Abdal Halil Ağa'nın geleneğini sürdürüyor

Abdal Halil Ağa'nın geleneğini sürdürüyor

Kahramanmaraş Milli Mücadelesi’nde; ‘Bu din bahsidir. Gardaşımın bağrına tokmağımı vuramam’ diyerek işgalci Fransız kuvvetleri için ilk tepkiyi gösterip timsal isimlerden birisi olmasına rağmen bugüne kadar fazla gündeme gelmeyen ancak Dr. Gökhan Gökşen’in kaleme aldığı ve yaklaşık bir yıl önce piyasaya çıkan ; “Kızının Dilinden Abdal Halil Ağa – Beyaz Sessizlik” isimli ilk kitabında anlatılan Davulcubaşı Abdal Halil Ağa’nın kızı Yeter Nine, babasının hayrına aşure kaynatarak dağıttı.

Abdal Halil Ağa’nın sağlığında her yıl kaynatarak dağıttığı Aşure geleneğini kızı Yeter nine (Davulcubaşı) bütün maddi imkansızlıklarına rağmen devam ettiriyor. Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda efsaneleşerek adını Kahraman şehrin tarihine altın harflerle yazdıran Abdal Halil Ağa’nın geleneğini kızı Yeter nine sürdürme mücadelesine çalışıyor.

Kahramanmaraş’ta gerginlik son haddini bulunca 21 Ocak 1920 tarihinde Maraş Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Arslan Bey’in halka silahlı savaşın başladığını duyurması üzerine 22 gün 22 gece devam eden savaşın ardından kazanılan zaferin 89. yıl dönümü kutlamaları yaklaşırken, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Abdal Halil Ağa’nın kızı Yeter Nine her aşure gününde babasının 3 ayrı kazanlarda kaynatarak dağıttığı aşure geleneğini bugüne kadar devam ettirmeye çalıştığını söyledi.

Halk arasında Abdallar Mahallesi olarak ta bilinen Duraklı Mahallesi’nde yaşadığı evinin önüne koyduğu kazanda aşure kaynatarak dağıtan Abdal Halil Ağa’nın kızı Yeter nine; “Babam her Aşure gününde 3 kazan Aşure kaynatır mahalleliye dağıtırdı. Bende bu geleneği sürdürmeye çalışıyorum” dedi

Tüm maddi imkânsızlığına rağmen, ulusal Bugün Gazetesi ve Kanaltürk’ün aslen Kahramanmaraşlı olan sahibi Akın İpek’in annesi hayırsever işkadını Melek İpek’ten kendisine gelen maddi yardımı Aşure’ye harcayarak babasının hayrına dağıtacak kadar gönül zengini olan Yeter nine, duygularını şöyle dile getirdi:

“Babamızdan bize kalan aşure pişirme geleneğini sürdürmek, bizim için çok büyük bir onurdur, her sene bu geleneği yerine getirmek için aşure pişirir dağıtırız. Bu senede aşure pişirdik vatandaşlarımıza ikram ettik, ikramımızdan herkes memnun. Eski dönemlerde babam aşure pişirir millete dağıtır sonrada, adağını keserdi. Biz adağı kesemesek de aşure geleneğini devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olan hayırsever iş kadını Melek İpek’e ve bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Dr. Gökhan Gökşen’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Abdal Halil Ağa’yı ‘Beyaz Sessizlik’ adlı kitapla kızının dilinden anlatarak ölümsüzleştiren Doktor-yazar Gökhan Gökşen de Yeter nineyi bu anlamlı gününde yalnız bırakmadı.

Abdal Halil Ağa’yı anlattığı ilk kitabına ilginin beklediğinden daha yüksek olduğunun altını çizen Gökşen; “Yeter ninenin kültüre olan bağlılığı ve kültürünü doğal haliyle yaşatabilmesinin çok büyük bir etken olduğu kanaatindeyim. Kültürel değerlerimizi, önümüzdeki sürece taşımanın haklı olarak gururunu yaşıyorum. Kahramanmaraşlılar, Yeter nine için gereken ilgiyi göstermektedir, önümüzdeki günlerde de bu ilginin devam edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu. (Manşet Gazetesi - www.kanal46.com)
YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2009, 07:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63