Büyük şehire büyük spor tesisi yapılıyor..

Büyük şehire büyük spor tesisi yapılıyor..

2011 yılı içerisinde gündeme gelen ve Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün üstün gayretleriyle çalışmaları başlayan dev spor tesisinin planlama çalışmaları tamamlandı.


Büyükşehir olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Kahramanmaraş, büyük yatırımlara da kavuşmaya başladı. Özellikle spor alanları bakımından birçok ilin gerisinde kalan Kahramanmaraş’a, son 30 yılın en büyük spor tesisinin planlaması yapıldı. 1 tartan pist atletizm sahası, 1 sentetik futbol sahası, 3 aşamalı büyük spor salonu ve tenis kortları olmak üzere büyük bir tesise kavuşacak olan Kahramanmaraş, tesis bakımından zenginleşerek birçok ilin de önüne geçmiş oldu.


Bu tesislerin yapılacağı alanda önceki gün incelemelerde bulunan Spor Genel Müdürlüğü yetkilileri, alanın büyüklüğüne ve tartan atletizm pistinin yapılacağı alanda bir tribün bulunmasının çok büyük avantaj olduğunu dile getirdi. Tartan atletizm pistinin var olan tribün sayesinde uluslararası müsabakaları rahatlıkla kaldıra bileceğini dile getiren yetkililer, bunun Kahramanmaraş için çok büyük bir kazanç olduğunu ifade etti. Aynı şekilde 9 ile daha atletizm pisti yapmayı planladıklarını ifade eden yetkililer, Kahramanmaraş’ın tribün ve geniş alan sayesinde diğer illerin önüne geçtiğini vurguladı.


Konu hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulunan Spor Genel Müdürlüğü Açık Spor Tesisleri Şube Müdürü Salih Kaplan, Kahramanmaraş’ın çok önemli bir tesise kavuşacağını belirtti. Alanın genişliği konusundaki hayranlığını dile getiren Kaplan, Kahramanmaraşlı yetkililere böyle bir alanı sporcuların hizmetine verdikleri için teşekkür etti. Kaplan, konu hakkında şunları söyledi: “2011 yılında teklif ettiğimiz olimpik atletizm tesislerini hayata geçirmek için Kahramanmaraş’a geldik. Tesisi yapacağımız alanda incelemelerde bulunduk ve yerin tesis için çok uygun olduğunu tespit ettik. Bizim için bir atletizm pisti bu kadar uygun olurdu diye düşünüyorum. Bu yeri bize temin eden sayın valimize çok teşekkür ediyoruz. Belirlenen bu alana Kahramanmaraş için çok önemli olabilecek bir atletizm pisti kazandıracağız. Ayrıca yapılacak olan pist sertifikalı olacak. Yani uluslararası müsabakalar bu pistimizde rahatlıkla yapıla bilecek.”

ULUSLARARASI MÜSABAKALAR YAPILABİLİR
Yapılacak olan atletizm sahasında uluslararası müsabakaların rahatlıkla yapıla bileceğini dile getiren Kaplan, konunun önemini şu ifadelerle anlattı: “Biz atletizm pistlerimizi genelde antrenman ve bölgesel müsabaka amaçlı planlıyoruz. Türkiye genelinde yaptığımız pistlerin çoğu da bu şekilde oldu. Ancak Kahramanmaraş’ta pistin yapılacağı alanda büyük bir tribünün olması bizim için çok büyük bir avantajdır. Hem seyirci kapasitesi bakımından, hem de tribünün altında bulunan soyunma odası, hakem odası gibi mahallerin olması, buraya uluslararası müsabakaları kazandıracaktır. Atletizm stadyumlarımız Türkiye’de mevcut ancak yeni yaptığımız pistler arasında Kahramanmaraş’a yapacağımız pist bir ilk olacak.”

HAZİRAN AYINDA BAŞLAYACAK
Planlamanın tamamlandığını belirten Kaplan, sadece Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün çalışmalarının kaldığını belirtti. İl Müdürlüğünün de çalışmalarını Haziran ayında tamamlayacağını belirten Kaplan, şunları söyledi: “Alanın projelendirme çalışmalarına ivedi bir şekilde başlayacağız. Yerinde tespit yapmak için Kahramanmaraş’a geldik. Alana neler yapıla bileceği konusunda tespitlerde bulunacağız ve notlarımızı alacağız. Burada yapacağımız işlemlerin ardından Mart yada Nisan proje çalışmalarını sona ulaştırırız. Alanımızın imarda küçük bir sorunu mevcut, hem bu neden den hem de plan baskı sürelerinden dolayı bir gecikme olacak. Tabi o sorun bizden kaynaklanan bir sorun değil, prosedürle alakalı. Tüm işlemlerin Haziran ayında biteceği söylendi. 2012 yılı içerisinde projeye başladığımız zaman 2013 yılının yaz sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca aynı şekilde atletizm pisti yaptığımız 9 il daha var. Ancak dediğim gibi Kahramanmaraş’ın tribün ve kullanıla bilir alan bakımından o illerden daha şanslı. Tesisimiz Kahramanmaraş için çok iyi bir tesis olacak. İnşallah şehir için hayırlı uğurlu olur.”


“KAHRAMANMARAŞ’IN SPORCU POTANSİYELİNİ BİLİYORUZ”
Kahramanmaraşspor sporcu potansiyelini bildiklerini ifade eden Kaplan, şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ın sporcu potansiyelini çok iyi biliyoruz. Kahramanmaraş’ta spora olan ilginin ve yoğunluğun farkındayız. Atletizm pistinin burada planlanmasının en temel nedenlerinden bir tanesi de bu yoğunluktu. Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı bu konuda çok büyük gayretlerde bulundu. Ziraat mühendisi olan arkadaşımız Teyfik bey, bizimle birlikte incelemelerde bulunuyor kendisi de Kahramanmaraşlıdır. Oda Kahramanmaraş’taki bu ihtiyacı bildiği için konu ile ilgili büyük gayret gösterdi. Ayrıca sayın bakanımız spor aşığı bir insan olduğu için gerekli çalışmalar ile ilgili müthiş gayretler gösteriyor.”

SON 30 YILIN EN BÜYÜK SPOR YATIRIMI BAŞLIYOR
Kahramanmaraş’ı spor yatırımlarına ve sportif hizmetlere kavuşturmak için üstün bir hizmet sergileyen Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı’da yapılacak olan hizmeti anlattı. Şehrin çok önemli bir hizmete daha kavuşacağını dile getiren Kabakcı, son 30 yılın en büyük ve en önemli spor yatırımının planlanmasının tamamlandığını söyledi. Yeni Otobüs terminalinin arka kısmında yapılması planlanan tesisin Kahramanmaraş’ın tesis ihtiyacını önemli ölçüde gidereceğini hatırlatan Kabakcı, gazetemize konu hakkında şunları anlattı: “Daha önce de belirttiğim gibi 2011 yılından itibaren Kahramanmaraş’a son 30 yılın spor yatırımları yapıldı. Bu durum hem Kahramanmaraş hem de bölge adına sevindirici bir durumdur. Genel müdürlüğümüzden tesis şube müdürlerimiz ve vekilleri tesislerin yapılacağı alanları bizzat yerinde incelemek için Kahramanmaraş’a geldiler. Bizler de hem tartan atletizm pisti için, hem sentetik futbol sahası, hem tenis kortları ve hem de 8 Mart 2012’de gerçekleşecek olan büyük spor salonunun ihalesi için de yer tespiti yapıldı. O yüzden bu konu ile ilgili Kahramanmaraş’a gelen teknik ekibimize teşekkür ediyoruz. Bu yatırımların alınmasında ve verilmesinde emeği geçen değerli büyüklerimize teşekkür ediyorum. Özellikle sayın valimize ve belediye başkanımıza bu konuda teşekkür etmek istiyorum.”

KAHRAMANMARAŞ’IN YENİ BİR SPOR MERKEZİ OLACAK
“Bu bölge Kahramanmaraş için önemli bir spor kompleksi olma yolunda ilerliyor. Çünkü bu gün Kahramanmaraş’ta en büyük sıkıntı arsa üretmektir. Bu arazi 108 dönümlük bir alandır. Batıpark ve 12 Şubat tesislerinden sonra burası da Kahramanmaraş’ın spor merkezi olacak. Şehir merkezinden buraya gelirken dakika tuttum, tesisimizin bulunduğu yer ile şehir merkezinin arası 3 dakika sürdü. Bölgede yapılması planlanan çevre yollarıyla burasının kavşak olacağını ve ulaşımın daha da kolaylaşacağını düşünüyorum. Bu tarihi bir olaydır. Tartan atletizm sahası için gerekli incelemelerde bulunuldu ve alanın çok uygun olduğunu söylediler. Burasının tam tesis olduğunu söyledik çünkü tartan atletizm sahasının güneyine sentetik futbol sahası yapılacak, her ikisinin karşısına 3’lü spor salonu yapılacak, bu alanların yanlarına da tenis kortları yapılacak. Tabi bunlar yapıldıktan sonra spor alanı yapmak için yerimiz kalıyor. Bu alanlarında planlamasını yaparak buranın tam bir spor tesisi olması için her şeyi yapacağız. Bu nedenle Genlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak böyle bir tesise kavuşacağımız için çok mutluyuz.”

YATIRIMLAR BİZİ BİRÇOK İLİN ÖNÜNE TAŞIYACAK
“Kahramanmaraş olarak böyle bir yatırıma kavuştuğumuz için çok mutlu olduğumuzu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Kavuşacağımız bu yatırımlar tesis bakımından gerisinde kaldığımız birçok ilin önüne taşıyacak. Şehrimizin gençliğine ve sporda daha da gelişmesine vesile olacak bir proje başlıyor. Ben bu konuda emeği geçen insanlara tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Kahramanmaraş’ın her geçen gün gelişen sporunu daha da zirveye taşıyacağız. Yapılan tesisler geçmişte hayal bile edilemeyen yatırımlardı. Bu tesislere kavuşmamız bize çok fazla artı sağlayacaktır. Biz alanın yer ile ilgili gerekli imar çalışmalarını yaptık, çok kısa sürede ihale aşamasına getirildi. Ankara’dan gelen heyet yer tespitini gerçekleştirdikten sonra hemen ihale sürecine gireceğiz. Bir buçuk yıl içerisinde burasının büyük ölçüde tamamlanacağını düşünüyorum. Görmüş olduğumuz boş arazinin yerinde devasa spor tesisi olacak. Eğer planladığımız şekilde devam ederse 2014’ün başında burada çok güzel bir tesis olacağını düşünüyorum.”

TESİSLERE ESKİ SPORCULARIMIZIN İSMİ VERİLE BİLİR
“Genel müdürlüğümüzün tesislerin isimleriyle ilgili bir yönetmeliği var. Biz genel müdürlüğümüzün vermiş olduğu bu yönetmeliğin dışına çıkamıyoruz. Tesislere ismi verilecek sporcunun dünya ve Avrupa çapında başarılı olması, spora gerekli sponsorluğu yapa bilen kişiler olması ve sporun içerisinden gelen kişilerin isimleri tesislere verile bilir. Bu konu hakkında bir planlama kesinlikle yapacağız. Her tesisimizin isim mutlaka olacak. Bununla ilgili ilerleyen zamanlarda çalışmalar yapacağız.”


Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63