FLAŞ: Rıdvan gözaltında, Tanju ifade verdi!

FLAŞ: Rıdvan gözaltında, Tanju ifade verdi!

Telekulak operasyonu kapsamında eski milli futbolcu Rıdvan Dilmen gözaltına alındı.

İstanbul başta olmak üzere 4 ilde bir suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda, eski milli futbolcu ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen'in de aralarında bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 2 yıla yakın süren teknik ve fiziki takip, bu sabah operasyona dönüştü. İstanbul başta olmak üzere 4 ilde tespit edilen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında eski futbolcu Rıdvan Dilmen'in de bulunduğu 36 kişi yakalandı.

Gözaltına alınan bu kişilerin, tanınmış kişi ve iş adamlarının telefonlarının izinsiz dinlenilmesiyle alakalı oldukları iddia edildi.

Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında eski milli futbolcu Tanju Çolak'ın da ifadesine başvuruldu.

Çolak, yaklaşık bir saat kaldığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ayrılırken basın mensuplarının soruları üzerine, ''Sabah 08.30'da aradılar. Gelip ifade verdim. Benim telefonlarımı dinlemişler. Mağdurum. Mağdur olarak geldim. 'Şikayetçimisiniz' dediler, şikayetçi olduğumu bildirdim. Bu olay futbolda şikeyle alakalı değil. Gizlilik kararı var konuşamıyorum'' dedi.

RIDVAN BENİM ARKADAŞIM

Çolak basın mensuplarının “Rıdvan'dan şikâyetçi oldunuz mu?” sorusuna ise “Rıdvan benim arkadaşım. Ondan şikayetçi olmadım. Ben buraya geldiğimde Rıdvan'ın olduğunu bilmiyordum. Öğrenince avukatıma talimat verdim. Rıdvan'a avukatımı verdim” diye cevap verdi.

TANJU ‘ZİYARETE GELDİM’ DEMİŞTİ

Eski futbolcu Tanju Çolak saat 09.30 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne avukatıyla birlikte gelmiş ve gazetecilerin “İfade vermek için mi geldiniz” sorularına "Hayır. Ziyarete geldim, 3. kata çıkıyorum demişti.

-RIDVAN'LA BİRLİKTE TANINMIŞ İSİMLER VAR-

24 kişinin sorgusu sürekken Antalya'da da 4 kişi gözaltına alındı. Operasyonla ilgili konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, gözaltına alınanlardan bazılarının toplum tarafından tanınan kişiler olduğunu, bunların zamanı gelince açıklanacağını söyledi. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Cengiz Pınarbaşı'nın da gözaltına alındığı belirtildi.

Yine aynı soruşturma kapsamında mağdurlar arasında yer alan eski milli futbolculardan Tanju Çolak da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek müşteki sıfatıyla ifade verdi.

Çıkışta gazetecilerin soruların yanıtlayan Tanju Çolak "Beni aradılar, gelip ifade verdim. Beni de dinlemişler, şikayetçiyim" dedi.

Çolak, "Rıdvan Dilmen'den şikayetçi oldunuz mu" sorusuna ise "Hayır, burada olduğunu bilmiyordum. Rıdvan benim arkadaşım. Ondan şikayetçi olmadım" diye konuştu.

24 KİŞİ GÖZALTINDA

Polis teşkilatının 165. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ümraniye Polis Ormanı’nda ağaç dikme bayramına katılan Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın son operasyonun yasadışı dışı dinleme ile ilgili olduğunu söyledi.

Kuruluşun 165. yılı dolayısıyla yaptığı konuşmanın ardından sembolik olarak bir ağaç diken Hüseyin Çapkın, daha sonra son operasyonla ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı.

TANINMIŞ KİŞİLER VAR

Çapkın, bir gazetecinin “Aralarında Rıdvan Dilmen’in de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bir operasyon yapıldı. Bu operasyonla ilgili neler söyleyeceksiniz?“ sorusuna, “Bizim zaman zaman planlı operasyonlarımız olur ve sık sık olur. Bu da onlardan biridir. Gözaltına alınanların bazıları toplumun tanıdığı kişiler. Ama bunu zamanı gelince öğreneceksiniz“dedi.

Çapkın, bir gazetecinin, “Operasyonun yasadışı dinleme ile ilgili söyleniyor“ sorusuna ise “Evet işlenen fiillerden biri de budur, özeti budur. Operasyonla ilgili 24 kişi gözaltında. Çalışmalarımıza göre bu çerçevede gözaltı rakamı artabilir“ dedi.

Çapkın, "Planlı bir operasyondu. 24 kişi gözaltına alındı" dedi. Çapkın, gazetecilerin Rıdvan Dilmen de gözaltında mı' sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

ANTALYA'YA DA SIÇRADI

Telekulak operasyonu kapsamında gözaltına alınan 24 kişinin sorgusu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sürerken, Antalya'da da olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

İŞADAMLARINA TEHDİT

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatlı yazıyla Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde gözaltına alınan 4 kişi, Antalya'ya getirildi. Operasyon kapsamında Organize Suçlar Büro Amirliği'ne getirilen 1'i kadın 3 kişi ise bilgi sahibi olarak ifade verecek.

İstanbul polisinin 2 yıl süren teknik izleme ve takibinin ardından bu sabah yapılan operasyonda gözaltına alınan çetenin liderliğini, Mehmet Y.'nin yaptığı belirlendi. İşadamlarını, ailelerini, iş ve özel ilişkilerini ve ünlü kişileri dinledikleri iddia edilen zanlıların suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte liderlik yapmak, örgüt üyesi olmak, örgüt faaliyetleri kapsamında yasa dışı dinleme yapmak, dolandırıcılık ve kendilerini polis olarak tanıtmak gibi suçlar nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.

Çete üyelerinin aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu kişilerin özel görüşmelerini yasa dışı yollarla dinleyip şantaj yaptıkları, para karşılığı dinleme yaptıkları, eşinden, iş ortağından şüphelenen kişilerin çeteye yasa dışı dinleme yapması için para verdiği iddiaları bulunuyor.

2 YIL TEKNİK TAKİP YAPILDI

Zanlıların işadamlarının ailelerini, özel yaşamlarını ve iş ilişkilerini, ünlü kişilerin telefonlarını dinlediği öne sürüldü.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 2 yıla yakın süren teknik ve fiziki takibin ardından bu sabah erken saatlerde harekete geçti. İstanbul başta olmak üzere 4 ilde tespit edilen adreslere düzenlenen operasyonda aralarında eski futbolcu Rıdvan Dilmen'in de bulunduğu 24 kişiyi gözaltına aldı. Telekulak çetesi olduğu belirtilen zanlıların 2 yıl içinde tanınmış kişileri ve işadamlarının telefonunu dinlediği belirtildi.

ÇOLAK: BENİ DE DİNLEMİŞLER

Eski milli futbolcu Tanju Çolak, 09.30'da Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. Bir saat süren işlemlerin ardından emniyetten ayrılan Çolak gazetecilerin soruları üzerine, “Sabah 08.30'da beni aradılar. Gelip ifade verdim. Benim telefonlarımı dinlemişler. Mağdurum. Mağdur olarak geldim. ‘Şikâyetçi misiniz?’ dediler. Şikayetçi oldum. Bu olay futbolla şikeyle alakalı değil. Gizlilik kararı var, konuşamıyorum” dedi.

RIDVAN BENİM ARKADAŞIM

Çolak basın mensuplarının “Rıdvan'dan şikâyetçi oldunuz mu?” sorusuna ise “Rıdvan benim arkadaşım. Ondan şikâyetçi olmadım. Ben buraya geldiğimde Rıdvan'ın olduğunu bilmiyordum. Öğrenince avukatıma talimat verdim. Rıdvan'a avukatımı verdim” diye cevap verdi.

Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.(Mynet)


Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2010, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66