Ralli parkurunda Kahramanmaraş ta var!...

Ralli parkurunda Kahramanmaraş ta var!...

Dünyanın en eğlenceli otomobil yarışı 'Allgeau-Orient Rallye' 29 Nisan 2010 tarihinde başlıyor. 2006 yılından beri her yıl düzenlenen rallide, bu yıl ilk defa bir Türk Takımı da bulunuyor.

Almanya'nın Allgeau şehrinden başlayıp Ürdün'ün başkenti Amman'da sona erecek ralliye bu yıl Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli Avrupa ülkelerinden 630 yarışçı 315 otomobille katılıyor.

Toplam 6 bin 600 kilometreden oluşan rallinin parkuru Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye, Suriye ve Ürdün topraklarından geçiyor.

Yaklaşık 2 bin kilometreyle, rallinin en uzun parkurunu oluşturan Türkiye etabı ise şu şehirleri kapsıyor: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis.

Her yıl olduğu gibi, yarıştan çok bir şenlik havasında geçmesi beklenen organizasyon, kültürler arası iletişim ve paylaşımın geliştirilmesini hedefliyor.

Birleşmiş Milletler'in ve Dünya Gıda Örgütü'nün ana sponsorluğunu yaptığı Allgäu-Orient Rallye, 12 Mayıs 2010 tarihinde Amman'da yapılacak bir dostluk partisiyle sona eriyor ve rallinin birincisine ödül olarak bir deve veriliyor.

Ralliye katılan Türk Takımı'nın kaptanı Nadir Serin, bu yılki güzergahın öncekilere göre daha farklı olduğunu belirterek, yarışmanın Almanya'da 29 Nisan'da bütün yarışmacıların toplanacağı bir partiyle başlayacağını ve 30 Nisan'da yola çıkılacağını söyledi. Yarışmaya toplam 8 ülkeden 105 takımın olduğunu belirten Serin, her takımda üç araba ve her arabada iki yarışmacı olduğu bilgisini verdi. Toplam 630 yarışmacının 10 değişik güzergah üzerinden İstanbul'a hareket edeceklerini kaydeden Serin, yarışmanın Avrupa ve Asya olmak üzere iki etaptan oluştuğunu kaydetti. Serin "Avrupa etabı Almanya'da başlayıp İstanbul'da sona eriyor. Asya etabı da İstanbul'da başlayıp Ürdün'de son buluyor." dedi.

Yarışmanın toplam 13 gün süreceğini söyleyen Türk Takımı Kaptanı Nadir Serin, en uzun etabı da Türkiye'nin oluşturduğunu ve rallicilerin 7 gün boyunca Türkiye'de kalacağını kaydetti.

Yarışmanın amacının kültürlerarası kardeşliği sağlamak olduğunu belirten Serin, özellikle Avrupa'da başlayıp Ürdün'de bitmesinin ve Müslüman ülkelerden geçmesinin önemli olduğunu ve Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki ilişkilerin de pekiştirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Serin, yarışmada asıl amaçlanan şeyin ise "eğlence" olduğunu kaydetti. Yarışmaya katılanların çoğunun AB üyesi olduğu için Türkiye'ye karşı önyargıların kırılması yönünde yarışmanın bir faydası da olacağına dikkat çeken Serin, "Sonuçta Avrupa insanlarının Türkiye ve İslam'a karşı bir önyargısı var. Bunu kaldırmayı hedefliyoruz. Bu yarışmanın Avrupa televizyonlarında yayınlanacak olması Türkiye'nin AB üyeliği açısından da ayrıca bir önem kazandırıyor." dedi. (CİHAN)


Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2010, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66