3. Lig için grup merkezleri belli oldu

3. Lig için grup merkezleri belli oldu

Kahramanmaraş’ı TFF 3. Ligine Yükselme Müsabakalarında temsil edecek olan Elbistan Belediyespor ile Kahramanmaraş Belediyespor’un grup merkezleri belli oldu.

2009-2010 Sezonu’nu Kahramanmaraş’ın en üst ligi olan Büyükler Ligi Süper Küme’de ilk iki sırada bitirerek TFF 3. Ligi’ne Yükselme Müsabakalarına katılma hakkı kazanan şampiyon Elbistan Belediyespor ile ikinci Kahramanmaraş Belediyespor, grup merkezleri konusunda anlaşamayınca kura çekimine gidildi.

Kahramanmaraş Amatör Spor Kulüpleri Federesyonu (ASKF) Toplantı Salonunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Amatör Kurul Üyesi ve Kahramanmaraş ASKF Genel Başkanı Mehmet Bağrıaçık gözetiminde yapılan kura çekimi sonunda şampiyon Elbistan Belediyespor, Şanlıurfa Grup Merkezi’ni çekerken sezonu ikinci sırada bitiren Kahramanmaraş Belediyespor ise Malatya Grup Merkezi’ni çekti.

Geçen pazartesi yapılan toplantıda iki takım yöneticileri arasında anlaşma sağlanamayınca, toplantı kulüplerin anlaşma sağlayabilmeleri için bir hafta sonraya ertelenmişti. Pazartesi günü ASKF Toplantı Salonunda ASKF Genel Başkan Yardımcıları Ergün Önal ve Hamdi Dereli TFF Kahramanmaraş İl Temsilcisi A. Baki Kale, TFF Kahramanmaraş HİF İl Sorumlusu Akif Arslan, Futbol Saha Komiserleri Derneği Başkan Vekili Muzaffer Demir ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Temsilcisi Salih Fidan’ın da katılımı ile bir araya gelen iki kulübün yöneticileri anlaşma sağlayamadıklarını ve kura ile sonucun belirlenmesini istediklerini söyledi. Bunun üzerine iki kulüp temsilcisine TFF Amatör Kurul Üyesi Mehmet Bağrıaçık tarafından kura çektirildi. Kura sonucuna göre Elbistan temsilcisi Şanlıurfa ve Kahramanmaraş temsilcisi de Malatya grup merkezini çekti.

Kura çekiminin iki kulüp için de hayırlı olmasını dileyen TFF Amatör Kurul Üyesi Bağrıaçık, “Artık hedefi büyük tutmalısınız. TFF 3. Lige yükselin ya da yükselmeyin, gelecek yıl deplasmanlı amatör ligde mücadele edeceksiniz. Bu da bir anlamda profesyonelliğin ilk adımı olacak. Elbette gönlümüz takımlarımızdan birinin TFF 3.Ligine yükselmesini ister. Çünkü atılan her adım, çıkılan her basamak Kahramanmaraş futbolunun faydasına olacaktır. İki takımdan da beklentimiz başarılı olmalarıdır. Bu arada her iki kulübümüzün de gelecek yıl deplasmanlı amatör ligde yer alma durumuna göre de şimdiden istenilen kriterleri yerine getirmek için çalışma başlatmalarını istiyorum. Zaten önümüzdeki yıllarda da TFF 3. Ligi kaldırılacak, bunun yerine de bu ligin uygulaması getirilecek” dedi.

TFF 3.Lige Yükselme Müsabakaları 81 ilden 152 takımın katılımı ile 5-9 ve 12-16 Mayıs tarihlerinde olmak üzere TFF’nin belirlediği 5 ayrı bölgede ve 20 grup merkezinde oynanacak. Kahramanmaraş takımları, 5. Bölge olarak kabul edilen güney, güneydoğu ve doğu bölgesi takımlarının yer aldığı gruplarda mücadele edecek. 5. Bölge A Grubu (Malatya), B Grubu (Şanlıurfa) C Grubu (Diyarbakır) ve D Grubu (Van) şeklinde belirlenirken; Kahramanmaraş takımlarından Kahramanmaraş Belediyespor A Grubu’nda (Malatya) ve Elbistan Belediyespor da B Grubunda (Şanlıurfa) yer alacak. A Grubunda Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Kilis ve Adana takımları yer alırken; B Grubunda ise Diyarbakır, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş ve iki Adana takımı yer alacak.

İlk kademe grup merkezlerinde müsabakalar iki ayrı grupta tek maç eleme usulü oynanacak ve ilk turda galip gelen takımlar gruplarında finali oynayacak ve her iki grubun birincisi de son olarak grup merkezi finali oynayacak. Grup merkezi finalini kazanan 20 takım, daha sonra belirlenecek olan grup merkezlerinde ikinci kademe maçlarını oynayacak. Takımlar 4’erli olarak 5 ayrı grup merkezinde tek maç eleme usulü oynayacaklar ve grup merkezinde şampiyon olan takım kriterleri yerine getirdiğinde TFF 3.Ligine yükselecekler. Kahramanmaraş’tan bir takımın TFF 3.Ligine çıkma ihtimali bulunuyor. Çünkü her iki takımda 5. Bölge’de yer aldığından tur atlasalar bile ikinci kademede birbirleri ile karşılaşacaklar ve biri elenecek. Bu arada Elbistan Belediyespor ya da Kahramanmaraş Belediyespor’un TFF 3.Ligine çıkması için tam 5 maç kazanması gerekiyor. (Kaynak: M.AYHAN BELVERENLİ / AKŞAM POSTASI)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66