Bizimkilere KMS'nin kapısı kapalı!

Bizimkilere KMS'nin kapısı kapalı!

Kahramanmaraşspor, daha önce hiçbir takımda tek başına sorumluluk almamış bir ismi göreve getirirken; aynı şartları taşıyan bu kentin insanlarına yine şans vermedi…

Kahramanmaraşspor, günler süren bir beklemenin ardından teknik patron krizini çözümleyerek, Mehmet Şahan’ın sözleşmesini fesh etmesiyle birlikte de takımın başına Recep Aydemir’i teknik sorumlu olarak getirdi.

Geçen yıl beklenmedik bir şekilde yönetim, teknik heyet ve futbolcu bazında adeta istikrarsızlık sembolü haline gelen ve bu istikrarsızlığın sonunda da kendini TFF Üçüncü Ligi’nde bulan Kırmızı-beyazlı ekip, yeniden dirilmenin yollarını arıyor. Geçen sezon son 8 haftada 1,5 sezonluk sözleşme imzalanarak takımın başına getirilen Mehmet Şahan ile kulüp başkanı Ali Sercan Saraylı arasında yaşanan gerginlik sonuçlandırıldı ve Şahan sözleşmesini feshetmeyi kabul etti.

Yeni sezonda Şahan ile çalışmak istemeyen Saraylı ve yönetimi, öncelikle bu krizi çözmenin yollarını ararken daha önce de Kahramanmaraşspor Yönetiminde görev almış isimlerin devreye girmesi ile Şahan ikna edildi. Dün kente gelen ve yönetimle son kez görüşen Mehmet Şahan, sözleşmesini fesh etmeyi kabul ederken, gazetemize yaptığı özel açıklamada “Benim amacım Kahramanmaraşspor’un önünü açmak. Elbette yeni sezonda da takımın başında olmak isterdim. Ama şartlar el vermeyince olmadı!” diyerek, Kırmızı-beyazlı ekiple yollarını ayırdığını söyledi.

İMPARATOR GİTTİ, SANCHEZ GELDİ

Kahramanmaraşspor’da ilk görev yaptığı 1998-1999 Sezonunda taraftarlar arasında “İmparator” diye anılan ve Kırmızı-beyazlı kulübün tarihine ilk kez tüm sezon boyunca görev yapan ilk teknik adam olarak geçen Mehmet Şahan, dün yönetimle yaptığı görüşmenin ardından sözleşmesini fesh etti.

Kulübe yakın kaynaklar Şahan’ın bu sezonda da görev yapması halinde yaklaşık 350 bin YTL para alacağını belirterek, anlaşmanın karşılıklı olarak fesh edildiğini bildirdiler. Şahan; Kahramanmaraşspor Üçüncü Ligde bulunduğu 1998-1999 sezonunun ardından, İkinci Lig’de de 2001-2002 Sezonunun ikinci yarısında ikinci kez görev yapmıştı. Mehmet Şahan, geçen sezon da son 8 haftada Kahramanmaraşspor’da görev üstlenmişti.

Bu arada; Kahramanmaraşspor’da top koşturduğu yıllarda Meksikalı Ünlü Futbolcu Hugo Sanchez Marquez’e benzerliği ve futbol stili nedeniyle “Sanchez” lakabı verilen eski futbolculardan Recep Aydemir de, Şahan’ın ayrılmasının ardından Kahramanmaraşspor’a teknik sorumlu olarak getirildi. GASKİSpor’un teknik sorumlusu Faik Demir’in de isminin geçmesine rağmen tercihini Aydemir’den yana kullanan yönetim, geçen hafta içerisinde kente davet ettiği Aydemir’in görüşleri doğrultusunda da transfer çalışmalarını başlattı.

Kahramanmaraşspor’da forma giydiği dönemlerde takım kaptanlığına kadar yükselen Recep Aydemir; beyefendi ve uyumlu kişiliği ile tanınıyor. Taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Aydemir; antrenörlük yaşamına 2002-2003 Sezonunda Bülent Topuzoğlu’nun yardımcısı olarak Kahramanmaraşspor da başladı. 2003-2004 Sezonunda hiçbir takımda görev yapmayan ve 2004-2005 Sezonunda Cizrespor’un alt yapı teknik sorumlusu olarak görev yapan Aydemir; 2005-2006 Sezonunda da çalışmadı. Taraftar arasında Sanchez Recep olarak bilinen Aydemir, 2006-2007 ve 2007-2008 Sezonunda Adanaspor’da Altyapı Antrenörü olarak çalıştı.

BİZİMKİLERE YİNE ŞANS VERİLMEDİ

Öte yandan Kahramanmaraşspor yönetiminin teknik heyet sorumlusu tercihi, futbol kamuoyunun tepkisine neden oldu. Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği teknik direktör ve antrenörler görmezden gelinirken, Üçüncü Lig de bile Kahramanmaraşlı teknik direktörlere şans verilmemesinin anlamsız olduğu belirtiliyor.

Kahramanmaraş’ta Ejder Orak, teknik direktör diplomasına sahip tek isim olarak bulunurken; Hamdi Dereli, Mesut Çanak, Ferhat Özdemir, Fethi Çokkeser, Halil Yücel, Osman Bozkurt, Sait Akay gibi isimler bulunuyor. Ejder Orak’a teklif bile götürülmediği öğrenilirken; Hamdi Dereli ve Ferhat Özdemir’in ise üniversitedeki görevleri, Sait Akay’ın ise eğitimcilik görevi nedeniyle teklif edilse dahi görevi kabul etmeyecekleri biliniyor. Mesut Çanak’ın da şu anda yürüttüğü Sezal Spor Kompleksi İşletme Müdürlüğü görevi nedeniyle böyle bir görevi kabul etmeme yanlısı olduğu da öğrenildi.

Ancak Fethi Çokkeser’e hiçbir teklif yapılmazken; Halil Yücel’e de Kahramanmaraşspor ile sözleşmeli yardımcı antrenör olması nedeniyle böyle bir teklif yapılmadığı öğrenildi. Osman Bozkurt’un ise kursu yeni bitirmiş olması nedeniyle görev üstlenemeyeceği vurgulandı.

Kahramanmaraş’taki futbol otoriteleri; Recep Aydemir ile aynı şartları taşımalarına rağmen Kahramanmaraş’lı antrenörlerin tercih edilmemesinin Kahramanmaraş futbolunun gelişmemesindeki en büyük engel olduğunu vurgulayarak; şu görüşü savunuyorlar:

“Kahramanmaraşspor’da yönetimler, Kahramanmaraşlı antrenörlere sahip çıkmadığı sürece futbolumuzun gelişmesinden bahsedilemez. Hiç kimse bunu göz ardı etmemelidir. Takım üçüncü lige düşse de anlaşılan bizim antrenörlerimiz hiçbir zaman Kahramanmaraşspor da teknik sorumlu olarak görev alamayacaklar. Halbuki, bu bir fırsattı ve Kahramanmaraşlı antrenörler çok rahat Üçüncü Ligde bu takımı taşıyabilirlerdi. Ama görüyoruz ki Kahramanmaraşlı antrenörler bu haktan hep yoksun kalacaklar.”

KİM NERDE GÖREV YAPMIŞTI?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinde yer alan teknik adam bilgilerine göre;
Kahramanmaraşlı teknik adamlardan Ejder Orak; 1992-1993 Sezonunda profesyonel takım antrenörü olarak görev yaptığı Kahramanmaraşspor’da 1995-1996 Sezonunun ikinci yarısında ve 1996-1997 Sezonunda da teknik sorumlu olarak tek başına sorumluluk üstlendi. Hamdi Dereli de; yine aynı şekilde 1993-1994 Sezonunda 7 aylık bölümünde profesyonel takım teknik sorumlusu olarak görev üstlendiği Kahramanmaraşspor da, 1995-1996 Sezonunun ikinci yarısında profesyonel takım antrenörü ve 1997-1998 Sezonunun ikinci yarısında da profesyonel takım teknik sorumlusu olarak görev üstlendi.

1991-1992 Sezonunda Kahramanmaraşspor’da profesyonel takım antrenörü olarak çalışan Mesut Çanak ise, daha sonra sırasıyla 1992-1993 Sezonunda Erzurumspor’da, 1993-1994 Sezonunda Kahramanaraşspor’da, 1994-1995 Sezonunda Erzurumspor’da profesyonel takım antrenörü olarak çalıştı. Çanak; 1995-1996 Sezonunda Bingölspor, 1996-1997 Sezonunda Bayburtspor, 1997-1998 Sezonunda Bingölspor’da teknik sorumlu olarak çalışırken; 1999-2000 Sezonunun ikinci yarısında ve 2000-2001 Sezonunun ilk yarısında teknik sorumlu olarak Kahramanmaraşspor’da çalıştı.

Fethi Çokkeser de 1996-1997 Sezonunun 7 aylık bölümü ile 1997-1998 Sezonunun tamamında Kırmızı-beyazlı takımda profesyonel takım antrenörü olarak görev yaparken; Ferhat Özdemir ise 2007-2008 Sezonunun tamamında profesyonel takım teknik sorumlusu ve alt yapı teknik sorumlusu olarak Kahramanmaraşspor’da görev üstlendi. Halil Yücel 2005-2006 Sezonunun ikinci yarısında MKE Kırıkkalespor da ve 2006-2007 Sezonunda da Kahramanmaraşspor’da alt yapı teknik sorumlusu olarak görev üstlenirken; 2007-2008 Sezonunda Kahramanmaraş Belediyespor’da teknik sorumlu ve 2007-2008 Sezonunun ikinci yarısında da Kahramanmaraşspor’da profesyonel takım antrenörü olarak görev yaptı.

Sait Akay da, 1990-1991 Sezonunda Adıyamanspor da profesyonel takım antrenörlüğünün ardından uzun süre görev yapmadı ve son olarak da 1997-1998 ve 1998-1999 sezonlarında Yeşil-sarılı ekipte alt yapı antrenörü olarak görev yaptı. Geçen sezon ilk yarıda Kahramanmaraşspor’da forma giyen Osman Bozkurt ise TFF-TÜFAD İşbirliği ile düzenlenen son A Diploma Kursu’ndan mezun olduğu için henüz hiçbir kulüpte çalışmadı.

Bu arada TFF kayıtlarına göre; 1996 yılından bugüne kadar Kahramanmaraşspor’da profesyonel takım teknik sorumlusu olarak Ejder Orak, Hamdi Dereli, Muzaffer Özkan, Mesut Çanak, Tevfik Birkan, Turhan Sofuoğlu, Ferhat Özdemir, Şenol Fidan ve Mehmet Şahan; profesyonel takım antrenörü olarak Fethi Çokkeser, Mehmet Şükrü Parsıloğlu, İhsan Erkan, Hüseyin Yenikan, Mehmet Semih Ağra, Halil Yücel ve Mehmet Kenan Öztürk; alt yapı teknik sorumlusu olarak Bülent Okyaz, alt yapı antrenörü olarak Mustafa Arguz, süper gençler ligi antrenörü olarak Muhittin Selami Parsıloğlu ve Hüseyin Azgın, kaleci antrenörü olarak Ahmet Bayrakçı; amatör takım antrenörü olarak Ali Kılavuz; masör olarak da Celalettin Yenibertiz ve Zülkif Kara görev yaptılar. (Akşam Postası Gazetesi'nden alınmıştır.) (www.kanal46.tv)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2008, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66