Ata sporunda partner yok!

Ata sporunda partner yok!

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, "Rıza Kayaalp ve Taha Akgül'ün partneri yok. İkili kamp dışında başka çözümümüz yok. Güçlü ülkelerle ikili kamplar yaparak bu sorunu çözmeye mecbur kaldık" dedi.


Milli güreşçiler, kilosunda antrenman partneri bulamadığı için 7-13 Eylül tarihlerinde ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenecek 2015 Dünya Güreş Şampiyonası çalışmalarını güreşte güçlü ülkelerle ikili kamp yaparak sürdürüyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, hem serbest hem de grekoromen stilde partner sıkıntısı yaşandığını belirterek, bu sorunu genç güreşçilerle aşmaya çalıştıklarını vurguladı. Güreşte başarılı olan ülkelerle ikili kamplar yaparak milli güreşçilerin şampiyonalara daha iyi hazırlanmasını sağladıklarını dile getiren Aydın, "Grekoromen güreşçilerimiz şu anda Bakü'deler, Azerbaycan'la ikili kamp yapıyoruz. Serbest stilde de partner sorunumuz var, özellikle Taha Akgül'de bu problemi yaşıyoruz" dedi.


"İNANCIMIZ BUNA MÜSAİT DEĞİL"


Elmadağ'da kamp yapan Rusya Güreş Milli Takımı'nın Serbest Güreş Milli Takımı ile ikili kamp yaptığını belirten Aydın, Bayan Güreş Milli Takımı'nın ise Edirne'de çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Bayan güreşinde de partner sıkıntısı yaşandığını anlatan Aydın, "Birçok ülkenin bayan güreşçilerinin erkek güreşçilerle antrenman yaptığını dile getirerek, "Onların kültürü buna müsait, daha çabuk gelişiyorlar. Dünya ve Avrupa şampiyonalarına bu şekilde daha iyi hazırlanıyorlar. Bizim inancımız buna müsait olmadığı için biz de grekoromende söz sahibi ülkelerle ikili kamplar yaparak sporcularımızın gelişmesini sağlayarak dünya şampiyonasında en iyi başarıyı elde edeceğiz" ifadelerini kullandı.


"REKABET OLMAZSA BAŞARI DA OLMAZ"


"Rıza Kayaalp ve Taha Akgül'ün partneri yok" diyen Aydın, "İkili kamp dışında başka çözümümüz yok. Güçlü ülkelerle ikili kamplar yaparak bu sorunu çözmeye mecbur kaldık. Taha'nın da partner sorununu Rusya ile kamp yaparak çözeceğiz ve sporcularımızın en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlayacağız. İkinci Taha'mız yok. Sıklette rekabet olmazsa başarı da olmaz. Onun için yeni Rızalar ve Tahalar yetiştirmemiz lazım. Bunun gayreti içerisindeyiz" şeklinde konuştu.
Taha Akgül ve Rıza Kayaalp'in "olağanüstü güçlü" ve "yetenekli" sporcular olduğunu belirten Aydın, "Türkiye ve dünyada bu sporcularla rekabet edecek kimse yok. Onlara başarı diliyorum. İnşallah Las Vegas'ta ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek olimpiyat vizesi alacağız" dedi.


"DÜNYA VAR OLDUKÇA ATA SPORUMUZ OLACAK"


654. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'ni de değerlendiren Aydın, "başpehlivan" olarak altın kemeri kazanan Orhan Okulu'yu tebrik etti. Aydın, "654 yıllık bir gelenek, dünyanın en eski sporu ve bu kadar yıl boyunca bu millet, bu spora, bu aşkla inançla sahip çıkmış" dedi.


1924 güreşçinin kaydını yaptırarak er meydanında güreş tuttuğunu hatırlatan Aydın, "Bu yıl kıran kırana güreştiler. Çok güzel, seyircileri heyecanlandıran bir mücadele oldu" dedi. Aydın, erken finallerin yaşandığı Kırkpınar'da başpehlivanlardan Osman Aynur, Orhan Okulu, Fatih Atlı, İsmail Balaban, Recep Kara'nın çok iyi mücadele ettiğini belirtti.


"Sıcak Antalyalılara yaradı, Samsunlulara yaramadı" diyen Aydın, "Çalışan kazanır, Allah çalışana verir. Orhan Okulu kardeşimi tebrik ediyorum. Yağlı güreş sadece bir spor olarak görmemek lazım, bunun manevi yanınn unutulmaması gerekiyor. Dualı bir spor. Birçok impartorluklar ayakta kalamamışken yağlı güreş ayakta kalmış. Dünya var oldukça ata sporumuz yağlı güreş de olacaktır" ifadelerini kullandı.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2015, 06:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63