Ali Sami Yen satışında hayal kırıklığı!

Ali Sami Yen satışında hayal kırıklığı!

TOKİ'nin yaklaşık 1 milyar dolar gelir beklediği Ali Sami Yen Stadı ihalesini Nurol Gayrimenkul ve Aşçıoğlu İnşaat ortak girişimi 416.5 milyon lira ile kazandı.

407 milyon liradan başlayan ihaleye Özyazıcı İnşaat ile Nurol Gayrimenkul ve Aşçıoğlu İnşaat ortak girişimi katıldı. İhale hızlı bir şekilde giderken 416 milyon lirayı geçince önce Nurol-Aşçıoğlu, arkasından da Özyazıcı İnşaat mola aldı. Özyazıcı, moladan dönüşte yeni bir teklif vermeyeceğini açıklayınca ihaleyi 416.5 milyon liraya Nurol-Aşçıoğlu ortak girişimi aldı.

TOKİ, bu ihaleden yaklaşık 1 milyar dolar gelir bekliyordu.

34 bin 640 metrekare büyüklüğünde bir arazi

TOKİ, 34 bin 640 metrekare büyüklüğündeki Ali Sami Yen Stadı arazisini daha önce Seyrantepe Spor Kompleksi projesiyle birlikte değerlendirmişti. Ancak Seyrantepe stadı inşaatında yaşanan gecikme sonra ihale iptal edildi ve spor kompleksinin yapım işi ile Ali Sami Yen arazisine yapılacak ticari kompleks işi birbirinden ayrıldı.

Yeni imar planına göre stadyumun 10 bin 500 metrekaresi yeşil alan olarak kalacak. Geri kalan 23 bin 500 metrekare araziye de ofis ve rezidans şeklinde dizayn edilecek.

1 milyar lira konuşuluyordu

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce yaptığı bir açıklamada, önce ‘arsa satışı’nı deneyeceklerini yeterli teklif gelmezse, hasılat paylaşımı yöntemiyle tekrar satışa sunacaklarını söylemişti. Erdoğan Bayraktar, “Arsa için 250 milyon lira ekspertiz değeri belirlendi. Ancak biz buradan daha fazla gelir bekliyoruz. Arsa değeri için 800 milyon-1 milyar lira gibi değerler ifade ediliyor. Bu ancak uygulama projesinin değeri olabilir” diye konuşmuştu. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2010, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66