Afşin'de Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri başladı

Afşin'de Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri başladı

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde düzenlenen Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri 26 Eylül Pazar günü düzenlenen törenle başladı.

Afşin Belediyesi'nin 100. kuruluş yıldönümü ile birleşen festival, Dedebaba türbesi önünde düzenlenen törenle başladı. 8 gün sürecek festivalin açılışı dualar, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve mehteran gösterileriyle yapılırken, ilçe halkının da büyük ilgi gösterdiği görüldü. Törende geçmişte Belediye Başkanlığı yapan ve vefat eden kişiler de rahmetle anılarak isimleri tek tek hatırlatıldı.

Törenin açılışında konuşan Afşin'in AK Partili Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, ilçenin tarihi bir yerleşim yeri olduğunu ve 6 bin yıldır insanların burayı yurt edindiğini söyledi. Aydoğan, "6 bin yıldır bu şehirde insanlar yaşadı, bugüne iz bıraktı. Bizde bugünden geleceğe izler bırakıyoruz. Bu güzel şehri bize yurt yapan büyük kumandan Alparslan'ın ve şehrimize ad vermiş Afşinbey ruhaniyeti, inanıyorum ki şu an bizimle beraberdir. Vatan için, din için, Malazgirt'ten bugüne kadar canlarını veren şehitlerimizin, isimsiz kahramanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

İlçede bulunan Eshab-ı Kehf külliyesinin de kendilerine kimlik ve kişilik oluşturduğunu söyleyen Başkan Aydoğan, şunları kaydetti: "Belki de bu yüzden onlar gibi biraz dik başlıyız. İşte bu yüzden Yemliha'nın yürüyüşünü yaşatıyoruz. İşte bu yüzden onların isimlerini yaşatıyoruz. Etkinliklerimizde bugünden sonra onların isimlerini sık sık anacağız. Şehrimizin tarihine değer katan her esere, her isime hak ettiği önemi vereceğiz. Onların yaptıklarını ve anılarını Afşin yaşadıkça yaşatacağız. Afşinimizi yaşanabilir bir yer, örnek bir ilçe ve sosyal yapısıyla hiçbir eksiği bulunmayan bir şehir yapacağız. Tüm bunları yaparken belki çok haberdar olamıyorsunuz. Ancak çok kısa bir süre sonra bu büyük değişimi hep birlikte göreceğiz.”

Konuşmaların ardından, mehteran eşliğinde Eshab-ı Kehf'e doğru Yemliha Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün sonunda Eshab-ı Kehf'e ulaşan katılımcılara Kefeştatayyuş (Çoban) pilavı ikram edildi. Etkinliğin ilk günü, tasavvuf ve ilahi konserlerinin yanı sıra sema gösterileri ile son buldu.

Atatürk Parkı Konser alanında yer alan festival alanındaki etkinlikler 3 Ekim Pazar günü sona erecek. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63