Yayladağı Aba Güreşleri Kırkpınar'ı aratmadı

Yayladağı Aba Güreşleri Kırkpınar'ı aratmadı

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde Sefa Atakaş adına düzenlenen Aba güreşleri heyecan ve coşkusuyla Kırkpınararatmadı. Kavurucu güneşin altında güreşirken terleyen sporcuların kündeleri, el ense çekerken hareketleri yağlı güreş müsabakalarındaki heyecanı yaşattı.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Adana, Mersin, Niğde başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden yaklaşık 500 güreşçinin katıldığı aba güreşlerinin ağası 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da işadamı Recep Atakaş oldu.

Yaklaşık 4 saat süren aba güreşlerinde er meydanında inen güreşçilerin hırslı olması kadar izleyicinin de heyecanlı olması dikkat çekti. Yayladağı Köy ve Mahalle Muhtarlar Birliği, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Sefa Atakaş Aba Güreşleri adı altında organize edilen güreşi yaklaşık 4 bin kişi izledi. Havanın sıcak olmasına rağmen ilginin yoğun olduğu aba güreşinde başpehlivan Selahattin Karaca oldu. Güreşlerde İbrahim Sürmeli ikinci, Esat Demir üçüncü, Aydın Bilgin ise dördüncülüğü elde etti.

Aba görüşlerine katılan Kırşehir Valisi Lütfullah Bilgin ve işadamı Recep Atakaş'a yöresel aba kıyafeti giydirildi.

İşadamı Recep Atakaş aba güreşlerinde yaptığı konuşmada, "Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korunmanın onları vatanına, milletine karşı hayırlı evlat olarak yetiştirmenin tek yolu eğitim ve spordur." dedi.

Hatay Valisi Nusret Miroğlu ise bir milletin var olabilmesinin önemli şartlarından birinin gelenek ve göreneklerini yaşatması olduğunu söyledi. Miroğlu, sporun her zaman birleştirici unsur olduğunu dile getirdi. (Cihan)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2008, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66