Süper Lig'in adı mı değişiyor!

Süper Lig'in adı mı değişiyor!

İsminin açıklanmasını istemeyen her iki şirkete yakın bir kaynak, Digiturk'ün talep ettiği 35 milyon dolardan 5 milyon dolar azaltması halinde, Turkcell'in de teklifini 25'ten 30 milyon dolara çıkarabileceği bilgisini verdi.

Çukurova Grubu'na bağlı Digiturk, futbol liginin medya yayım haklarını 2011-2014 sezonları için 359 milyon 520 bin dolara satın almıştı. Ligin isim hakkını pazarlama imkanına kavuşan şirket, 2005'ten beri Süper Lig'e ismini veren ve bir diğer Çukurova Grubu şirketi olan Turkcell'e söz konusu dönemler için 35 milyon dolarlık bir teklif götürmüştü. Buna tepki gösteren Turkcell ise 2005'te imzalanan anlaşma gereği önümüzdeki dönem de Süper Lig'de isim haklarının kendilerinde olduğunu savunuyor.

Muteber kaynaklardan alınan bilgiye göre, Turkcell, Süper Lig isim hakkı ve anonsu için 25 milyon dolarlık bir teklifte bulunmuş. İsminin açıklanmasını istemeyen her iki şirkete yakın bir kaynak, Digiturk'ün talep ettiği miktarı 5 milyon dolar düşürmesi halinde, Turkcell'in de 30 milyon dolara çıkabileceğini ifade etti. Bundan önceki sezonlarda Turkcell, Digiturk'e isim hakkı için 10, yayın sponsorluğu (Programlardaki 'Turkcell sunar' anonsları) için de 10 milyon dolar olmak üzere toplam 20 milyon dolar ödüyordu.

Digiturk, Turkcell'in yanında Vodafone ile ismi açıklanmayan ama Türk Telekom olduğu iddia edilen başka bir şirketle de görüşmelerde bulunuyor. Digiturk, Turkcell ile aralarındaki sözleşmenin yıllardır süre gelen işbirliği kapsamında düzenlenen bir borç yapılandırma sözleşmesi olduğunu, bunun eki olarak Süper Lig isim hakkı sponsorluğu sözleşmesi imzalandığını duyurdu. "Mevcut borcun Turkcell'e ödenmesi durumunda Turkcell'in isim hakkı sponsorluğu hükümsüz hale gelecektir. Dolayısıyla 1 yıl daha (2010-2011 sezonu için) isim hakkının Turkcell'de olması söz konusu değildir." açıklamasını yapan Digiturk kanadı, yayın hakkı için yüzde 126'lık bir artış kaydedildiğini, maç yayın adedinin de haftada 4-5'ten 9'a çıkacağını belirterek, isim hakkı bedelinin de artması gerektiğini öne sürüyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, "2005 yılında yapılan sözleşme gereği bir yıl daha hakkımız var. Gerekirse hukuki yollara başvururuz. Süper Lig'in isim hakkına 2015'e kadar da talibiz. Bunun için Digiturk ile görüşüyor ve biz de Turkcell Süper Lig hiç bitmesin istiyoruz." açıklamasını yapmıştı. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2010, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63