ABF’nin etkinliğe katılım çağrısı ve gergin bekleyiş!

ABF’nin etkinliğe katılım çağrısı ve gergin bekleyiş!

Kahramanmaraş olaylarının 33. yıldönümü nedeni ile kent merkezinde Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) 24 Aralık’ta düzenlemek istediği mitingin Valilik kararı ile ileri bir tarihe ertelenmesinin yankıları sürerken, ABF’nin etkinliğe katılım çağrısı üzerine gergin bir bekleyiş başladı.


Anma mitinginin başta PKK olmak üzere birçok örgüt tarafından provoke edileceği bilgisi üzerine erteleme kararının alındığı bilgisine ulaşıldı.


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) tarafından 2 ve 7 Aralık’ta verilen Muharrem ayı iftarlarında bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri kentin adının olaylarla anılmasından rahatsızlık duyduklarını belirterek, anma etkinliği nedeni ile oluşabilecek provokasyon eylemlerin kardeşlik ortamına zarar verebileceğini öne sürerek bu tür etkinliklerin yapılmasını istemediklerini dile getirmişlerdi.


Karaküçük; “Hiçbir Kahramanmaraşlının tasvip etmediği, hepimizi derinden yaralayan 78 olaylarının acısı 33 yıldır yüreğimizdedir. Bu olaylarda hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Bizler bu topraklarda yaşayan Alevi’si-Sünni’si tüm Kahramanmaraşlılar olarak kardeşliğimize zarar verilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.


Karaküçük’ün ardından kürsüye gelen Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Araştırmacı Yazar Mehmet Yaman; “Kökü dışarıda dalları dışarıda münafıklara kanmamalıyız. Allah birdir, milletimizde birdir uyanık olmalıyız” dedi.


Pazarcık ilçesindeki Cemevi’nde 17 Aralık’ta gerçekleştirilen aşure etkinliğine kent merkezinde de protokol mensuplarının yanı sıra iş dünyası ile sivil toplum örgütü temsilcilerinden de çok sayıda katılım ve ilgi oldu.


VALİ KOCETEPE NELER SÖYLEDİ?


Vali Kocatepe 19 Aralık’ta katıldığı bir TV canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:


“Kahramanmaraş, bildiğiniz gibi 60’lı yılların sonunda başlayıp 70’li yıllarda artarak devam eden ülkemiz genelindeki genel provokatif bir planın kurbanı olmuş ve maalesef 1978 yılında istenmeden çıkan bir olayın sonucunda birçok hemşerimizi kaybetmişiz. Ancak geçen bu 33 yılın içinde Kahramanmaraş artık o yıllardaki Maraş değil. Bugün alevi, Sünni kardeşler olarak herkes birbirleriyle kucak kucağa, gönül gönüle, diz dize. 1978 öncesinde böyleydi, ama bugün geçmişe göre birbirlerine daha yakın ve sıcak bir yaklaşım içinde hemşerilerimiz.


Ramazan ayında iftarlarda birlikte oluyoruz. Muharrem ayında yine iftarda birlikte oruç açıyoruz. Sevinçte, kederde hep birlikte hareket ediyoruz ve Kahramanmaraş’ımız bu gün ülkemizin ekonomide söz sahibi illerinden biri. Hem sanayideki gelişmesiyle, hem genel anlamdaki gelişmesiyle ülkemiz ekonomisine yılda 500 milyon doların üzerinde katkıda bulunan, organize sanayi sitesi dolmuş, yeni organize sanayi arayışı içinde olan, herkesin birbiriyle akrabalık, hısımlık bağı içinde oldu huzurlu, güvenli bir şehir.


GEÇMİŞ YARANIN KANATILMASININ FAYDASI OLMAZ


Maalesef yine o provokatif düşüncelerin sonucu olarak 78 olaylarının yeniden anılması gibi bir zorlama var İlimizdeki Alevi Kültür Derneklerine ve buradaki alevi kardeşlerimize. Bizim endişemiz burada yaşayan insanlarla ilgili değil. Biz zaten birbirimizin sevincinde de, derdinde de beraberiz, bunları paylaşıyoruz. Ancak bizim endişemiz PKK başta olmak üzere birçok örgütlerin bu mitingi kullanarak istenmeyen olayları çıkartma hadiseleri. Biz bu nedenle endişe duyuyoruz. Buradaki alevi kültür derneklerimiz olsun, alevi kanaat önderleri olsun kesinlikle böyle bir provokasyona (kışkırtma) gelmeyeceklerini ifade ediyorlar. Biz onlara güveniyoruz, onlarda diğer kardeşlerine güveniyorlar. Daha doğrusu Kahramanmaraş’ta herkes birbirine güveniyor. Valilik olarak, bu nedenle biz bu mitingin yapılmasına sıcak bakmıyoruz. Bu mitingin ilimizde gerçekleşmesinin telafisi mümkün olmayan olaylara neden olabileceği endişesindeyiz. Geçmiş yaranın kanatılmasının faydasın olamayacağı, dışarıdan gelenlerin burada içinde ki duygu ve düşünceleri kendi fikirleri ve ideolojileri doğrultusunda söyleyip bizi tahrik ettikten sonra ortaya çıkacak hasarın onarımında zorluk çekeceğimizi düşünüyoruz ve bu mitingin yapılmamasını istiyoruz.”


ANMA ETKİNLİĞİ ERTELENDİ


Vali Kocatepe’nin açıkladığı gibi ABF tarafından yapılmak istenen anma etkinliği Valilik kararına göre bir ay süre ile ertelendi. Bu karara tepki gösteren ve güvenlik gerekçesini gerçekçi bulmayan ABF 24 Aralık’ta etkinliğe katılım çağrısında bulunması Kahramanmaraş’ta gergin bekleyişe neden oldu.


KATSO tarafından “kamuoyuna duyuru” adı altında yapılan yazılı açıklamada “Birliğimiz ve huzurumuz bozulmasın” ifadesini kullanılırken, Kahramanmaraş Barosu öncülüğündeki 30 sivil toplum kuruluşundan oluşan Kahramanmaraş Platformu ile Kahramanmaraş Alevi Bektaşi Kültür Dernekleri’nin katıldığı adliye önündeki basın açıklamasında da 33 yıl önceki olayların gerçek faillerinin ortaya çıkartılması istendi. 


ABF: NARLI’DA BULUŞUP, MARAŞ’A GİDECEĞİZ!


Alevi Bektaşi Federasyonu’nun internet sitesinde 22 Aralık’ta yayımlanan duyuruda ise şöyle denildi:


“Maraş katliamının 33. yıldönümünde Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Kahramanmaraş Valiliği’ne yaptığı miting başvurusunun “güvenlik gerekçesiyle” reddedilmesinden sonra ABF Genel Yönetim Kurulu bugün bir sizi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Maraş katliamını bir kez daha lanetlemek ve orada öldürülen canları anmak, bir insanlık görevidir. Hiç kimse bizim canlarımızı anmamızı engelleyemez, 24 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta olacağız” dedi.


ABF’nin yaptığı açıklama şöyle:


“Maraş katliamında yitirdiğimiz canları anmak için Kahramanmaraş Valiliği şahsında siyasal iktidarın engelleme çabasını kınıyoruz. Katliamlarla yüzleşmeden ve katliamlar lanetlenmeden, yeni katliamların, ayrımcılıkların, nefret suçlarının önüne geçilemez.


Kahramanmaraş Valiliği’nin güvenliği gerekçe göstererek miting talebimizi “bir ay ertelemesi” kararı yasaklama kararının bir sonucudur. Alevi Bektaşi Federasyonu olarak, ilk kez geçen sene Maraş’ta yaptığımız anmayı bu yılda devam ettireceğiz. Engelleme ve katliamı unutturma çabaları Sivas katliam davasında olduğu gibi boşa çıkartılacaktır.


ABF olarak, 24 Aralık Cumartesi günü saat 9’da bütün bileşenlerimizle Narlı Cemevi’nde buluşup, arkasından Kahramanmaraş’a gideceğiz ve orada canlarımızı 33. kez anacağız. Valilik, İçişleri Bakanlığı ve polis anma etkinliğimizi yasaklayacağına, gerekli güvenlik önlemlerini almakla sorumludur.


ABF’nin bugüne kadar düzenlediği hiçbir eylemde bir tek kişinin bile burnu kanamamıştır. Maraş katliamını 33. kez anacağımız 24 Aralık 2011 Cumartesi günü de bir tek kişinin burnunun kanamasını istemiyoruz.


Sivas’ta olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da Valilik ve ilgili birimler, ortamı germek yerine alacakları önlemlerle vatandaşın güvenliğini sağlamakla sorumludurlar.


ABF, başta kendine üye kurumlar olmak üzere, adalet ve vicdan sahibi bütün kişi ve kuruluşları 24 Aralık Cumartesi günü Narlı’da buluşarak, hep beraber Kahramanmaraş’a yürümeye ve canları anmaya davet eder.


22 Aralık 2011, Ankara


Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Yönetim Kurulu..”


24 ARALIK CUMARTESİ NARLI’DA ETKİNLİK YAPILACAK 


Kent giriş çıkışlarındaki güvenlik önlemleri dikkat çekerken, son alınan bilgiye göre; Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde Cemevi yanındaki boş bir arazide anma etkinliği yapılacağı öğrenildi.


Etkinlik Düzenleme Komite Başkanı olarak gösterilen Hasan Pekgezer isimli vatandaşın başvurusu üzerine Pazarcık Kaymakamlığı’nca izin verildiği öğrenilen etkinliğin saat 11.30 ila 15.30 arasında gerçekleştirileceği bilgisine ulaşıldı. (www.kanal46.com)


 


 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2011, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63