Alman Bakan Gazi Kışlası'nda

Alman Bakan Gazi Kışlası'nda

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Patriot füze bataryalarının konuşlandırıldığı Kahramanmaraş Gazi Kışlası'nda incelemelerde bulundu.


Burada Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Tuğgeneral İsmail Gümüştekin, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kerim Acar ve Patriot Harekat Birliği Komutanı Albay Stefan Drexler’den bilgiler alan Bakan Leyen daha sonra ise Alman askerlerle bir araya geldi.
Ziyaretiyle ilgili basın mensuplarına da açıklamalarda bulunan Bakan Leyen, gördüğü misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türk ve Alman askerlerin aynı kışlada dayanışma içerisinde görev yapmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Bakan Leyen, “NATO demek dayanışma ve ittifak demek” diye konuştu.


Leyen şöyle konuştu:
“Askerlerim bana çok dostane, sıcak ve konukseverlik içerisinde kabul gördüklerini ve bu şartlarda görev yaptıklarını söylediler. Bu çok önemli ve her zaman yurt dışında çalışılırken bu şartlarda görev yapılmıyor. Bu noktada Türk halkına ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür ediyorum. Çünkü Alman askerleri burada Kahramanmaraş halkını korumak üzere görev yapıyorlar. Ayrıca bu süre içerisinde gerekli olan altyapının da çok olumlu değişikliğe uğradığını, gerekli altyapının da sağlandığını ben burada vurgulamak istiyorum. Bunun için de Türk Savunma Bakanlığı’na içtenlikle teşekkür ediyorum. Çünkü bunları biz de kendi gözlerimizle aynen görebiliyoruz. Tabi burada NATO dendiği zaman, dayanışma, ittifak son derece önemli. Burada Türk ve Alman askerlerinin NATO görevi çerçevesinde burada Türk halkını, Maraş halkını korumak üzere üstlendikleri bu görevde verilen destek için bir kez daha teşekkür ediyorum. Dayanışma son derece önemli. Çünkü biz de bu dayanışmada görev almak için çağrıldığımızda bu görevi üstlenmek konusunda kararımızı verdik ve buraya geldik.”
“Burada tabi bu birlikte çalışmanın, bu görevi üstlenmenin, birlikte yaşamanın ne kadar önemli olduğunu vurgularken bu görevin esas nedenini de unutmamak gerekiyor. Tabi burada bu şekilde Alman askerlerinin görev almasına sebep olan konu da Suriye’deki iç savaştır. Çok ciddi bir konudur. Bu Suriye’deki iç savaşla bağlantılı olarak burada Türk halkının ve Türk devletinin de üstlenmiş olduğu çok önemli bir görev var. Türkiye çok büyük bir sayıda mülteci kabul etmiştir. Bu mültecilerin bazıları kamplarda yaşamaktadır, ama onlardan daha fazlası da toplum içerisinde kabul görüp kamp dışında da yaşamaktadır. Tabi bunu yerine getirmek için de çok büyük bir özveri gerekiyor. Burada yardımseverlik gerekiyor. Misafirperverlik burada çok öne çıkıyor. Empati yapmak önemli. Suriye’deki iç savaşın da son bulması gerekiyor."
Bakan Leyen daha sonra Alman basınıyla birlikte Patriotların bulunduğu bölgede inceleme yaptı. Leyen’in buradaki ziyaretinin ardından Adana’ya gideceği bildirildi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66