'Yandaş Medya' AK Parti'yi küçültüyor mu?

'Yandaş Medya' AK Parti'yi küçültüyor mu?

'Yandaş Medya' desteği AK Parti'yi şehirlerde küçültüyor mu?

Adana'da AK Parti kaybedebilir. Urfa'da da kaybedebilir. Diyarbakır'da da kaybedebilir.
İzmir'de, zaten kaybetti, gözüyle bakılıyor. İstanbul'da muhtemelen kazanacak ama oy oranında düşüş gözlenecektir. Eskişehir'de de kaybediyor, görünüyor.
Ankara'da kazanırsa bu kıl payı olacaktır. Ama kazanan Gökçek olacağı için, orada da AK Parti kaybetti, diye düşünülebilir.

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Şu anlama geliyor: AK Parti Büyükşehirlerde hızla oy kaybediyor.
Önümüzdeki dönem, Büyükşehirler'den oy alamayan bir iktidar partisi ile karşı karşıya kalabiliriz.
Belki yüzde 50'ye yakın oy alabilen...
Ama şehirlilerin oy vermediği bir iktidar!
'Neden,' sorusu AK Parti'nin tartışma antolojisinin ana maddesi olmalı şimdi.

Neden?

Sosyal, siyasal, ekonomik birçok dinamik ayrı ayrı analiz edilecektir.
Ama büyük ihtimalle es geçilecek bir gerçeği gündeme getirmek istiyorum:
AK Parti 'Merkez Medya' ile kavga ede ede iktidar oldu.
Tersinden söylersek, 'velhasıl onlar vurdu biz büyüdük,' kardeşim şiiri gibi, 'Merkez Medya' vura vura AK Parti'yi iktidar yaptı.
Şimdi ise, AK Parti yandaşı medya, 'öve öve' şehirlerdeki oy oranını düşürüyor.
Tek sesli bir medyanın bir siyasal partiye vurması nasıl o parti için olumlu etki yaratıyorsa, tek sesli bir başka medyanın bir siyasal partiyi kayıtsız şartsız övmesi de işte o oranda bir olumsuz etki yaratıyor.
Özellikle şehirlerde, özellikle eğitimli kesimler arasında...
O halde tezi yazıyorum: AK Parti'nin Büyükşehirlerde yaşayacağı oy kaybının önemli müsebbiplerinden biri ona yandaş medya olacaktır.
Televizyon ekranlarının ve gazete sayfalarının eleştirel fikirlere kapandığı bir medya ortamı, şehirli seçmenin bir 'demokrasi endişesi' yaşamasına sebep oluyor.
Sabah Gazetesi'nin ve ATV yönetiminin, yani Çalık Grubu'nun da bu analizi yaptığını düşünüyorum.
Aslına bakarsanız, örneğin Ankara'da AK Parti adayları lehine bedava dağıtılan Sabah gazetesinin, bir vakittir AK Parti'ye karşı eleştirel tutumlar da takınabilmesi, esasında AK Parti lehine bir davranıştır.
Benzeri bir çıkışın ATV'den de gelmesi sürpriz olmasın.
Ancak, çok geç kalınmış bir girişim olabilir.
'Merkez Medya' kimliğine kavuşmakta ve şehirlileri kapsamakta yetersiz kalan, kayıtsız-şartsız AK Parti yandaşı medya bu süreç sonunda çok yıpranacaktır.
Medya, bu ülkede muhalefetiyle bir partinin iktidar olmasına katkıda bulunabiliyorsa eğer; ayarsız desteğiyle onu yıpratabilir de...
Sanırım seçimlerden sonra, 'Merkez Medya'nın yönetim ve yazar kompozisyonu ne oranda değişecekse, 'Yandaş Medya'nın da kompozisyonu o oranda değişmek zorunda kalacaktır.

Baykal stratejisi

AK Parti'nin Büyükşehirlerde oy kaybettiği ve Doğan Grubu'nun ise sıkıntı yaşadığı bu dönemde, CHP liderliğinin büyük bir atılım yapmamasını nasıl açıklayabiliriz?
Siyaseten hiç de amatör olmayan Deniz Baykal'ın, AK Parti ile Doğan Grubu'nun birbirlerine verebilecekleri maksimum zararı verdikten sonra sahneyi doldurduğunu görmek hiç şaşırtıcı olmasın.

Asla iktidar olmak istemeyen, ateşteki kestaneleri toplamaktan kaçınan ama muhalefet gücünü kentlerle tahkim etmiş, tesiri yüksek bir CHP bekleyebiliriz.

Atılgan Bayar
Akşam

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2009, 07:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67