Başarı teknik adam istikrarında saklı

Başarı teknik adam istikrarında saklı

Manchester United'ın efsanevi menajeri Alex Ferguson, takımın başına geçtiğinde tarihler 1986'yı gösteriyordu. İlk şampiyonluk ise göreve başlamasından tam 7 yıl sonra geldi. Manchester United, Ferguson'da ısrarcı olmasaydı belki de bugün dünyanın en başarıteknik adamı olmayacaktı. Bizde ise durum oldukça farklı.

Ferguson, 23 yıldır Manchester United'i çalıştırmaya devam ederken, Süper Lig'imizin en uzun süre görev yapan hocalarından birinin lider Sivasspor'u çalıştıran Bülent Uygun olması, istikrar ve başarının birbiriyle ne kadar yakından ilgili olduğunu da gösteriyor.

Galatasaray'da Michael Skibbe'nin görevine son verilmesi, gözlerin yeniden Turkcell Süper Lig'de yaşanan teknik adam kıyımına çevrilmesini sağladı. Başarı için istikrar şart olurken, büyük-küçük ayrımı olmaksızın ligimizde yer alan takımlarımızın ortak özelliği, faturayı teknik adama çıkarma da aceleci davranmalarıdır. Buna karşılık ligin zirvesinde bulunan Sivasspor'un son yıllarda yakaladığı müthiş başarının altında Bülent Uygun'un uzun süre görev yapıyor olmasının etkisi ise göz ardı edilemez. Genç yaşta futbolu bıraktıktan sonra Sivasspor'da menajer olarak 3,5 yıl görev yapan Uygun, Werner Lorant'la alınan kötü sonuçlardan sonra 2006-07 sezonunda takımın teknik adamlık sorumluluğunu da üstlendi. Uygun'la birlikte başarılı sonuçlara imza atan Sivasspor, artık ligin zirvesi için oynayan bir takım oldu. Yiğidolar'ın üst üste iki sezon adeta tarih yazmasında Uygun'un uzun süre menajer ve teknik adam olarak görev yapmasının önemli bir etkisi var. Uygun'a istikrarda eşlik eden bir diğer isim ise Abdullah Avcı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u 1. ligde çalıştırmaya 2006'da başlayan Avcı, aynı yıl takımını Süper Lig'e taşıdı. Son iki yıldır Turkcell Süper Lig'de mücadele eden Avcı'nın takımı özellikle 3 büyüklere dişli rakip olmasıyla dikkatleri çekiyor.

Kayserispor'un teknik patronu Tolunay Kafkas, göreve Haziran 2007'de, Ersun Yanal ise Trabzonspor'da Ekim 2007'de göreve başladı. İki takımın ligde üst sıralarda bulunmasında hocaların teknik bilgisi yanında istikrar da önemli bir yer tutuyor. Geçmiş yıllarda Beşiktaş 1987'de takımı emanet ettiği Gordon Milne'e tam 3 yıl sabretmesinin meyvesini 1990'dan sonra gelen üst üste 3 şampiyonlukla almıştı. Keza G.Saray, 1996'da takımı emanet ettiği Fatih Terim'i Ali Sami Yen'de 4-0'lık Fenerbahçe yenilgisinden sonra göndermiş olsaydı üst üste 4 şampiyonluk ve UEFA Kupası olmayacaktı.

Avrupa'da en uzun süre görev yapan teknik adam ise M.United'ı tam 23 yıldır çalıştıran Alex Ferguson. Başarılarından dolayı tarihe 'kovulması imkansız adam' olarak geçen Ferguson, M.United'a ilk başarısını göreve gelmesinden 4. sezonunda kazandığı FA Cup ile gerçekleştirdi. Ferguson'lu şampiyonluk ise tam 7 yıl sonra geldi. İskoç çalıştırıcıyı, 13 yıl ile Arsenal'in Fransız hocası Arsene Wenger takip ediyor. Bundesliga takımlarından Werder Bremen'i 10 yıldır çalıştıran Thomas Schaaf ve FC Basel'de 10 yılı geride bırakan Christian Gross ise uzun vadeli görevde kalma sıralamasında 3. durumda. En uzun süreli bir takımı çalıştırma rekoru ise 35 yıl AJ Auxerre'i çalıştıran Guy Roux'in elinde bulunuyor.

İngiltere Premier Lig

Alex Ferguson M.United 23 yıl
Arsene Wenger Arsenal 13 yıl
David Moyes Everton 7 yıl

İtalya Serie A

Carlo Ancelotti Milan 8 yıl
Luciano Spalletti Roma 4 yıl
Claudio Prandelli Fiorentina 4 yıl

Fransa Ligue 1

Pablo Correa AS Nancy 7 yıl
Christian Gourcuff FC Lorient 6 yıl
Franck Dumas SM Caen 3 yıl

La Liga

Manuel Pellegrini Villerreal 5 yıl
Gregorio Manzano Mallorca 3 yıl
José Mendilibar R. Valladodid 3 yıl

Bundesliga

Thomas Schaaf W.Bremen 10 yıl
Friedhelm Funkel Frankfurt 5 yıl
Marcel Koller VFL Bochum 4 yıl

Turkcell Süper Lig

Bülent Uygun Sivasspor 3 yıl
Abdullah Avcı İstanbul B.B. 3 yıl
Tolunay Kafkas Kayserispor 2 yıl

HASAN CÜCÜK
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2009, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67