla… Bu sisteme baş kaldırmak isteyenlere ise her türlü ambargoyu uygulayarak önüne engeller oluştur… Ne ballı-börekli iş. Ne muhteşem bir sistem (!). Kahramanmaraş’ın problemleri, sıkıntıları baronların ve kölelerin umurunda mı?

Eğitim geri gitmiş, şehir merkezindeki sınıflarda 50-60 öğrenci eğitim görmek zorunda kalmış, dert mi? Meclis’teki Milli Eğitim Komisyonu’nunda bir başkan, iki üye Vekilimiz olmasına rağmen İlimize eğitim yatırımı için tek kuruş ayrılmadığını sormak kimin derdi olacak?

AKP’nin % 90 oy aldığı Aslanbey Mahallesi’ndeki Çakmakçı Sait İlköğretim okulundaki yavruların iki yıldan beri 9 Adet deprem konteynerinde çağ dışı şartlarda (kışın donarak, yazın sıcaktan kavrularak) güya eğitim görmesi Vekillerin meselesi değil.

Şehir giriş -çıkışları, çevre yolları, Kayseri-Kahramanmaraş yolumuzun hali, yeşili sökülerek yontma taş devrine çevrilen güzelim şehrimizin vaziyeti… İşsizlik, açlık, yokluk, Vekillerimizin, iktidar partimizin, Belediyemizin hatta muhalefet partilerimizin ve de baronlarımızın ilgileneceği işlerden değil.

Özellikle iktidar milletvekillerimiz kapalı parti toplantılarında dayılaşarak mangalda kül bırakmayıp; arkasından “yanlış anlaşıldım, maksadımı aştım” türü kıvırmaktan hizmete fırsat bulamıyorlar.

SAHİ ŞU HASTANE MESELESİNE AÇIKLIK GETİRECEK KİMSE YOK MU?

AKP’nin en önemli yatırımı olarak gösterilen 400 yataklı bölge hastanesi inşaatı devam ediyor. Yer seçimi, rant (getirim) paylaşımı, şehre uzaklığı gibi bir çok tartışmaya rağmen, ilimiz için önemli bir kazanım.

Ancak Yenişehir ve Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’nin kapanacağı, endişe ile konuşulmaktadır. Kapanacağı söylenen iki hastanenin toplam yatak sayısı da 400. O halde değişen ne olacak? Şehir merkezine 13 km mesafede olan bölge hastanesi ulaşım bakımından vatandaşa büyük bir çile olacaktır.

Bunu önlemek için özellikle acil servis ve önemli bölümlerin hizmet vermesi gerekir. Bunun da vatandaşa bir an önce anlatılması gerekiyor.

KENT KONSEYİNDEN BÜYÜK HİZMET (!)

Kahramanmaraş Kent Konseyi; çok özel insanlardan oluşan diğer sivil toplum kuruluşları gibi Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın ayıplarını örtmek için oluşturulmuş göstermelik bir yapıdır.

Başkanlığını Poyraz’ın danışmanı Zeynep Arıkan yürütmektedir. Zeynep Arıkan’ın kocası Ahmet Arıkan AKP İl Genel Meclis Üyesi (daha önce MHP’dendi, belediye meclis üyeliği de yaptı), AKP milletvekili Fatih Arıkan ise yakın akrabasıdır.

Görüldüğü gibi ahbap-çavuş işbirliği burada da devam etmektedir.

İşte bu Kent Konseyi’nin Sağlık Grubu başkan vekili Cahit Sayın, grup başkanından habersiz yanına konsey üyesi Cevdet Alperen ve Erkan Şerbetçi’yi de almış, Belediye Başkan Yardımcısı (Vekili) Mustafa Uzunlar’ı ziyaret ederek: “Kürtül’e üç kilometre mesafedeki yeni çöp toplama alanının doğru bir seçim olduğunu, alanın şehre uzak ve su havzası olmadığını” buyurmuşlar…

Bu destek ve ziyareti de bir yerel gazetede haber yaptırmışlar.

Yalakalığın ve yaltakçılığın da bir ölçüsü olur. İnsanları enayi yerine koymak ise insanlığa ve kendine saygısızlıktır. Bu konu aylardır Kahramanmaraş’ın gündeminde tartışıldı, yazıldı, çizildi. Cahit Efendi ve konunun uzmanı arkadaşları (!) en azından yazılanlara ve Çevre Bakanlığı kriterlerine bir göz atarak destek açıklamasını öyle yapsalardı. Bu uzman ekip acaba Belediye başkan yardımcısı (Vekili) Mustafa Uzunlar’a daha önce çöp toplama merkezi olarak seçilen Tomsuklu bölgesinden niçin vazgeçildiğini sordular mı?

Oysa o bölge için ÇED raporu çıkmış, ihalesi yapılmış ve dünya kadar para harcanmıştı.

Onlar sormadılarsa niçin vazgeçildiğini biz bir kere daha anlatalım.

Başta Pazarcık ve Narlı belediyeleri, bölge halkıyla ortak eylemler yaparak tavır koydular. Daha sonra PKK örgütünün desteğini de alarak eyleme geçtiler. Bu eylemlerden korkan AKP iktidarı geri adım atarak alandan vazgeçti. Bunu sağır sultan bile duydu.

Yeni seçilen alan ise Çevre Bakanlığı ve dünya kriterlerine kesinlikle uymamaktadır. Biz sadece üçünü hatırlatalım; çöp toplama alanları:

1. Şehrin rüzgâr alan batı bölgesinde olmayacak,

2. Orman içi ve yeşil alan olmayacak, yerleşim yerine uzak olacak,

3. İçme ve sulama suyu havzasında kesinlikle kurulmayacak.

Bu kriterlerin tümü Kürtül bölgesi için geçerlidir. Orman içi ve yeşil alan, şehrin rüzgâr alan batı bölgesi ve tüm Akdeniz’in su havzasının orta yeri…

Durum bu iken bizim tavsiyemiz bu uzman ekip en yakın göz hastanesine başvurmalıdır.

Biz bu konuda aylardır ciddi araştırma yapıyoruz. Kahramanmaraşımızın havasını, suyunu ve toprağını çevre düşmanlarına zehirletmeyeceğiz.

Yargıya müracaatlarımız ve eylem planlarımız hazır.

Bu konuda bütün yalakalar kölelik sisteminin tetikçileri bir araya gelseniz pisliğinizi ve zehirinizi çevremize, havamıza ve sularımıza dökemeyeceksiniz.

Son olarak; bu ünlü Kent Konseyi’ne önemli bir teklifimiz olacak:

Şehrin çim ve ağaçlarını söküp yerlerine taş döşeyerek yeşil düşmanı ilan ettiğimiz Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a çevreci ödülü veren Çevre Derneği gibi bir ödül de siz takdim edin.

Size yakışan da bu olacak bizden söylemesi.


ÖKKEŞ ŞENDİLLER
İrtibat Bürosu Tel.: 0.344 225 06 46

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2010, 08:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 11 yıl Önce

Sayın Ökkeş bey....Kahramanmaraş'ın en etkin ve saygın isimlerinden olan Arıkan'larla ilgili olarak neden eksik yazıyorsunuz. İsterseniz ben hepsini bildiğimiz kadarı ile yazalımda siz de iyi öğrenin: Fatih Arıkan - AK Parti Kahramanmaraş milletvekili, eski MHP'li sonradan geçme AK Partili Ahmet Arıkan Ak parti İl genel meclis üyesi, Ahmet Arıkan'ın eşi Zeynep Arıkan Belediye başkan danışmanı ve kent konseyi başkanı, akrabaları Dr. M. Reha Hüdayioğlu İl Sağlık Müdürü, akrabaları Nurettin Arıkan ile M. nedim Şerefoğlu iki devlet hastanesinin başhekimi, akrabaları Mahmut arıkan Ticaret borsası başkanı, akrabaları servet vural geçmişte köy hizmetleri müdürlüğü yaptı, il özel idare genel sekreter yardımcılığı yaptı, akrabaları bir başka arıkan da DSİ bölge müdür yardımcısı....aileniz yaygın ve başarılı olursa işte böyle görevlere gelir....kıskanmayın, çalışın sizin de olur. arıkan ailesini canı yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum.........Allah onları başımızdan eksik etmesin...

SIRADAKİ HABER

banner63