Andırın'da tarihi eser operasyonu

Andırın'da tarihi eser operasyonu

Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi’nde gerçekleştirilen operasyonda, çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili olarak bir kişi gözaltına alındı. Elde edilen tarihi eserler arasında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen bir adet bronzdan yapılmış koç heykelinin çok kıymetli olduğu vurgulandı.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, yaptığı basın açıklamasında, tarihi eser kaçakçılığına yönelik uzun bir süredir yapılan istihbari çalışmalar sonucunda, Andırın ilçesinde Ali S.(52) isimli şahsın ikametinde tarihi eser bulunduğu ve satmak için müşteri aramakta olduğunun öğrenilmesi üzerine, yapılan operasyonda, toplam 308 adet Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikke, bir adet metal detektör, bir adet dürbün, bir adet av tüfeği, bir adet dolma çakmaklı tüfek ve bu silaha ait üzerinde takılı vaziyette barut sıkıştırmaya yarayan metal çubuk, iki adet tabanca, bir adet Roma dönemine ait, ‘Bronz Koç Heykeli,’ 140 adet değişik şekillerde metal bronzdan yapılmış objeler, 228 adet 7,9 mm Çapında M.1’a ait dolu fişek, toplam 59 adet 7.65 çapında dolu fişeğin ele geçirildiğini söyledi.

Elde edilen tarihi eserlerin yapılan incelemeler sonucunda, Roma, Bizans, Osmanlı ve eski çağ dönemlerine ait olduğunu belirlendiğini ifade eden Çelikbilek, ,emniyetteki işlemlerden sonra tarihi eserlerin Kahramanmaraş Müzesi’ni teslim edileceğini belirtti.

Türkiye’deki tarihi eserlerin bu ülkenin zenginliği olduğunu ve turizm açısından cazibe merkezsi haline getirdiğine dikkat çeken Çelikbilek, “Bu eserler yurt dışına kaçırıldığında, o sergilendiği müzeler cazibe merkezi haline gelmektedir. Hem tarih hem ekonomik anlamda, yurt dışına kaçmasını önlemek milli bir görevdir. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmasını istiyorum. Bu güzel çalışmayı ortaya koyan, kaçakçılık şubesi personelimi ve emeği geçen bütün emniyet personelime çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesindeki tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda yakalanan Ali S. İsimli şahsın adliyeye sevk edileceği bildirildi. (Ajans 46 - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2008, 07:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66