Güreşçiler olimpiyatlara hazırlanıyor

Güreşçiler olimpiyatlara hazırlanıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünün 19 ilde başlattığı Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) projesi kapsamında seçilen 32 güreşçi, olimpiyat hazırlıklarını Kahramanmaraş'ta sürdürüyor.


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye yıldızlar güreş şampiyonalarında dereceye giren elit sporcular, olimpiyat hazırlıklarını Kahramanmaraş'ta sürdürüyor. 


Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünün 19 ilde başlattığı Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) projesi kapsamında seçilen 32 güreşçi, çalışmalarına Kahramanmaraş'ta devam ediyor. Ülke genelinde gerçekleştirilen şampiyonalarda derece yapan güreşçiler arasından tespit edilen sporcular, antrenörleri eşliğinde haftanın 6 günü Batıpark Spor Salonu'nda ter döküyor.


Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen sporcular eğitimlerine de bu kentte devam ediyor. Turizm Otelcilik Meslek Lisesinin uygulama otelinde barınan güreşçiler, sabah okula gidiyor öğleden sonra ise antrenmanlara katılıyor.  


Eğitmenlerinden güreşin inceliklerini öğrenen sporcular, Türkiye'yi olimpiyatlarda en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.


Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı Ali İhsan Kabakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TOHM projesinin sonuçlarının en kısa zamanda alınacağına inandığını söyledi.


Geleceğin güreşçilerinin Kahramanmaraş'ta yetiştiğini vurgulayan Kabakçı, elit sporculara ellerinden geldiğince destek olmaya çalıştıklarını dile getirdi. 


Projeyle olimpiyatlarda daha çok madalya kazanmasının amaçlandığını ifade eden Kabakçı, şunları kaydetti:


"Kentimizde misafir ettiğimiz sporcular gerçekten çok yetenekli ve Türkiye şampiyonalarında gösterdikleri performans da bunu gösteriyor. Bu proje esasında 2016 olimpiyatlarına yönelik hazırlandı ancak devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca geçmişte şampiyonlar çıkarmış bir kentte böylesi bir çalışmanın yapılıyor olması bizler için ayrı bir gurur kaynağı."


Antrenör Niyami Dağlar ise yıldızlar güreş şampiyonalarından seçilen sporcuları uluslararası müsabakalara hazırladıklarını söyledi. 


Çalışmalara 4 antrenörün katıldığını vurgulayan Dağlar, "Bu sporcularımızın 2020 olimpiyatlarında başarılı olmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Haftanın 6 günü en iyi şekilde çalışıyoruz. İnşallah burada başarılı güreşçiler çıkacaktır" diye konuştu. 


Sporculardan Muhammed Kahraman ise Kastamonu'da gerçekleştirilen güreş turnuvasında Türkiye birincisi olduğunu hatırlattı. Projenin Kahramanmaraş'ta uygulamasından memnun olduklarını ifade eden Kahraman, "Çünkü Kahramanmaraş halkı güreşi seviyor" dedi. 


Enes Durmaz da başarısında dolayı TOHM'a seçildiğini belirtti. 


Olimpiyatlarda madalya kazanmayı amaçladığını vurgulayan Durmaz, "Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Türk bayrağını dalgalandırmak için elimden geleni en iyisini yapacağım. Bizlere tüm imkanlar sağlanıyor. Yemeden içmeye, konaklamadan maddi desteğe kadar burada her şey çok güzel."


Sefa Öztürk de en iyi sporcuların Kahramanmaraş'ta eğitildiğini belirtti. 


Türk güreşini daha iyi yerlere taşımak için mücadele ettiklerini vurgulayan Öztürk,  "Çalışmalarımızı takım halinde devam ettiriyoruz. Burada her şey mükemmel" ifadeleri kullandı.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63