GÖRÜŞ: Maraş'ta polisin adaleti ve gariplikleri...

GÖRÜŞ: Maraş'ta polisin adaleti ve gariplikleri...

ÖNCEKİ gün İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı TV’de konuşurken izledim. Diyordu ki bakan: “Artık emniyet güçlerinin vatandaşa zorluk çıkardığı dönemler geride kalmıştır. Polis, her vatandaşına eşit mesafede ve adaletin timsali durumundadır…”

Elbette münferit olayları bir bütün halinde güvenlik güçlerinin tamamına yıkma ve suçlama eğiliminde değiliz ve dahası bugünkü polisle dünkü polisi kıyasladığımızda “şükür” etmeyi de biliyoruz.

Ancak…

Ancak münferitte olsa polis teşkilatının yaptığı adaletsizlikleri gördüğümüzde bakan beyin sonuna kadar haklı olduğuna da inanamıyoruz!

Kahramanmaraş’ta yaşanan onlarca “polis adaletsizliği” var ama hemen birkaç tanesinden örnek vermek istiyorum.

OLAY 1: GEÇTİĞİMİZ CUMARTESİ GÜNÜ (09 EKİM) SAAT 15.30 CİVARI.

VALİLİK karşısındaki Borsa Sokağının içinde bir mağazanın açılışı yapılıyor. Mağaza, vatandaşın ilgisini açılışa çekmek için bir takım animasyon etkinlikleri yapıyor. Bu etkinlikler içinde mehter takımı, folklor ekibi ve sevimli hayvan kılığındaki animatörler de var.

Önde hayvan kılıklı animatör ve üzerinde açılışı yapılacak mağazanın adı ve markası, ardında da mehter takımı, Trabzon Caddesinde Yaşar Pastanesinden Foto Spor’a kadar olan bölümde polisler nezaretinde trafiği kesmişler ve reklam gösterisi yapıyorlar.

Ve o saatte Trabzon Caddesindeki trafik en yoğun saatinde… Manzaraya bakan vatandaşlar da araç kullanan insanlarda hırsından deliye dönmüş tepki gösteriyor ve bu duruma sessiz kalan ve sessiz kalmanın ötesinde buna meydan veren polis teşkilatına ateş püskürüyorlar ve “hani polis adaleti” diyorlar…

Durun daha olay bununla da bitmiyor!

Bir de baktık ki 46 A 5426 plakalı bir polis arabası tam Valilik kavşağında yolun ortasında durdu ve komple trafiği kapattı. Bu arada Kıbrıs Meydanı yönünden gelen araçlar ve Yeni Hükümet Caddesinin doğu tarafından gelen trafik keşmekeş bir hale döndü ve araç sürücüleri olayı klaksonlarla protesto ettiler…

Şimdi soruyoruz: Mağralı’daki Paçacı Remzi Usta da açılış yapacak olsa polis teşkilatı aynı hassasiyeti gösterecek mi yoksa böyle bir hassasiyeti yaşamak için hem çok zengin bir müteahhit hem de Ak Parti’nin il ikinci başkanı mı olmak gerekiyor?

OLAY 2: GEÇTİĞİMİZ CUMA GÜNÜ (08 EKİM) SAAT 16.45

BUGÜN Gazetesi sahibi Mehmet Yüzbaşıoğlu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abid Vanlı ve bendeniz Trabzon Caddesi üzerinde (Valilikten Kıbrıs meydanına doğru) otomobilimizde ilerliyoruz. Adliye kapısının oradayken trafik tamamen durma noktasına geldi, biz “herhalde bir kaza falan mı var” diye düşünürken Akbank’ın önüne geldiğimizde komediyi gördük!

Tam Akbank’ın önünde birinci sırada bir minibüs park etmiş bekliyor, ikinci sırada ise sürücüsü içinde olmayan Opel Corsa bir araç ve bu aracın önünde çarprazlamasına otomobilin önünü kesmiş bir vaziyette 5445 plakalı bir trafik polisi motoru… Polis eline evrak almış incelerken bir yandan da sürücüyle konuşuyor.

Belli ki Kahramanmaraş’ın cevval trafik polisi Amerikan otoban polisi filmlerini çok izlemiş olsa gerek o aracı kenara alıp işlem yapmaya bile gerek görmüyor trafiğin altüst olmasına aldırış bile etmeden uygulamasını yapıyor…

Allahaşkına sevgili Emniyet Müdürüm ve bakanım; böylesi saçma bir uygulama olabilir mi?

OLAY 3: TARİH HER TARİH, SAAT HER SAAT

POLİSİN garipliklerini ve ona karşı olan adalet duygularımızı köreltecek onlarca daha olay sıralayabiliriz ama sütunda yerimiz kalmadı, son bir örnek de Serintepe Polis Karakolu lojmanından örnek vererek nokta koyalım.

Karakolun olduğu mevki tam kavşak. Bu karakolun üzerinde de polis lojmanları bulunuyor. Lojmandan resmi ve sivil araçlar bahçe kapısından çıkarken ters yöne girip çıkış yapıyorlar ama bunları günün her satında her an görebilirsiniz. Orada mutlaka kamera görüntüleri de vardır. Sayın Emniyet Müdürü lütfedip bir günlük görüntülere bakarsa bunları görebilir.

Şimdi soralım: Bu adaletsiz uygulamayı bir vatandaş yapsa hangi maddeden ceza kesersiniz?

Polis, adaletli olmalıdır! Lütfen vatandaşın güvenini sarsmayınız!

YENER ATLI
(Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi'nin
12 Ekim 2010 tarihli sayısından alınmıştır.)

(DİPNOT: İddialarımız eğer istendiği takdirde fotoğraf çekimleri ile belgelenebilir.)

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2010, 07:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Rıdvan
Ahmet Rıdvan - 10 yıl Önce

Sevgili kardeşim az bile yazmışsınız. kaldırımda yürürken birden gereksiz yere siren ve hoporlörden değişik bir korna sesiyle irkilmeniz olmadımı hiç ne yaptıklarını soruncada görev yapıyoruz. Demezlermi vatandaşı korkutarak görev yapılırmı. sonrasıda var tam caddenin ortasında seyir halinde olan sivil plakalı aracın daha sonra peşimden geldiklerinde polis aracı olduğun öğrendikten sonra meil atarak müdürlüğe bildirdiğimde verilen cevap beni suçlar vaziyetteydi. kornayla uyardığım için suç işlemişim. verilen cevap bu emekli bi şb. md. olarak çok üzüldüm. yasak yere park eden şahinle son model arasındaki adaletsizliği kim önleyecek!!!! şahin e ceza yaz son modeli es geç. böyle adalet mi olur.

SIRADAKİ HABER

banner63