Abdussamet 15 aydır kalp nakli bekliyor!

Abdussamet 15 aydır kalp nakli bekliyor!

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi’nde yaşayan Abdurrahman-Nurhayat Çürük çiftinin 1,5 yaşındaki oğlu Abdussamet Çürük, 15 aydır kalp nakli bekliyor. Oğlunun 5 aydır Ankara Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde yattığını belirten işsiz baba Abdurrahman Çürük, Ankara’da kalacak yeri, otel masraflarını karşılayacak imkanı olmadığı için oğlunu hastaneden çıkarmak istediğini belirterek yetkililerden yardım istedi.

3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi kondu

2004 yılında evlenen Abdurrahman-Nurhayat Çürük’ün 1,5 yıl önce dünyaya gelen ilk ve tek çocukları Abdussamet Çürük’e henüz 3 aylıkken kalp yetmezliği teşhisi kondu. 3 aylıkken minik Abdusaamet’in dudaklarının morarmaya başladığını belirten baba Abdurrahman Çürük; “Elbistan Devlet Hastanesi’ne ilk götürdüğümüzde net bir teşhis koymadılar ve hatta bu çocuktur hemen üşütür, çabuk hastalanır diyerek endişelenmemiz gerektiğini söylediler. Fakat dudaklarındaki morluklar devam edince tekrar götürdüğümüzde doktorlar Abdusaamet’in kalbinde sorun olabileceğini belirterek Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada Abdusamet’te kalp yetmezliği teşhisi konarken, doktorlar 7 yaşına kadar kalp naklinin yapılamayacağını söylediler” dedi.

5 aydır Hacettepe’de yatıyor

O zaman henüz 3 aylık olan Abdussamet’e kalp yetmezliği teşhisi konmasıyla hayatları kararan Abdurrahman-Nurhayat Çürük çifti, 3 ay Balcalı’da yatan Abdussamet’i alarak çaresizlik içinde Elbistan’a döndüler. Abdussamet’i tekrar aynı şikayetle Elbistan Devlet Hastanesi’ne götürdüklerini belirten Abdurrahman Çürük; “Burada Çocuk Doktoru Bülent Altuğ, Ankara Hacettepe’de çocuklara bile kalp naklinin yapılabileceğini söyledi. Bizde bunun üzerine Abdusamet’i alarak Ankara Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne götürdük. Burada gerdekli tetkik ve muayenesi yapıldıktan sonra tek çarenin kalp nakli olduğuna karar verildi ve 5 aydır da Abdussamet Ankara’da hastanede yatıyor” dedi.

Oğlunun hastane masraflarını yeşil kartla karşıladıklarını belirten ve işsiz olan baba Abdurrahman Çürük, bazı ilaçları Yeşil Kart ile alamadığını, her ay alınması gereken bu ilaçların ise yaklaşık 300 TL olduğunu söyledi. Bunun dışında eşi Nurhayat’ın oğlu Abdussamet ile birlikte Ankara’da hastanede kaldığını belirten Abdurrahman Çürük; “Bir umutla belki uygun kalp bulunur diye bekliyoruz. 5 aydır eşim ve çocuğum Ankara’da hastane kalıyorlar ve uzun zamandır hastanede olmalarından dolayı gerek oğlum gerekse eşim prikolojik olarak olumsuz etkileniyorlar. Ankara’da kalacak bir yakınımızın olmaması ve işim olmadığı için de maddi imkansızlıklar nedeniyle otel masraflarını karşılayamadığım için de oğlumu hastaneden çıkarmak istiyorum. Fakat uygun kalbin ne zaman bulunacağı da belli değil. Çocuğumu hastaneden çıkarıp Elbistan’a getirdiğimde uygun kalp bulunursa en kısa zamanda ameliyata alınması gerekiyor. Elbistan ile Ankara arası otobüsle yaklaşık 10 saat ve doktorlar kalp bulunduğunda çocuğun 3 saat içinde ameliyata alınması gerektiğini söylüyorlar. Çok çaresizim ve ne yapacağımı da bilemiyorum” dedi.

“Yetkililerden yardım bekliyoruz”

Abdussamet ile ilgilen doktorlarla da durumu konuştuğunu belirten Abdurrahman Çürük; “Doktorlar, uygun kalp bulunması durumunda Abdussamet’in 3 saat içerisinde ameliyata alınması gerektiğini, bunun da ancak Elbistan’dan Ankara’ya helikopter yolculuğu ile mümkün olabileceğini söylediler. Bunun üzerine yaptığım araştırmada ise bunun tek yolu ile Malatya 2. Ordu Komutanlığı’ndan sağlanacak olan helikopter. Helikopter’in Elbistan’a gelip Abdusaamet’i Ankara’ya götürmesi için geçecek olan zaman 2,5 saat civarında ve bu da doktorların sözylediği zamandan önce. Doktorlar, 3 saat içerisinde yapılmadığı takdirde ameliyatın riske gireceğini söylüyor. Bununla ilgili olarak da gerekli kolaylığın ve koordinasyonun sağlanması için Sağlık Bakanlığı’na, Kahramanmaraş Valiliği’ne, İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Malatya 2. Ordu Komutanlığı’na dilekçe ile müracaat ettim. Şimdi yetkililerden bana yardımcı olmalarını bekliyorum” dedi.

Dr. Sabuncu; “En Kısa Zamanda Kalp Nakli Şart”

Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Kalp ve Damar Cerrahi Doktoru Tümuçin Sabuncu ise; “Abdussamet’te kalbin genişlemesine bağlı olarak kalp yetmezliği bulunmakta ve en kısa zamanda kalp nakli yapılması gerekiyor. Uygun kalp bulunması durumunda ise Abdussamet’in maksimum 5 saat içerisinde ameliyata alınması gerekiyor” dedi. (Hasan GÖÇER / ELBİSTAN (Kahramanmaraş) , (DHA)Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2009, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67