Sen kimsin Tarım İl Müdürü

Sen kimsin Tarım İl Müdürü
Siyasetçi misin? İl’in tarımını geliştirecek işler yapacak Müdür müsün? “Memlekette başka yatırımcı mı yok” diyecek kadar ahkâm kesme cesaretini kimden alıyorsun?

Aslında Kahramanmaraş’ın olmayan bir mesele iken, tarafların gayreti sonucu konunun yaygın medyada yazılı ve görüntülü olarak ulusal gündeme taşınmasıyla Kahramanmaraş’ın bir meselesi haline gelen bir PİSERRO ve ön arsa olayımız var.

Olay nasıl başladı?

Geçtiğimiz yıllarda 150 işçi çalıştırmak taahhüdü ile devletten arsa alan ve taahhüdünün karşılığını, bugün istihdama yönelik olarak 400 işçi ile veren Ali Rıza Kısakürek, yatırımını daha da geliştirmek için ve de Avrupa pazarında yer alabilmek için biraz daha geniş yere ihtiyaç duyar. Bugün reklâm ve pazarlamanın imalattan daha önce geldiği bir iş dünyasında hali hazırdaki fabrika binası ile Kahramanmaraş-Adana karayolu arasında kalan ve Tarım İl Müdürlüğü’ne ait olan yere talip olur.

İşte esas olaylar bundan sonra başlar. Memleketin bu olaylardan haberi ise, bu işe yaramayan ve sadece birkaç hurda aletin yer aldığı bu arsaya, PİSERRO’nun talip olması ve zamanın (bazı) siyasetçilerinin “yeter artık malı götürdüğü biraz da başkası yesin” zihniyeti ile bakması ile olur.

Kendisi ile birlikte aynı yerde arsa tahsisi edilen iş adamları 6 yıl boyunca kendilerine tahsis edilen arsalara bir kazma bile vurmazken bu zaman zarfında PİSERRO, 150 yerine 400 işçi çalıştıran bir kurum haline gelir.

1000 işçi çalışacak

İş’in ehlinde olmasından dolayı kısa sürede büyüyen PİSERRO, gelişen satış ve pazarlama teknikleri nedeniyle yeni yerlere ihtiyaç duydu. Konfeksiyon alanında ise, işler parça parça başka yerlerde yürümek yerine otomasyon bir sistemle çalıştığı için en uygun yer, mevcut fabrikanın önündeki atıl vaziyette duran Tarım İl Müdürlüğü arsası idi.

Bu konuda yabancı ortaklarla da iş birliği içerisine giren ve çalışacak işçi sayısını sosyal tesislerle birlikte 1000 kişiye çıkaracak olan PİSERRO’nun önüne, bu defa siyaset, bürokrasi zamanın Tarım il Müdürü blok halinde çıktılar.

Başbakan’ın talimatına rağmen bir türlü tahsis edilemeyen arsa ile ilgili çalışmalar olayın ülke gündemine taşınmasından sonra durmuştu.

Geçtiğimiz hafta içerisinde bazı yerel basın-yayın organlarının olayı gündeme taşımasıyla birlikte ortalık yeniden alevlendi.

Tarım Müdürü Şahin; “Başka yatırımcı mı yok”

Basın-yayın organlarında bu kriz ortamında yatırımcının önü niye kesiliyor başlıklı haberler çıkınca kendini tutamayan Tarım İl Müdürü Ahmet Şahin’in boyunu aşan laflarla olaya müdahil olduğu görüldü.

İlimizde yayınlanan günlük Manşet gazetesinde (yasak olmasına rağmen) demeç veren İl Müdürü Şahin, niye bu işler seçim zamanı gündeme geliyor demesinin yanında, memlekette başka yatırımcımı yok diyecek kadar boyunu aşan laflara imza attı.

Demezler mi; Sayın Tarım İl Müdürü; sen kimsin, senin görevin tarımın memlekette gelişmesi için çalışma yapmak yerine, yatırımcı mı seçmek diye?

Demezler mi; Sayın Tarım İl Müdürü yatırım için gündeme gelecek konuların zamanını seçmek ya da bu konuda yorum yapmak sana mı kaldı diye?

‘Yeni bina yapmaya hazırlanıyor hikâyesini sen mi icat ettin?’ diye adama sormazlar mı?

‘Bina yapacaktın da bu zaman kadar nerdeydin kardeşim’ diye sana soracak bir siyasi, ya da memleketin sahibiyim diyecek babayiğit çıkmayacak mı?

‘İş adamı yatırım yapacaksa yer çok derken, iş adamının nereye yatırım yapacağını ya da nerden nasıl verim alacağını sana mı soracaklar’ diye sana sormazlar mı?

‘Bizden önceki dönemde bu alanı böldürüp almış derken’ senin babanın malını mı aldı PİSERRO sevgili Tarım İl Müdürü.

Almışsa aslanlar gibi yatırımını yapmış 150 işçi söz vermişken devlete 400 işçiye çıkarmış.

Yani ‘aldığı yeter’ mi demek istiyorsun Sevgili Tarım il Müdürü.

Ali Rıza Kısakürek’in eşdeğerde binayı, başka bir yere daha iyisini yapma teklifini cümle âlem bilirken, sen nasıl olurda ‘fırsattan yararlanmak istiyor’ diyebilirsin.

Yatırım için Maraş tabiri ile ölüp geberen bu adama sen FIRSATÇI mı demek istiyorsun.

‘Burasını malım gibi görenlere kızıyorum’ demişsin. Senin görevin yatırım yapacak iş adamlarına kızmak değil, görevini yapmak Sevgili Tarım İl Müdürü.

Bu tür işlere karışmanın dışında göreve geldiğinden bu yana, Kahramanmaraş’ta tarımın gelişmesi için neler yaptın bir açıklayabilir misin?

Yoksa; “Zaten imza yetkim kısıtlandı, artık Tarım İl Müdürlüğü’nün kararlarına Sayın Valim imza atacak, bana ne tarımdan mı” diyeceksin.

Ne diyeceksin çok merak ediyoruz Kahramanmaraş’ı, Kahramanmaraş’a bir çivi çakan yatırımcıları sevenler olarak.

Bekliyoruz Sayın Tarım İl Müdürü….

ABİD VANLI
İstiklal Gazetesi
Yazı İşleri Müdürü

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2009, 08:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
TOLGA SAVAR
TOLGA SAVAR - 12 yıl Önce

çok ayıp gazetecilik yanlı olmamalı gazeteci arayı bulmalı dostca yaklaşmalı ama nerde göründüğü gibi sen kimsin diyebiliyor devlet kademesindeki bir il müdürüne yazık bir vatandaş olarak çok üzgünüm burda parası olan mı konuşuyor her zaman herkesin haklı bir nedeni vardır kendince bunun için yanlı olmayalım

Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 12 yıl Önce

Dünya genelinde bir ekonomik kriz yaşanırken, yatırmcı çıkarak 400-500 işçiyi daha istihdam etme garantisi veriyorsa ki- ülkelerdeki hükümetler yatırımcının önündeki engelleri kaldırabilmek için canla başla çalışırken- Kahramanmaraş'ta da yatırımcının önündeki engeller bence kaldırılmalıdır........Yetkili ve ilgili yüksek merciler bu işe el atarak bir an önce olumlu ya da olumsuz sonuçlandırmalıdır bence........Bu tür polemiklerden kimseye yarar gelmez....Zaman ise; polemik değil el ele vererek çalışma ve krizi en az zararla atlatma zamanıdır........selam ve saygılar....

Atilla Sarıyıldız
Atilla Sarıyıldız - 12 yıl Önce

Sayın Abid Vanlı, ağzınıza sağlık, helal olsun size ve sizin gibi yatırımcıları koruyanlara. Malesef memleketimizde bu gibi durumlarda oluyor. Yatırım yapmak isteyen, basit engeller ile karşılaşıyor. Piserro' nun başka araziler alacak gücü var çok şükür. Ancak fabrikayı başka yere taşıma şansı yok, o yüzden o arazi isteniyor. Hemde bedava verilsin denilmiyor, bir komisyon kurulsun bedeli neyse, o binaların yenisini de yapma taahhüdü ile yatırımımızı gerçekleştirelim. KAHRAMANMARAŞ ve PİSERRO adını Dünya' ya duyuralım deniyor. Saygılarımla.

Atilla Sarıyıldız
Atilla Sarıyıldız - 12 yıl Önce

Sayın Ertürkmen, yanlış bilgiler ile yanlış yorumlar yapıyorsunuz. Bizim kapımız açık, buyrun gelin misafirim olun. Bütün merak ettiğiniz her konuya belgeleri ile cevap vereyim. Firmamızın şehir merkezine çok yakın ve ana cadde üzerinde çok daha kıymetli arsaları vardır. Fakat fabrikamızın devamı niteliğinde olan, Tarım İl Müdürlüğüne tahsisili olan bu yer, ön cephemizi kapattığından bizim için önem taşımaktadır. Fabrikamıza ek yatırım yapacağız, ayrı ayrı yerlere yatırım yapmak ne kadar akılcı olur siz söyleyin. Usulsüz bir şeyde istemiyoruz, görüldüğü gibi her şey ortada ve kapımız açık, incelemeyede açığız. Ayrıca sizin halka hizmet ettiğinize ananmıyorum, eğer öyle olsaydı Milli Emlak Genel Müdürüne açıklamanızla talepleri reddettirebilen birisi, PİSERRO, KRAL veya başka bir yatırımcıya o atıl vaziyetteki araziyi yatırıma açtırabilirdi. Siz kişi menfaatine hizmet ettiğiniz veya olaylara objektif bakmadığınız için bu konu halen devam etmekte ve atıl durumdaki harabe binaların durduğu o çirkin görüntülü arsa yerinde durmaktadır. Halbuki, o arsa üzerinde Kahramanmaraş' a yakışır bir tesis olabilirdi.

mehmet ertürkmen
mehmet ertürkmen - 12 yıl Önce

Sayın Abid Vanlı, bir gazeteci olarak eleştiri yapma dozunu bilmiyorsunuz. Etik davranmıyorsunuz. Firmanın sözlerini doğru kabul ederek yazı yazıyorsunuz. Adı geçen firma, kmtso'nun resmi sayfasında 5 milyon YTL sermayeli 304 kişi çalıştırdığını beyan eden ve ciro sıralamasında k.maraş'ta 37.sırada. Firma 400 işçi çalıştırdığını beyan ediyor, o zaman firma 100 kişiyi sigortasız çalıştırıyor demektir. ikincisi 5 milyon ytl sermayeli bir şirket 1000 kişi çalıştırabilecek bir tesisi yapamaz ve bu tesisi çalıştıracak işletme sermayesi yoktur. Lütfen firmaya bu yatırımı nasıl yapacağını, kaynağını sorun.Cirosu ne kadar. Ayrıca, daha önceki yorumlarımdada yazdım, adı geçen firma 5084 sayılı kanun kapsamında mevcut yeri tahsis edilmiştir. Burayı bedelsiz aldı, adana yoluna cepheli eski fabrikasını ülker bayisine kiraya verdi. Eğer bina ihtiyacı varsa kendi fabrikasını kullansın, kiracısını çıkartsın rantiyecilik yapmasın. Talep edilen arsa için Kral Tekstil 2005 yılında 500 kişi çalıştıracağı bir tesis projesi sunmuş ve 3 trilyon tl peşin para ile satın alma teklif etmişken piserro'ya niçin bedelsiz verilsin. Buna imza atacak bürokrat suç işlemiş olur. Lütfen yazılarınızı yazarken biraz araştırın(Milli Emak Müdürlüğü'ne) sorun. Milli Emlak kendilerine yanlarındaki ve arkalarındaki arsaları bedelsiz teklif ettiği halde niçin ısrarla anayola cepheli 18,5 dönüm araziyi istiyor.Sadece rantiye için.Eğer yatırım yapacaksa kendine tahsis edilen arazinin yanındaki veya arkasındaki teklif edilen arazileri kabul etsin. Bir de firmaya şunu sorarmısınız. Mevcut tesise geçerken kaç işçiniz vardı şu anda ne kadar işçiniz var.

Atilla Sarıyıldız
Atilla Sarıyıldız - 12 yıl Önce

Sayın Mehmet Ertürkmen, kime hizmet ediyorsunuz bilmiyorum. Ama bilmediğiniz aşikar. Biz fabrikayı başka yere taşıma şansımız olmadığı için istiyoruz. Söylediklerimizin arkasındayız. Kiraya verilen yer bize ait değil, önce siz doğruları öğrenin ve söyleyin. Belgeleri ile her söylediğinize cevap verebiliriz. Bu arada kendimi tanıtayım. PİSERRO Muhasebe Müdürü. Atilla SAIYILDIZ.

mehmet ertürkmen
mehmet ertürkmen - 12 yıl Önce

Sayın Sarıyıldız, ben hiç kimseye hizmet etmiyorum. 2005 yılında Kral Tekstil'in finansman müdürü iken aynı arsaya firmamızda talipti. Dolayısıyla, arsa ile ilgili her türlü gelişim ve detay bilgiye sahibim. Bizzat Ankara'ya Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne giderek dosya hakkında genel müdüre açıklamalarda bulundum. Genel Müdürde talebin usulsüz olduğuna kanaat getirerek talebinizi reddetti. Niçin yanınızdaki veya arkanızdaki arsanın bedelsiz tahsis teklifine sıcak bakmıyorsunuz. Ben bu halkın arsasının usulsüzce devrine karşıyım. Sonuna kadarda firmanızın talebinin usulsüz olduğunu her ortamda açıklarım. Bne halkıma hizmet ederim, kişilerin menfaatine değil. Bende kendimi tanıtayım, Şirikçioğlu Mensucat'ın finansman müdürüyüm.

Ömür SAÇMALI
Ömür SAÇMALI - 12 yıl Önce

Dünyanın krizle çalkalanıp fabrikaların kapanıp iş olanaklarının azaldığı bu günlerde k.maraş gibi bir yerde bu sayıda iş olanağı sağlayacak olan bir iş adamına sizce köstek olmak doğrumu. lütfen bu yeni yatırıma destek olalım.bakalım ne olacak gerçekten olacakmı yeni iş ortamı bunu yaşamadan göremeyiz. Ali Rıza Kısakürek'in yaptıkları yapacaklarının teminatı olarak görünüyor. ben bir işçiyim şuan çok şükür bir işim var. çoğu fabrika ya eleman azaltma veya komple üretimi durdurmak elemanlara süresiz izin vermek durumunda kaldı. kalifiye eleman olup iş bulamayan kirasını ödeyemeyen geçimini sağlayamayan tanıdıklarım var kapı kapı iş arıyorlar. LÜTFEN hiç değilse iş arayıpta bulamayan evıne ekmek götürmek zorunda olan hiç değilse işsizlerin derdine ilaç olacak bu tesisi hem PİSERRO 'nun geleceği hemde kendi hemşehrilerimizin sıhhati açısından değerlendirelim.LÜTFEN DESTEK OLALIM.


SIRADAKİ HABER

banner63