Bakanlık Onaylı Sporculara 5 Bin TL Maaş İmkanı

Bakanlık Onaylı Sporculara 5 Bin TL Maaş İmkanı

BAKANLIK ONAYLI SPORCULARA 5 BİN TL MAAŞ İMKANI


Gençlik ve Spor Bakanlığı başarılı sporcular yetiştirmek için çalışma başlatarak Şırnak’ta 600 sporcuyu sağlık kontrolü ve yetenek sınavından geçirdi.Şırnak Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü Spor Salonu'nda Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan gelen bir heyet gözetiminde gerçekleştirilen sağlık taramasına 7-18 yaş arası 600 sporcu katıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı proje kapsamında sporcuların kademeli olarak asgari ücret başlangıç ve 5 bin TL’ye kadar yükselen maaş imkanı sunuyor. Şırnak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Selahattin Yürenç genç sporculara güzel günlerin kendilerini beklediğini söyledi. Yürenç, “Sevgili gençler, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü bu gün buraya çok güzel projeler ile geldiler. Bu projelerden biraz sizlerden bahsetmek istiyorum. Sizlere hem sağlık taraması yapacaklar hem de yetenekli sporcularımızı tespit edecekler. Yetenekli olan sporcularımıza Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçen kanunla artık maaş bağlanacak. Bu sporcularımız başarı gösterdikçe, bu maaş kademeli olarak artacak. Maaş asgari ücret ile başlıyor, 5 binlere kadar çıkıyor. Hepinize hayırlı ve uğurlu olsun. Şimdi buradaki program daha çok sağlık taraması olacak. Hepinizi ve arkadaşlarınızı bekliyoruz" dedi.Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı Sağlık İşleri Daire Başkanı Sultan Seyhan sporcuların ekip ruhuyla çalışmaları gerektiğini söyledi. Seyhan, “Şırnak’ta bizi misafir ettiğiniz için, bizleri kucakladığınız için ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bu gün burada bulunan çocuklarımızın sağlık taramalarını, ağız diş sağlığı taramasını ve beslenme yönünde takviyelerini gerçekleştirmek için bulunmaktayız. Bu sporumuzun olmazsa olmazı arasında ekip ruhuyla yapılacak olan çalışmanın bir parçası. Eğer bizler olimpiyatlarda madalya alabileceksek performansı yüksek sporcuları yetiştirebileceksek bu ekip olarak çok çalışmaktan geçer. Bu amaçla, burada bulunuyoruz. İnşallah bunun sonuçlarını 2016’da, 2020 olimpiyatlarında alacağız diye düşünüyorum. Öğleden sonra sporcu sağlığı konusunda bir sunumumuz olacak. Burada inanıyorum ve bu inancımın akabinde de çocuklarımızın sağlıkla alakalı özellikle son dönemde ilgili olan sıkıntılarımızda bilgi edinme çok üst düzey olacak. Bizi misafir ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Gençler yapılan çalışma ile gençlerin spora daha çok yöneleceğini ifade etti. 12 yaşındaki genç sporcu Rojin Öğmen, “Şimdi buradaki gençlik il müdürlüğü bizlere maaşta vermeye başlayacaklar bu çok güzel bir şey çünkü buradaki, Şırnak’taki gençlerimizi spora teşvik ediyorlar. Bunun içinde mutlu olduk. İnsanların spora daha yakın olması için böyle bir şey yapmaları bizimde hoşumuza gitti” şeklinde konuştu.
İyaz Çimen ise seçmeleri geçmeyi ve olimpiyatlara katılmayı çok istediği ifade ederek, Türkiye'yi temsil etmek istediğini söyledi. Genç sporcu Çimen, “Seçilmeyi çok istiyoruz, çünkü olimpiyatlara gitmeyi çok istiyoruz. Türkiye’yi temsil etmeyi istiyoruz” ifadelerini kullandı.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67