Bedensel engelli yüzücülerin büyük başarısı

Bedensel engelli yüzücülerin büyük başarısı

Gaziantep’te yapılan Türkiye Şampiyonasındaki 50 yarışın 43’ünde birincilik, 14’ünde ikincilik ve 4’ünde de üçüncülük kazandılar...

Kahramanmaraşlı bedensel engelli yüzücüler, hafta sonunda Gaziantep’te yapılan Türkiye Şampiyonasında büyük başarı elde etti.

Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası, Gaziantep'te yapıldı. Kamil Ocak Kapalı Yüzme Havuzu'nda gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası'na 6 ilden toplam 32 sporcu katıldı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in de takip ettiği şampiyonada bedensel engelli sporcular gösterdikleri azimle herkesin takdirini topladı. Müsabakalar öncesi bir konuşma yapan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, bedensel engellilerin gösterdiği azim ve şevkin kendisini mutlu ettiğini söyleyerek, ''Bedensel engelli kardeşlerimizin bu coşkusu bizleri çok mutlu ediyor. Yapılan bu organizasyonlar umarım başarılı geçer ve bundan sonra da devam eder. Biz sizleri sürekli yanımızda görmek ve bu etkinlikleri devam ettirmek istiyoruz'' dedi.

Bedensel engelli sporcular bayanlar ve erkekler olmak üzere toplam 9 kategoride dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Büyük rekabetin yaşandığı yarışlar esnasında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet, sporculara alkış tutarak destek oldular. Bazı sporcular yarışı tamamlamakta zorlansa da müsabakayı bırakan olmadı. Yarışmaya katılan sporcular, yüzmeyi çok sevdiklerini ve yüzemeden yaşayamayacaklarını söylediler. Hocasının yardımıyla yüzmeye başladığını belirten bedensel engelli sporcu Beytullah Eroğlu da, yüzmeyi çok sevdiğini, yüzmeye ilk başladığı dönemde çok zorlandığını, ancak daha sonra katıldığı yarışmalarda 7 kez dereceye girdiğini ifade etti.

Müsabakalar sonrası 8-14 yaş 100 metre serbest erkeklerde Beytullah Eroğlu, 6-15 yaş 100 metre erkeklerde Çağlar Satır, 15 yaş üstü serbest erkeklerde Numan Çam, 15 yaş üstü 100 metre serbest erkeklerde Doğan İshakoğlu, 15 yaş üstü sırtüstü 50 metre erkeklerde Ahmet Karagün, 8-14 yaş 100 metre serbest bayanlarda Gülistan İnce, 15 yaş üstü 50 metre bayanlar kelebekte Özlem Baykız, 15 yaş üstü 50 metre sırtüstü bayanlarda Özlem Gülsüm birinci oldular. Birincilik kazanan sporcuların Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecekleri belirtildi.

50 YARIŞTA 43 BİRİNCİLİK

Bu arada, Bedensel Engelliler Türkiye yüzme Şampiyonası ve Milli Takım Seçmelerine 23 yüzücü ile katılan Kahramanmaraşlı engelliler, bütün madalyaları yine topladı. Yapılan 50 yarışta, 43 birincilik, 14 ikincilik, 4 üçüncülük çıkardı ve toplam 75 madalyanın 61 ini aldılar.

Taraflı tarafsız herkesin bedensel engelliler sporunda Türkiye’de Kahramanmaraş’ın tek rakibinin sadece Kahramanmaraş olduğunu söyleyen Bedensel ve Görme Engelliler Yüzme Milli Takım Antrenörü Osman Çullu, “Uzun zamandır yapmış olduğumuz çalışmaların karşılığı olarak elde edilen dereceleri herkes takdir etmiştir. Alamadığımız 7 yarıştaki birinciliklerin nedeni ise o engel sınıfında sporcumuzun olmamasıdır” dedi. Çullu, şu bilgileri verdi:

“26 Haziran – 5 Temmuz Tarihleri arasında İtalya da yapılacak Akdeniz Oyunlarında, 14-25 Ekim 2009 tarihleri arasında İceland yapılacak Avrupa Yüzme Şampiyonasında ve 25 Kasım-12 Aralık 2009 tarihleri arasında Brezilya da yapılacak Kısa Kulvar Dünya Yüzme Şampiyonasında Milli Takımımızı Kahramanmaraşlı sporcular oluşturacak. Engelliler sporu gerçekten çok zor bir branştır. Burada bir ekip çalışmasının yapılması gerekir. Ekip olarak Antrenör arkadaşlarım Ahmet Kapukaya ve Bekir Yaman’ın bana destek olmaları başarımızdaki en büyük olaydır.

Bu başarının esas etkenlerinden birisi de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüdür. Türkiye’de eşine az rastlanır bir şekilde tesislerini ücretsiz engellilerin hizmetine sunmasıdır. Ortada güzel bir iyi niyet vardır. Bu da Kabul ettiğimiz Engellileri hem spor amaçlı hem de tedavi amaçlı alıyoruz. Hiçbir Engelliyi geri göndermiyoruz. Yaşı uygun bütün engellileri de bekliyoruz. Rekor seviyede bir sporcu ordusu kurduk. Başarılarımız sürecek. Önümüzdeki dönemde çalışmalarımıza 300 ün üzerinde daha katılım olacak. Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığımız engelliler listesini tesislere davet edeceğiz.

Bize bu konuda en büyük desteği sağlayan ve Türkiye engelliler sporunun lokomotifi olacak engelliler yüzme havuzunu hayata geçiren ve sporcularımızın çalışmalara katılması için servis tahsis eden Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Poyraz’a bütün Engelliler adına teşekkür ediyorum. Tesis tamamlandığında engelliler yüzmesinin Avrupa ve dünyada da Kahramanmaraş ismi yankı bulacaktır.

Kulüp olarak sadece yüzme yapmıyoruz. Bedensel, görme ve zihinsel engelliler de Olimpik 9 branşta faaliyetimiz sürmektedir. İşte bunlardan yen bi başarıda Görme Engelliler Türkiye Judo şampiyonasında aldığımız derecedir. Bir sporcumuz Türkiye İkincisi, bir sporcumuz da Türkiye dördüncüsü olmuştur. 4-5 Nisan 2009 tarihinde İl olarak Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası yapacağız. Bütün illere yazı gönderildi. İller kendi imkânları ile gelecekler. Biz yemek ve konaklamayı sağlayacağız. Bize yemek, konaklama ve hediyeler konusunda destek olacak kişi ve kurumlardan haber bekliyoruz. Daha doğrusu Engellilerimizin başarısında herkesin yardımına ihtiyacımız var. Böyle bir organizasyon Türkiye’de ilk olacak. Havuzumuzun faaliyete geçmesinden sonra bu organizasyon Uluslar arası olacak” (Akşam Postası - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2009, 07:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67