BU ZİHNİYETE KARŞI DİK DURACAĞIZ

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül İBB seçimleri için: “Ülkemizin 180 yıllık çağdaşlaşma süreci ve 73 yıllık demokrasi yürüyüşünü çöpe atmak isteyen bu zihniyetin karşısında dik durarak ‘çağdaş uygarlığı yakalama ve geçme’ hedefimize sahip çıkıyoruz” dedi

BU ZİHNİYETE KARŞI DİK DURACAĞIZ

Şengül, YSK tarafından İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine yönelik İl binasında banı mensuplarına açıklama yaptı.
6 Mayıs 2019 bu tarih Ülkemizin Demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçmiştir” diyen Şengül: “ Hukukun, adaletin, temiz siyaset ve ekonomik istikrarın tek bir kişinin şahsi korku ve hırsına bu şekilde feda edildiği başka bir örnek daha tarihimizde yoktur. Halkımızın açıkça ortaya koyduğu bu tercihini ayaklar altına alan demokrasi düşmanları, sivil darbe sürecinde bir adım daha atmışlar, bilerek ve isteyerek, planlı bir hukuk cinayeti işlemişlerdir” şeklinde konuştu
Şengül şunları dile getirdi: “6 Mayıs darbesinin azmettirticisi, yargısız infazcısı ve şakşakçısı alenen ortadır. İsimleri bundan sonra sadece lanetle anılacaktır. Demokrasimiz açısından esas acı olan, seçim güvenliğini sağlamakla yükümlü olan Hakimleri’nde bu kirli darbeye iştirak etmesidir.
AKLA MANTIĞA AYKIRI
Seçimin iptal kararı hiçbir akla, mantığa ve vicdana sığmadığı gibi hukuken tartılaşacak hiçbir tarafı da bulunmamaktadır. 16 Nisan Referandumu ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık kurullarının oluşumuna bakma zahmetinde bulunmayanlar açıkça “Dün dündür bugün bugündür” zihniyetlerini, Ülkemiz adına doğurabileceği çok ağır sonuçları umursamadan ortaya koymaktan bir an olsun çekinmemişlerdir. Bu darbe tanklarla ya da silahlarla değil, cübbesi üniformalaşmış vicdandan yoksun atanmışlar tarafından 16 Milyon seçmenin gözlerinin içine baka baka çirkin bir cüretkârlıkla yapılmıştır. Demokrasinin olmazsa olmazı olan Meclis denetimi, bağımsız yargı tarafsız medya ve sivil toplum katılımı ne yazık ki zaten tarihe karışmıştır. Demokratik meşrutiyetin elde kalan son kalesi ve namusu olan sandık, o namusu korumak ile yükümlü olanların kendi elleriyle millet iradesine kast edenlerin emellerine teslim etmiştir.
ÜLKEMİZDE TUZ ARTIK KOKMUŞTUR
Demokrasinin temelini oluşturan ‘Hukukun Üstünlüğü’, ‘Kuvvetler Ayrılığı’ ‘Seçme ve seçilme’ hakkı ilkeleri, bu karar ile açıkça ortadan kaldırılmıştır.Ülkemizin rotasını çağdaş uygarlıklar hedefinden saptırarak, Ortadoğu’nun başarısız diktatörlükleri seviyesine düşen bu kararın azmettiricisi ve sorumluları, elbette tarih huzurunda ve millet vicdanında hak ettikleri yeri ve sonu bulacaktır.
ROTA DEĞİŞTİ
Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ülkemize çok partili demokratik yaşamı getiren Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleri ve emekçileri olarak ülkemize dayatılan bu rota değişikliğini kati surette reddediyoruz. Hem partinin, hem de devletin başına aynı kişinin oturmasını sağlayan partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin, iktidar partisiyle devlet arasındaki sınırları yok ettiğini bu karar ile bir kez daha görmüş olduk. Bu sistem çok açık bir şekilde demokrasimiz önündeki en büyük tehdittir”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER