19 yıldan beri aralıksız oruç tutuyor!

19 yıldan beri aralıksız oruç tutuyor!

'Oruç tutan adam' lakabıyla tanınan Osman Ay, 19 yıldan beri yılın büyük bir kısmında oruç tutuyor. Ay, 17 Ağustos Marmara depremini yaşadığını, o sıcaklarda dahi orucunu bozmadığını söyledi.

Kocaeli'de işletme sahibi olan Osman Ay, şehirde oruç tutan adam olarak tanınıyor. Onu diğer insanlardan ayıran özelliği ise 1991 yılından beri bir gün bile ara vermeden oruç tutması. Oruç tutan adam, 19 yıldan beri aralıksız oruç tuttuğunu ifade ederek "Benim için her gün Ramazan." dedi.

Hayatının büyük bir bölümünü oruçlu geçiren Ay, oruca başlama serüvenini şöyle anlatıyor: "1985 yılında 115 kilo olan bir insandım. 4.5 ay azim ve irademi kullanarak 70 kilo verdim. 1985 yılında 1991 yılına kadar kesinlikle oruç falan tutmadım, ama kilo için de bu işi yapmadım. 91 yılından sonra 3 aylara başladım. Baktım sağlığıma sıhhatime bir zararı yok. Çok da güzel ve zinde yaptı. Ondan sonra bırakmadım. Seneler birbirini kovaladı. Şu anda da yıl olarak 19, gün olarak da 6 bin 586 gündür oruçluyum."

Osman Ay, 19 yıl boyunca tüm zorluklara rağmen oruç tuttuğunu bir kez bile orucunu bozmadığını belirterek, "17 ağustos Marmara depremini yaşadık. Allah rahmet eylesin bir sürü ölenlerimiz oldu. Kavurucu sıcaklarda o 9 gün boyunca cenazeleri çıkarmaya çalıştık. Ki o günlerde bile Allah-u Teala bana onun kuvvetini verdi. Ben o sıcaklarda dahi orucumu bozmadım." diye konuştu.

Oruç tutan adam, sahurda bir meyve yiyip bir bardak su içtiğini söylüyor. Tuttuğu oruç sayesinde 1985 yılından beri ekmek yemediğini kaydeden Ay, nefsinin körelmeye başladığını dile getirerek "Ben 85 senesinden beri ekmek yemiyorum. Hamur işi yemiyorum, tatlı yemiyorum. Düşünün ki ben marketteyim, o kadar tatlıların içerisinde nefsim, canım hiç istemiyor." şeklinde konuştu.

Vatandaşların 19 yıl boyunca oruç tutmasına şaşırdığını belirten Ay, vücudunun dinamik ve zinde olduğunu ifade etti. Vücut fonksiyonlarının yerinde olduğunu söyleyen Ay, "Vücudumun hiçbir fonksiyonunda eksiklik yok, fazlalığım var." ifadesini kullandı. Uzun yıllardan beri oruç tutmasına rağmen sağlıklı olduğunu dile getiren Ay, "Sağlık kontrollerine gittim; kan şekerim normal, mesela gizli şeker falan yok, kolesterol yok, sağlığımda hiçbir şikayetim yok." dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2010, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66