Filipinli Bakıcı Filipinli Bakıcı

Sinemaya meraklı olan herkes tarafından bilinen bir gerçek vardır: The Jazz Singer filmi sinema tarihindeki en önemli filmlerden biridir. Bunun sebebi ise bu devrim yaratacak film sessiz sinema devrini kapatacak niteliktedir ve keza öyle yapmıştır. Artık görüntü ve ses üst üste eklenebildiği teknolojiye erişilmiştir ve bu bir devrin sonunu getirirken özellikle sinema konusunda bu gelişme yeni bir devrin başlangıcını getirir. Bu sesli yapım olan The Jazz Singer sinemada yeni bir tarihi açmasının yanı sıra bundan sonra vizyona girmiş olan New York’un Işıkları adındaki film ise gişede 1 milyon dolar hasılat yaparak yeni bir rekor kırmıştır.

İşte bu elde edilen başarı insanların ve sinema filmleri izleçekenlerin dikkatini büyük ölçüde çeker ve bu sinema sektöründe yeni bir çığır açar. Bu çığır açısın sonrasında her şey katlanarak devam eder ve çığ giderek büyür. Çünkü sinema sektörü her yeni yılda kendine yeni şeyler katmaya başlayınca ve bu teknoloji ile birleşince insanlar her sene şaşırarak sinemaya gitmeye devam eder. İlk filmler sadece siyah beyaz ve izlenme süresi ortalama 10 dakika olan filmlerdi. Şu an bunları duymak ve öğrenmek her ne kadar kulağa komik gelse de o zamanın teknolojisi ile bir video kaydını sesli bir biçimde büyük bir ekranda oynatmak bile başlı başına imkânsız gözükmekteydi. Fakat teknoloji kimseyi beklemedi ve buna sinema sektörüde katıldı ve her geçen gün giderek gelişti.

Seneler geçtikçe filmler uzun metraj filmlere doğru kaymaya başladı ve bu sinema sektörünün mihenk taşlarından biri olmaya başardı. Bu olay sonucunda sinema sektörü gelişen izleyici kitlesi ile beraber farklı bir hal aldı ve birçok sinema şirketi kuruldu. Bununla beraber sinema sektörüne yeni bir soluk getirebilecek gelişmeler ortaya çıktı. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri ise filmler artık türlere ayrılmaya başladı. Bu olay sinema sektörüne yeni bir soluk getirmeye başladı ve insanlar türlerine göre film izlemeye başladı.

Fakat en sonunda internet gelişimi ile beraber sinema filmlerinin okları film izleme sitelerine döndü ve bu çığ gibi büyüyen sinema sektörüne şaşırtıcı bir biçimde yeni bir çığ eklenmesini sağladı. Artık herkes online film izleme sitelerinde film izlemekte ve bunu arkadaş veya çevresiyle paylaşmaktaydı. Online film izleme siteleri hd film izle veya 4k film izleme gibi yenilikçi kaliteleride beraberinde getirdi ve bu durum sinema severlerin tekrar tekrar sevinmesine neden oldu. Günümüze geldiğimizde ise online film siteleri sinema sektörünün hala başını çekmekte ve insanlar sinema salonuna gitmektense bu tarz siteleri tercih etmeye başladı. Bunun yegâne sebebi ise maddi ve online film izleme sitelerinin sunduğu özellikler olarak görülmektedir.

Yaratık (Alien vs. Predator) Serisi

Antarktika’da keşfedilen esrarengiz bir ısı kaynağını araştırmak üzere arkeolog ve bilim insanlarından oluşan bir ekip gönderildiğinde ürkütücü olaylar meydana gelir. Araştırmalar sonucu bu ısı kaynağının yer altına gömülmüş olan bir piramitten geldiği anlaşılır. Bu esrarengiz, ürkütücü piramidin içerisi ise insan olmayan yırtıcı varlıklar ile doludur. 2004 yılında yayınlanmış olan ilk film, Antarktika’ya giden bu bilim insanı ekibinin başından geçenleri anlatır. 2007 yılında yayınlanan devam filmi ise Colorado bölgesinin bir uzaylı istilası altında kalmasını konu alır. Birinci filmi Paul W.S. Anderson isimli yönetmen yönetir. İkinci devam filmini ise Colin Strause ve Greg Strause isimli iki yönetmen bir araya gelerek yönetir.

AVP: Alien vs. Predator (2004)

Özel bir uydu, Antarktika bölgesindeki bir ısı kaynağını fark eder. Bu ısı kaynağının yer altına gömülmüş bir piramit olduğu kısa süre içerisinde öğrenilir. Piramidin araştırılması için alanında en iyisi olan bilim insanları ve arkeologlar bölgeye gönderilir. Araştırma başladıktan kısa süre sonra ekip korkunç gerçeklerle karşılaşır. Piramidin bulunduğu bölge, uzun bir süredir uzaylıların kullandığı bir alandır. Uzaylılar ekip üyelerini öldürmeye başlar. Kısa süre sonra antik çağlardan kalma yırtıcı hayvanlar ortaya çıkar. Yırtıcı hayvanlar ve uzaylılar arasında amansız, kanlı bir savaş başlar.

AVPR: Aliens vs Predator - Requiem (2007)

ABD’nin, Colorado eyaletinde esrarengiz bir olay meydana gelir. Dünya dışından geldiği son derece belli olan bir uzaylı, Colorado’ya yakın kasabalardan birine iner. Uzaylı, karşılaştığı herkesi kısa süre içerisinde öldürmektedir. Hayatta kalabilmek için öldürmek zorundadır. Söz konusu uzaylı soyunun devam edebilmesi için kasaba halkının büyük bölümünü yok etmek üzeredir. Kasaba halkı ve otoriter kişiler bir araya gelerek uzaylıyı yenmek için ellerinden geleni yapmaya başlar. Uzaylı oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. İnsanlar ve insan olmayan bu yaratık arasında amansız bir savaş başlar.